orvosi kamara;Éger István;

2014-02-15 16:24:00

Botrány ide vagy oda, Éger maradt az elnök

Megerősítette tisztségében Éger Istvánt, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnökét  a köztestület szombati küldöttközgyűlése.

A zárt ülés után tartott sajtótájékoztatón Éger István elmondta: a küldöttek nagy többséggel tartották meg posztján őt és az elnökséget.

A küldöttközgyűlésen lemondott a kamara felügyelőbizottsága (fb), így az ülésen nem szavaztak az fb visszahívásáról, amely procedúra egyébként szerepelt volna a napirenden. Ezért harminc napon belül új felügyelőbizottságot kell választani egy újabb küldöttközgyűlés keretében - tette hozzá az elnök.

A küldöttek szavaztak a tagdíjról is. A döntés szerint 2013. január 1-jéig visszamenőleg a korábban hivatalos 1700 forintos havi tagdíj érvényes, 2014. február 16-tól pedig havi 2300 forintra nő a fizetendő összeg.

A MOK elnöke szerint nagy kárt okozott a kamarának az, hogy a köztestület működésével kapcsolatban a felügyelőbizottság a nyilvánossághoz fordult. "Az fb nem a tényeken alapuló és idejekorán megszellőztetett jelentése, amely számos valótlanságot állított, rossz színben tüntette fel a kamarát" - fogalmazott, hozzátéve a kamara jó hírnevének maradéktalan visszaállítása hosszú időt vesz majd igénybe. 

Kiemelte: az országos küldöttek többsége kezdeményezte a küldöttközgyűlés összehívását, a 337 küldöttből több mint 200-an jelentek meg.

Éger István kérdésre úgy fogalmazott, örömmel áll mindenfajta vizsgálat elé, mert minden forinttal el tudnak számolni, és minden szabályosan történt a kamarai tagok érdekében.

Arra a kérdésre, hogy Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos elmarasztalta a kamarát, mert orvosok adatait továbbította biztosítás megkötéséért, Éger István azt válaszolta: az ombudsman "egy bizonyos helyzet feltételezése mentén és arra alapozva egy intézkedési tervet kért a kamarától".

Mint mondta, azokat a személyes adatokat, amelyekről a vita folyik, soha nem adta ki a kamara a biztosítónak, csak olyan adatokat továbbítottak, amelyek mindenki számára elérhetők. Azonban úgy látják helyesnek, hogy a biztosító felé egy ötjegyű számmal azonosítják a tagokat.

Úgy fogalmazott, ha és amennyiben akaratukon kívül is hibát követtek el, ez jóhiszeműen történt. Ez nem mentené a hibát, de olyan nem történt, amivel vádolnak - jelentette ki az elnök.

Éger István szerint a fb tevékenysége alapszabálysértő volt, mert az fb által feltárt kifogásokat először az ellenőrzöttel - jelen esetben az elnökkel és elnökséggel - kellett volna ismertetni. Éger úgy véli, ez az etikus lépés maradt ki.

A szombati küldöttközgyűlés több hónapja húzódó előzménye, hogy a MOK felügyelőbizottságának ellenőrzései azt állapították meg, több ponton is sérült a kamara jogszerű működése, az elnök és az elnökség nem tisztázta a gazdálkodás ellenőrzése során felmerült visszásságokat, és folyamatosan ellehetetlenítették a fb munkáját.

Az fb által készített jelentés több ponton elmarasztalta a MOK vezetését, egyebek mellett úgy szedtek emelt tagdíjakat az orvosoktól, hogy az emelés tényét nem a küldöttgyűlés szavazta meg. Továbbá az adóhatósághoz és az adatvédelmi hivatalhoz fordultak, utóbbihoz azért, mert véleményük szerint a kamara úgy kötött az orvosokra csoportos életbiztosítást, hogy adataik átadásához nem kérte beleegyezésüket.

Január végén jelentette be az fb elnöke, Bánki Magdolna, hogy küldöttközgyűlést hív össze, amelyen kezdeményezik az elnök és az elnökség visszahívását. Az ülést a múlt hétre tervezték, de technikai okok miatt az meghiúsult, és csak orvosgyűlést tartottak.

Éger István akkor közölte, az fb nem hívhat össze küldöttközgyűlést, csak kezdeményezhet. Az országos küldöttek kezdeményezésére az MOK elnöksége is összehívott egy küldöttközgyűlést, ezt tartották meg szombaton.