Magánérdekek állhatnak a székesfehérvári Fűtőerőmű Kft. csődje, majd megvásárlása mögött az MSZP-s Márton Roland szerint. A helyi önkormányzati képviselő, aki az Összefogás jelöltjeként parlamenti mandátumért is indul áprilisban, tegnap Horváth Andrással, a szocialisták Fejér megyei elnökével, országgyűlési képviselőjével együtt hűtlen kezelés bűntette miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a Fejér Megyei Főügyészségen.
Márton lapunknak elmondta, a fideszes városvezetés először tudatosan csődbe vitte a saját 51 százalékos tulajdonbán lévő fűtőerőművet, majd a felszámolótól azt az eredeti értékénél jóval drágábban megvásárolta. Az erőművet még 2006-ban adták át, a beruházást részben magánbefektetők finanszírozták, végül az erőmű 51 százalékát a város, 49 százalékát pedig magánbefektetők kapták. A távhőt a város tulajdonában lévő Széphő Zrt. továbbította a lakosságnak.
A több mint húszezer lakásba eljutó távhőért kezdetben fizetett a Széphő Zrt., 2011-ben azonban elkezdték nem átutalni a hő ellenértékét a fűtőerőműnek, amelyik így sem a beszállítónak, sem a banknak nem tudott fizetni. Végül az erőmű csődbe ment, a város fideszes többségű vezetése, élén Cser-Palkovics András polgármesterrel pedig ezt kihasználva a kormánynál kijárta, hogy az erőművet kiemelt jelentőségű cégnek nyilvánítsák - állítja az ellenzék.
Márton Roland szerint erre azért volt szükség, hogy a Kft.-t zárt eljárás keretében értékesítsék, így annak megvásárlásakor az önkormányzatnak ne legyen versenytársa. A szocialisták tegnapi feljelentéséből kiderül, hogy a kormány 2013 augusztus 19-i, székesfehérvári kihelyezett ülésén Orbán Viktor jelentette be, hogy a kabinet erkölcsileg, politikailag és anyagilag is támogatja az erőmű visszavásárlását.
A cégért a város bruttó 3,5 milliárd forintot fizetett, azt az 1,5 milliárdot pedig, amennyit az 51 százalékos tulajdon ért, az önkormányzat nulla forintra leírta, így veszített Székesfehérvár 5 milliárd forintot az ügyleten - fogalmazott a szocialista politikus hozzátéve, hogy eközben a távfűtés lakossági ára nem csökkent, és a szolgáltatás színvonala nem emelkedett. A város pedig "egyetlen lépést sem tesz" a székesfehérvári távfűtés jövője érdekében.
A nyomozóhatóság feladata, hogy tisztázza, kinek állt érdekében mindez, kik húznak hasznot az ügyletből, de az önmagában bűncselekmény lehet, ha a közösség milliárdjait haszontalanul költik el - fogalmazott Márton. Arra figyelmeztetett, hogy két évvel ezelőtt Cser-Palkovics Andrásék a szemétszállítást végző Depónia Kft.-ben lévő üzletrészt vásárolták vissza egy Fidesz közeli vállalkozótól, egymilliárd forintért. A székesfehérváriak szerint azt is nehéz utólag megmagyarázni.
Az erőmű eredetileg 6 milliárdba került, Horváth András szerint ezért is korrupciógyanús, elfogadhatatlan, hogy tizenkét év múltán a város összesen 5 milliárd forintot fizessen azért az erőműért, amelyik felerészben Székesfehérvár tulajdona. Az ellenzéki politikusok ebből arra következtetnek, hogy számukra ismeretlen érdekek állhatnak a háttérben. Az MSZP megyei elnöke szerint néhány héten belül elrendelheti a nyomozást a főügyészség, hiszen a történtek hűtlen kezelésre utalnak.