Debrecen;halott;

2014-02-15 06:15:00

Csend és hullaszag

Bomló holttest szaga terjeng az egyik debreceni társasházban, ahol egy 51 éves férfi tetemét találták meg két héttel ezelőtt. Azóta egyik hatóság sem foglalkozott azzal, hogy fertőtleníteni, takarítani kellene a lakást. Ez az önkormányzat hibája. Ők arra hivatkoztak, hogy keresték a hozzátartozókat, sőt tegnap lapunk érdeklődésére közölték, hogy meg is találták. Mindez azonban nem mentség, hiszen mi van, ha egy évig keresik? Vagy ha nem találják meg?

Orrfacsaró bűzre panaszkodnak és fertőzésektől félnek egy debreceni társasházban - számolt be az RTL Híradó csütörtök este. Az egyik lakásban két hete egy egyedülálló, természetes halált halt 51 éves férfi bomlásnak indult holttestét találták meg. Őt elvitték, de a fertőzésveszély és a bűz megmaradt. Van aki légfrissítővel, illatosítóval, más tisztítószerrel próbálja elnyomni a hullaszagot, kevés sikerrel. Többen el is költöztek a házból. Az elhunyt férfi lakását lepecsételték, az ingatlanba tilos a belépés. A lakók először az ÁNTSZ-hez fordultak, de ott azt mondták, hogy a hozzátartozók feladata fertőtleníteni a lakást.
Tévednek - mondta el lapunk érdeklődésére egy ügyvéd, aki kifejtette: az önkormányzatnak kell gondoskodnia arról, hogy fertőtlenítsék a lakást. Gondoljuk csak el, mi van, ha nincs hozzátartozó? Vagy ha nem találják? S ha egy évig keresik, akkor addig bűzölög a ház? És még sorolhatnánk a bizonytalansági tényezőket, ami egy ilyen jogszabállyal járna.

Márpedig az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése szerint a holttestben a bomlás során a különböző organizmusok elszaporodnak, fokozódik a testben lévő baktérium-, gombatevékenység és a rovarok is aktivizálódnak. Ennél is nagyobb veszélyt jelenthet, ha az illető fertőző betegségben halt meg. Ha az ingatlant nem takarítják rendszeresen, elszaporodhatnak a kártevők, csótányok, rothadásnak indulhatnak az élelmiszerek és be is penészesedhet a lakás, amely változatos megbetegedések melegágyául szolgálhat.

Szerettük volna megtudni, hogy a debreceni önkormányzat miért nem intézkedett, de hiába érdeklődtünk tegnap, egyik munkatárstól a másikhoz irányítottak. Végül Pál Csaba sajtóreferens annyit mondott, hogy sikerült felvenni a kapcsolatot az elhunyt férfi egyik rokonával, aki a polgármesteri hivatal információi szerint kész rendezni a helyzetet. Csak remélni lehet: a véletlen műve, hogy mindez közvetlenül azután történt, hogy az RTL Híradó nyilvánosságra hozta az esetet.

Az internetes fórumokat böngészve egyértelműen látszódik, hogy nem egyszerűbb az ügyintézés akkor sem, ha családos ember hal meg. Tanulságos a következő bejegyzés: "...segítsetek, kinek kell telefonálni??? Budapest XIV. kerületében lakom és fiatal vagyok, még sose intéztem ilyet, csak a háziorvost tudtam felhívni, aki majd jön, mert most vendégek vannak nála. Ügyeletet hívtam még, jó flegmák voltak, mondták, hogy több helyre is megy az orvos, meg hogy be kell vinni a beteget. Hiába mondtam, hogy meghalt. Mondta a csaj, majd megkérdi az orvost, aki most betegnél van kinn, hívjam később, vagy vigyem be!!! Vagy hívjak mentőt, ha súlyos! De nem súlyos, hanem halott, segítsen valaki, mert én már pánikrohamot kaptam, azt hiszem magamnak kell a mentő, bevisznek a pszichiátriára, aztán akkor intézi aki akarja... Rosszul vagyok, úgy rettegek."

Információink szerint a halálesetet észlelők feladata, hogy értesítsék a házi orvost, vagy a körzeti ügyeletet. Az orvosnak a bejelentéstől számított legkésőbb 6 órán belül meg kell jelennie a helyszínen, ahol megállapítja a halál beálltát, kiállítja a halottvizsgálati bizonyítványt. Ezt követően kell értesíteni a temetkezési vállalatot, amelynek a bejelentéstől számított maximum 16 órán belül el kell szállítania a holttestet a helyszínről.

Csébi Tamás, a BVK Holding kommunikációs munkatársa, a Budapesti Temetkezési Intézethez eljuttatott kérdésünkre válaszolva elmondta, hogy a haláleset bejelentésére vonatkozóan a jogszabályok nem tartalmaznak konkrét intézkedést és a szabályozás csak onnan kezdődik, hogy az orvos megállapítja a halált.