Mintha mindenki mindenkire kezdene megorrolni a német koalícióban. Különösen a bajor keresztényszocialisták érzik megsértve magukat amiatt, hogy pénteken a kancellár lemondásra késztette Hans-Peter Friedrich agrárminisztert, a belügyi tárca volt vezetőjét.
Peter Gauweiler, a CSU elnökhelyettese szerint a kancellár túl nagy nyomás alá helyezte az agrárminisztert. A CSU alighanem amiatt sértődött meg, hogy eddig csak a keresztényszocialisták látták kárát az Edathy-ügynek.
Sebastian Edathy német szociáldemokrata parlamenti képviselő ellen amiatt indítottak eljárást az ügyészek, mert feltételezések szerint gyermekpornót tartalmazó anyagokat tartott magánál. A vád ugyan nem igazolódott be, de állítólag azért, mert Hans-Peter Friedrich volt belügyminiszter időben értesítette az Edathyval szembeni eljárásról a szociáldemokrata pártvezetést, köztük Sigmar Gabriel pártelnököt, s Thomas Oppermann jelenlegi frakcióvezetőt.
A CSU alapállása az, Friedrich csak jót akart, erre éppen a párt húzta a rövidebbet. Nemcsak a kancellárt, hanem az SPD-t is folyamatosan támadják, különösen Thomas Oppermannt, akinek Horst Seehofer, a CSU vezetője szerint „lenne mit mesélnie”. Oppermann azonban tagadja, hogy bizalmas hivatali titkokat szivárogtatott volna ki Edathynak.
Érezhető azonban, hogy a hangulat valóban meglehetősen feszült a német kormányon belül. A koalíció három pártvezetője, Angela Merkel, a keresztényszocialista Seehofer, valamint Sigmar Gabriel ezért mára válságtanácskozást hívott össze. „Arról kell eszmét cserélnünk, hogyan képzeljük el az együttműködést” – jelentette ki Seehofer.
Szerinte az SPD több kérdést nem tisztázott megnyugtató módon. Úgy vélte, világosan el kell mondani, ki, mikor értesült arról, hogy Edathy ellen eljárás folyik, s milyen információkat adtak tovább. A szintén keresztényszocialista Andreas Scheuer, a párt főtitkára szerint Oppermann „súlyos válságba” sodorta a koalíciót, „ellentmondásos” kijelentéseivel, s ezért „vállalnia kell a következményeket”.
Nem kímélte a szociáldemokraták frakcióvezetőjét Alexander Dobrindt (szintén CSU) közlekedési miniszter. Állítása szerint a politikus „bizalmas megbeszélések anyagát hozta nyilvánosságra”. Mindezekből az szűrhető le, a CSU addig nem nyugszik, amíg nem áldozza be az SPD is egy fontos politikusát. Sigmar Gabriel azonban aligha mond le könnyen frakcióvezetőjéről.
A szociáldemokrata pártelnök ugyanis napok óta azt hangoztatja, pártjából senki sem szivárogtatott ki fontos információkat. Tegnap pedig azt közölte, senki sem hibázott. Ugyanakkor a Spiegel szerint Edathyt ki akarja zárni a pártból.
Wolfgang Bosbach, a CDU belpolitikai kérdésekkel foglalkozó politikusa is úgy látja, bizalmi válság alakult ki a kormányzatnál. A ZDF-nek elmondta, ezt az SPD-nek kell helyreállítania. „A labda a szociáldemokraták térfelén van” –fogalmazott. Bár mindenki a szociáldemokratákra mutogat, a Die Welt megjegyzi, előbb-utóbb felmerül az a kérdés is, mit tudott az egész ügyről a CDU és a kancellár?
Tegnap döntés született arról, hogy az új szövetségi agrárminiszter a keresztényszocialista Christian Schmidt eddigi fejlesztési miniszter lesz, aki eddig államtitkárként szolgált a fejlesztési tárcánál.