Ukrajna;Janukovics;Freedom House;

2014-02-21 00:02:00

Freedom House: Janukovics már nem legitim elnök

Viktor Janukovics viszonylag tisztességes módon került Ukrajna élére, ám folyamatosan felőrölte saját legitimitását, és már nem tekinthető az ország legitim vezetőjének - mondta David Kramer, a Freedom House amerikai szabadságjogi civilszervezet elnöke egy csütörtöki pódiumbeszélgetésen Brüsszelben.

z Európai Politikai Központ által szervezett beszélgetés témája az volt, hogy hogyan erősíthető az Európai Unió és az Egyesült Államok együttműködése a demokrácia előmozdítása terén, ám végül nagyrészt az ukrajnai eseményekre összpontosított. Az eszmecserét felvezető Jerzy Pomianowski, az Európai Demokráciáért Alapítvány igazgatója egy perces néma tiszteletadást kért az Ukrajnában meghaltak emlékére.

A beszélgetés résztvevői közül Kramer fogalmazott a leghatározottabban, úgy vélekedett ugyanis, hogy amíg Janukovics hivatalban van, addig a tiltakozások nem fognak megszűnni, az EU részéről pedig teljesen elhibázott politika volt arra törekedni, hogy az ő elnöksége mellett alakuljon egy technokrata, átmeneti kormány. A Freedom House elnöke rámutatott: Vlagyimir Putyin is figyeli, hogyan reagál Európa, és ha nem kellő határozottsággal, akkor "olyan csatát veszítünk el, amelynek hosszú távú hatásai lesznek" - fogalmazott Kramer.

Alexander Graf Lambsdorff német liberális európai parlamenti (EP-) képviselő a demokráciaépítéssel kapcsolatban a többi között arra hívta fel a figyelmet, hogy míg a munka nincs kész, addig nem is szabad azt feltételezni, hogy készen van, és megemlítette, hogy szerinte Magyarországon és Bulgáriában is voltak problémák. Ukrajnával kapcsolatban úgy vélekedett, hogy igenis vannak olyan dolgok, amelyekkel mind a politikai, mind a gazdasági elitre, az oligarchákra nyomást lehet gyakorolni. Ilyen "nyomáspontoknak" nevezte, hogy tudva lévő, hogy többen közülük osztrák vagy ciprusi bankokban tartják a pénzüket. Annak befagyasztása elég fájdalmas lesz - magyarázta a politikus.

Richard Youngs, a Carnegie Alapítvány a Nemzetközi Békéért vezető munkatársa visszájára fordult demokratikus átmenetről, jelentős visszalépésről beszélt Ukrajnával kapcsolatban, valamint megjegyezte, hogy ha az Európai Unió továbbra is a "többet többért" alapon óhajtja kezelni ezeket az országokat, vagyis a demokratikus eredményeket óhajtja támogatással jutalmazni, akkor szerinte e mögé jelentősen több erőforrást, pénzt és diplomáciai erőfeszítést kell felsorakoztatni.

David Kramer mindemellett arra is kitért, hogy az elmúlt években lassan, de folyamatosan romlott a szabadságjogok helyzete a világban, az autoriter, elnyomó rezsimek egyre szofisztikáltabb technológiai eszközökkel lépnek fel a szabadságjogok és az aktivisták elnyomására.

A beszélgetésen Thomas Melia, az amerikai külügyminisztérium helyettes államtitkára arról beszélt, hogy van együttműködés a demokrácia előmozdítása terén az EU és az Egyesült Államok között, sőt ebben olyan partnernek nevezte az EU-t, amelyhez Amerika előszeretettel fordul. Melia rámutatott, hogy az EU tagállamai közül több ment át az elmúlt évtizedekben demokratikus átalakuláson, és ezek az országok átadhatják tapasztalataikat a jelenleg átalakulóban lévő államoknak.