Európai Unió;kormányfő;Angela Merkel;David Cameron;euroszkeptikusok;

2014-02-27 06:30:00

London Merkelre figyel

Ma Londonban tárgyal Angela Merkel. David Cameron brit kormányfő azt reméli, hogy a német kancellár támogatására számíthat, amikor London újra kívánja tárgyalni viszonyát az Európai Unióval. Az euroszkeptikusok felszólították a miniszterelnököt arra, tegyék világossá Merkel számára, hogy nem csak viccelnek, amikor az EU-ból való kilépést szorgalmazzák.

Londonban nagy várakozások előzik meg a brit-német minicsúcsot. Cameron ugyanis fontos támogatójának kívánja megnyerni a német kancellárt. Amikor tavaly az unió következő hét éves költségvetéséről tárgyaltak az EU állam- és kormányfői, Merkel és a brit miniszterelnök képviselték a legkeményebb álláspontot, azaz ők szorgalmazták a legnagyobb lefaragásokat az EU büdzséjéből. Több lap ezt úgy értékelte, hogy a német-francia tandemet német-brit váltja fel. 

Cameron korábban ígéretet tett arra: ha a konzervatívok megnyerik a 2015-ös választást, úgy 2017-ig népszavazást rendeznek arról, kilépjen-e London az EU-ból. A toryk úgy vélik, ahhoz, hogy az igenek győzzenek, teljesen újra kell tárgyalni Nagy-Britannia uniós tagságát, elsősorban a bevándorlást, illetve a bevándorlók szociális juttatásait, valamint az igazságszolgáltatást érintő cikkelyeket.

Cameron és Francois Hollande január 31-én megrendezett találkozóján hamar kiderült, hogy a két politikus teljesen másként képzeli el az EU jövőjét. A francia köztársasági elnök mereven elzárkózott az unió alapszerződésének módosításától. Cameron azonban azt reméli, Merkellel sikerül közös nevezőre jutnia a kérdésben.

A német kancellár kivételes fogadtatásban részesül. David Cameron kifejezett kérésére beszédet mond a parlament két háza előtt, s találkozik II. Erzsébet királynővel. William Hague brit külügyminiszter múlt vasárnap "hazája legfontosabb partnerének" nevezte Németországot.

Cameron számára jelentős siker lenne, ha a német kancellár úgy foglalna állást, már 2017 előtt lehetővé kell tenni az uniós alapszerződés módosítását. Merkel egy ízben el is ismerte, szükség van módosításra, dátumot azonban nem említett.

William Hague a BBC egyik műsorában azt közölte, hogy London nem kezdi meg az EU-val való kapcsolatának újratárgyalását a 2015-ös választásig. Hozzátette ugyanakkor, Berlinre azért is tekintenek kulcsfontosságú partnerként, mert együtt léphetnek fel egy "rugalmasabb, versenyképesebb és elszámoltatható" EU-ért.

Kifejtette, hazája támogatja a munkaerő szabad vándorlását az Európai Unión belül, azt azonban nem, hogy a bevándorlók csak a szociális támogatásokért jöhessenek Nagy-Britanniába.

Ez a kérdés Németországban is komoly vitákat gerjesztett januárban. Angela Merkel pedig azt közölte, ez ügyben egyetért London azon törekvésével, amely szerint meg kell akadályozni, hogy a bevándorlók csak a szociális ellátó rendszer előnyeit élvezhessék egy másik tagországban, miközben nem is keresnek munkát.

Arról ugyanakkor nem ejtett szót, szorgalmazná-e az uniós alapszerződés újratárgyalását. Szakértők csekély esélyt látnak arra, hogy a német kancellár támogatna egy olyan változtatást, amely az eddigieknél nagyobb hatalmat adna a tagországok kezébe, amint ezt az euroszkeptikus tory képviselők követelik - írta a Guardian.

John Redwood korábbi konzervatív miniszter szerint Cameronnak nem fenyegetőznie kell, hanem őszintén el kell mondania, mit gondolnak a britek az unióról, s világossá kell tennie, "vagy új alapokra helyezzük e viszonyt, vagy elhagyjuk az EU-t".

Cameron és Merkel közös nevezőre juthat egy másik kérdésben. Mindketten aggódva szemlélik, hogy az Európai Parlament is bele akar szólni abba, hogy ki legyen az Európai Bizottság következő elnöke.