Honosított hazai sztárok
Hazai olimpiájukon szinte természetesnek tűnhet, hogy az oroszok végeztek az élen az összetett éremtáblázaton (13 arany, 11 ezüst és 9 bronz). Ám az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy nemcsak az edzéseken és a versenyeken remekeltek a házigazdák, hanem a zöld asztalnál is. Ugyanis a lehető legjobb szimattal honosítottak sportolókat.
Például Szocsi legeredményesebb versenyzője, a rövidpályás gyorskorcsolyázó, a dél-koreai születésű Viktor An 3 arany mellé még egy bronzot is nyert. Persze vele nem zsákba macskát vettek az oroszok: a 2006-os torinói téli olimpián még Dél-Koreának nyert négy érmet - szintén három aranyat és egy bronzot -, és ezzel jelenleg An a sportág legeredményesebb versenyzője: hat olimpiai bajnoki címe mellé 18 egyéni és 2 vb-, 5 Ázsia- és 1 Európa-bajnoki címet szerzett eddig.
A snowboard legújabb királya,Vic Wild 2012-ben - a felesége révén - lett amerikaiból orosz. A párhuzamos óriás-műlesiklás és a műlesiklás aranyát négy nap alatt bezsebelő sportoló volt tán a legnépszerűbb "orosz" Szocsiban, ugyanis elképesztő bátorsággal és ügyességgel versenyzett. Nem véletlen, hogy hétfőn maga Putyin elnök is büszkén fényképezkedett a hódeszkások cárjával.
Norvégok a legeredményesebbek
Mind a hölgyeknél. mind az uraknál átírták a legeredményesebb téli olimpikonok örökranglistáját. Ráadásul mindkét esetben norvég sportoló írt történelmet. A nőknél a 33 éves sífutó, Marit Björgen három aranyat nyert, így összesen a hatodik olimpiai aranyát szerezte meg.
További három ezüstjével és egy bronzával a legeredményesebb női téli olimpikonná vált, viszont még így is előtte vannak ketten. Az élen ugyanis átvette a vezetést Ole Einar Björndalen sílövő Björn Dählie sífutótótl.
Björndalen 1998-ban Naganóban szerezte meg első olimpiai aranyát, és azóta Torino kivételével mindig felállhatott a dobogó tetejére: összesen nyolcszor, ami mellé négy ezüstöt és egy bronzot szerzett hosszú pályafutása alatt. Ehhez - mintegy kiegészítésképpen - begyűjtött eddig 19 vb-címet, valamint hat összetett Világkupa-győzelmet.
Törött lábbal a dobogó tetejére
Vélhetően az egyik legnagyobb bravúrt a női 10 km, klasszikus stílusú sífutó számában a lengyel Justyna Kowalczyk érte el. Törött lábközépcsontjával lett aranyérmes. Végig remek tempóban síelt, igaz, sikeréhez hihetetlenül erős fájdalomcsillapítókra is szüksége volt.
"Erővel nagyon nehezen bírtam, de csodálatos síelést mutattam be. Az utolsó három kilométer rettentő megerőltető volt, de szerencsére nem csak számomra. Végig sütött a nap, csodás körülmények között futhattunk, így szerencsére a lábam sem fájt annyira" - nyilatkozott győzelme után a 31 éves világklasszis.
Szánkós sporttörténelem
Döbbenetes, amit az olasz Armin Zöggeler produkált: Szocsiban szerzett bronzérmével zsinórban a hatodik téli olimpiáján szerzett érmet! A 40 éves és 36 napos Zöggeler 2002-ben és 2006-ban arany-, 1998-ban ezüst-, 1994-ben és 2010-ben bronzérmes volt, amihez most egy újabb harmadik helyet tett hozzá. Mégsem ő a legidősebb olimpiai érmes! Ugyanis az orosz Albert Gyemcsenko 42 éves és 74 napos volt, amikor éppen Zöggeler előtt lett ezüstérmes.
A férfi kettes szánkósoknál az osztrák Andreas és Wolfgang Linger duó harmadszor lett érmes - ezúttal másodikok lettek -, ami szintén páratlan teljesítmény a sportágban. Ráadásul az sem mindennapi teljesítmény, hogy a németek valamennyi aranyérmet - mind a négy számban győztek - hazavitték.
Az örökifjú finn legenda
A bronzérmet szenzációs játékkal megszerző finnek - 5-0 az amerikaiak ellen a harmadik helyért zajló ütközetben - kapitánya, a válogatottságtól visszavonuló 43 éves és 254 napos Teemu Selänne négy csúcsot is felállított: ő lett a legidősebb olimpiai gólszerző, a legidősebb olimpiai érmes, az olimpiák eddigi legponterősebb játékosa (24 gól és 19 assziszt, a bronzmeccsen is lőtt két gólt), valamint ő az egyetlen négy olimpiai éremmel rendelkező hokis, akinek nincs aranya.
Méltó búcsú legnagyobbtól
A játékok tán legmeghatóbb eseményére az utolsó előtti napon került sor, amikor a szabadstílusú síelők - miután szívalakban lejöttek a lejtőn - a mostani versenyek helyszínén, a félcső mellett szétszórták annak a Sarah Burke-nek a hamvait, aki rengeteget tett azért, hogy a félcső verseny felkerülhessen az olimpiák műsorára, amire most Szocsiban került sor.
A kanadai Burke a sportág egyik legnagyobb alakja volt - világbajnok és négyszeres X Games-győztes -, és az olimpia legnagyobb esélyesének tartották, ám 2012 januárjában, alig egy évvel azt követően, hogy kiderült, a sportága bekerült az olimpia programjába, halálos balesetet szenvedett egy edzésen.
Az inkák méltó utóda
A 15 kilométeres klasszikus sífutásban az utolsó percig kitartott a közönség, hiszen az utolsó befutók szinte heroikus küzdelmet vívtak azért, hogy valahogy áthaladjanak a célvonalon. Már az utolsó előttiként, 1 óra 20 perces hátránnyal beérkezett nepáli Dawa Sherpát is legalább akkora ünneplés fogadta, mintha megnyerte volna az aranyérmet.
Még tőle is jó tíz percet kapott Robert Carcelen, aki tökutolsóként ért célba, ám egycsapásra kedvenccé vált. Kiderült, hogy a 43 éves perui bordatöréssel szenvedte végig a távot. Nem véletlen, hogy amikor a beérkezését követően szinte ájultan zuhant a hóra, maga a szám bajnoka, a svájci Dario Cologna is a célvonal mögött várva gratulált neki a hősies helytálláshoz.