nagykövet;neonáci;Marián Kotleba;Besztercebánya;Balogh Csaba;

Marian Kotleba a szlovák belpolitika térképét is átrajzolhatja. FORRÁS: NASE SLOVENSKO

- Neonácival pózolt a nagykövet

Szélsőjobboldali szlovák politikussal, a neonáci, magyar- és romaellenes kijelentéseket hangoztató Marián Kotlebával, Besztercebánya megyei elnökével találkozott csütörtökön Balogh Csaba pozsonyi magyar nagykövet - írta tegnap a szlovákiai magyar honlap, a Paraméter. A megyei önkormányzat honlapján ezzel kapcsolatban azt közölte, Balogh Csaba és Marián Kotleba "párbeszédet folytattak egy jövőbeli találkozóról is, amin az egyre növekvő cigánybűnözést vitatnák meg, melyre mindkét fél alapvető problémaként tekint". Kotleba tavaly novemberben nyerte meg a megyei választást Besztercebányán. Neonáci aktivistáival meneteket szervezett egyebek mellett Krasznahorkán. Rendre „cigány parazitákról” beszélt, s a romákra utalva „nagytakarítást” hirdetett.

Hogy milyen Kotleba megítélése hazájában, jól mutatja: amikor Ivan Gasparovic elnök januárban a megyei elnököket fogadta, Pavol Freso, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) elnöke, pozsonyi megyei vezető kezet sem nyújtott neki. Kotleba - részben legalábbis - persona non gratának számít a szlovák belpolitikában. Balogh Csaba egyébként 2011. szeptemberében, a Fidesz-kormány regnálása idején foglalta el állomáshelyét.

A Magyar Szocialista Párt közleményében megdöbbenésének adott hangot a találkozó miatt. A dokumentum szerint „a nyilvánosságra került fényképfelvételek alapján a találkozó szívélyes hangulatban zajlott”. Mint a közlemény írja, elfogadhatatlan, hogy Magyarország nagykövete nyíltan magyar- és cigányellenes, fasiszta eszméket valló és hirdető politikussal találkozzon és folytasson megbeszélést.

„Martonyi János külügyminiszter úrnak, ebben az ügyben azonnal világos és egyértelmű válaszokat kell adnia az alábbi kérdésekre: 1. Tudnunk kell, hogy Balogh Csaba lépését előzetesen egyeztetette-e a külügyminisztériummal, és hogy maga a miniszter tudott-e a találkozóról. 2. Kérdés az is, hogy milyen következménye lesz ennek a közfelháborodást okozó, a határon túl élő magyarok érzéseit és érdekeit sértő lépésnek. 3. Tervez-e a Külügyminisztérium vizsgálatot az ügyben, mert Magyarország polgárai joggal várják el, hogy kiderüljön, vajon a magyar diplomácia számára hol húzódik az a morális határ, amelyen túl már nem áll szóba szélsőséges és magyarellenes politikusokkal?” – hangzik az MSZP közleménye. Martonyi János külügyminiszter kérdésünkre reagálva nem kívánta kommentálni a nagykövet, és a neonáci politikus találkozóját.

A Külügyminisztérium közleményben reagált. Eszerint a tárca elfogadhatatlannak tarja, es elítéli, hogy a megye honlapján megjelent közlemény valótlanságot, szélsőséges nézeteket tükröző kifejezést alkalmaz. Emiatt a pozsonyi nagykövetség azonnal helyreigazítást kért.

Balogh Csaba a 444.hu-nak azzal indokolta a találkozót, hogy a tavaly novemberben-decemberben megválasztott nyolc megyei vezető mindegyikével találkozni fog, Kotleba a második volt a sorban. Magyarország, mint mondta, több közös projektet is visz a határ melletti öt szlovák megyével, ezekről egyeztettek elsősorban Kotlebával is.

A Tokió előtt álló biztonsági kihívásokról, a japán-kínai szigetvita hátteréről, és Japán energiabiztonsági dilemmáiról is beszélt tegnap a Research Institute for Peace and Security (RIPS) japán kutatóintézet három előadója Budapesten, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Intézetének rendezvényén.