hulladék;Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.;lomtalanítás;termékdíj;díjszabás;Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség;

2014-02-21 06:28:00

Hová tegyük lomjainkat?

A lomtalanítás évtizedeken át jól működő rendszerét is átalakította a kormányzat. A változások egyelőre a szakemberek számára is gyakran követhetetlenek. Egy biztos, az önkormányzatok saját hatáskörben döntenek vállalnak-e lomtalanítást, s ha igen, akkor évente hányszor, és milyen díjszabással.

A változás lényege, hogy a termékdíj köteles holmik - autógumi, akkumulátor, háztartási elektronikai berendezések - visszagyűjtését, hasznosítását az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség (OHÜ) szervezi, de nem foglalkozik hulladékgyűjtéssel, lomtalanítással, ehhez eszközei sincsenek, a jogszabály nem ír elő kötelezettséget e tekintetben.

A lomtalanítást a közszolgáltató végezheti, de nincs olyan központi előírás, amely erre kötelezné. Az sincs előírva, hogy ezt díjmentesen, vagy pénzért kell-e végeznie, illetve ha ingyenesen szolgáltat, azt évente hány alkalommal teszi. Ez azt jelenti, hogy minden település önkormányzata saját hatáskörben dönt.

A rendszer tavaly indult, de a lakosság és a szolgáltatók tájékoztatása sok kívánni valót hagy maga után, hiszen még a szakmai szervezetekhez is nagyon nehezen jutnak el az információk - mondta Rátz Judit, a Hulladék Munkaszövetség (HuMuSz) szakembere.

Éppen ezért azt szorgalmazzák, hogy a koordináló szervezetek hozzanak létre egy olyan adatbázist, amelyben könnyen megtalálható, melyik hulladéktípust, hol lehet leadni. Az is gondot jelent, hogy még a szolgáltatók sincsenek tisztában azzal, hogy rendelkeznek-e egyáltalán a megfelelő engedélyekkel és milyen jogszabályoknak kellene megfelelniük.

Vége a lomizásnak
A hulladéktörvény értelmében a lomtalanítás alkalmával az utcára kitett tárgyak már a közszolgáltató tulajdonát képezik. Ez gyakorlatilag a lomizás végét is jelenti, hiszen ha valaki ezeket elveszi, jogellenes cselekedetet követ el, büntethetővé válik. Ez több száz ember megélhetését lehetetlenítette el, ami akkor is súlyos gond, ha gyakran jogos kritika érte a lomisok tevékenységét, a csoportok közötti viták, olykor durva agresszivitása miatt.

Ennek oka egyebek mellett, hogy a hulladékgazdálkodási törvény tavaly év eleji megjelenését követően nagyjából negyvenszer módosították azt egyes salátatörvényekben, nem beszélve a különböző végrehajtási rendeletekről - tette hozzá Rátz Judit. Információink szerint legalább 20 végrehajtási utasítás nem készült még el.

A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.-től (FKF) eddig hivatalos értesítés helyett csak egy szórólapot kaptunk, miszerint 2014-től a társasház megrendelésére évente egyszer ingyenesen elszállítják a ház elé kitett lomokat - nyilatkozta több budapesti társasház közös képviselője.

Minden további megrendelés költsége a lakóközösséget terheli. Korábban ilyentájt már megkapták a kerületekre lebontott lomtalanítás menetrendjét, erre eddig hiába vártak az érintettek.

A fővárosi agglomerációhoz tartozó Üröm lakói legalább azt már biztosan tudhatják, hogy júliusig nem lesz lomtalanítás. Az önkormányzattól kapott tájékoztatás szerint akkorra zárulhat le a hulladékszállításra kiírt közbeszerzési pályázat. Az előzetes tervek szerint évente egyszer a közszolgáltató, lakossági kérésére díjtalanul elvégzi a lomtalanítást.

Budakeszin április elejétől október végéig jelezheti a lakosság a lomtalanítás iránti igényét. Az önkormányzattól származó információ szerint a megadott időszakon belül évente egyszer díjtalanul elszállítja a közszolgáltató a fölöslegessé vált holmikat.

Győrben nincs központilag szervezett lomtalanítás. A lakosság hulladékudvarokban szabadulhat meg felesleges tárgyaitól. Beke Károly, az MSZP szakpolitikusa elmondta, Mosonmagyaróváron évente egyszer, városrészenként előre meghirdetett időpontban díjtalanul elszállította a közszolgáltató a lomokat. Ezen kívül ettől eltérő időpontban is meg lehet rendelni a lomtalanítást díjfizetés ellenében.