szegénység;munkanélküliség;Cserehát;

- Ha munka van, minden van

Munkára, megfelelő közlekedésre, orvosra lenne szükségük a csereháti települések lakóinak, emellett pedig olyan országgyűlési képviselőre, aki meghallgatja a gondjaikat - fogalmazott lapunknak Takács László. A 117 lelket számláló Alsógagy polgármestere elmondta, az elmúlt négy évben ezen a vidéken országos politikust szinte alig láttak, de bízik abban, hogy a térségben élők áprilisban Klimon Istvánt, a baloldali Összefogás jelöltjét juttatják be a parlamentbe, mert akkor lesz, aki törődjön velük.

Szegények errefelé az emberek; nincs munka, orvos, hiányzik a közösségi közlekedés, a politika pedig nem törődik a csereháti települések lakóival - sorolta az alsógagyi polgármester. Takács László, aki évek óta irányítja a csereháti községet, lapunknak arról beszélt, hogy a térség lakóinak a 80 százaléka létminimum alatt él és rajtuk a rezsicsökkentés sem segít. Sok településen nincs vezetékes gáz, a kormány pedig a tűzifa, a szén megvásárlását egyetlen fillérrel sem támogatja. A 117 lelkes Alsógagy igyekszik talpon maradni, sikerült felújítaniuk a templomot, a művelődési házat, az iskolát, de mert kevés a munka és az önkormányzat is szegény, nagyon nehezen élnek az emberek.

Tisztességes, őszinte képviselőre lenne szükségük, aki meghallgatja a gondjaikat és hajlandó tenni is értük - fogalmazott a polgármester hozzátéve, hogy a Borsod megyei 4-es választókerülethez csatolt 36 csereháti községben az elmúlt négy évben ezen a vidéken országos politikust szinte alig láttak. Pedig lenne mit mondaniuk és tanácsokat is tudnának adni az ország vezetőinek. Elmondanák, hogy értelmes munkára lenne szükségük, megélhetést biztosító bérekkel. Takács szerint, ha áprilisban Klimon István, a baloldali Összefogás képviselő-jelöltje győz ebben a körzetben, akkor lehet bízni a fejlődésben. Abban, hogy négy év után ismét lesz pénz útjavításra, -építésre, mert a mai kormánypártok ilyesmire nem biztosítottak forrást. Avattak ugyan utakat, de csak olyanokat, amelyekre még az előző szocialista kormány adott pénz. A polgármester elmondta, hogy 2010 májusa óta 47 kilométert kell autóval kerülniük a község lakóinak, hogy hazaérjenek. A településre vezető út ugyanis beszakadt és csak most kezdték el kijavítani, a helyi fideszes vezetők is abban bíznak, hogy a parlamenti választásra elkészül. Mert minden csak most fontos - tette hozzá Takács László.

Ha munka van, minden van, Klimon István ezt vallja és Takács szerint a baloldal jelöltje, ha bizalmat kap áprilisban, segít majd vállalkozásokat idehozni. Most Miskolcra, Encsre, Szikszóra, meg a környékbeli cégekhez járnak dolgozni azok a szerencsés emberek, akiknek jut munka. Minimálbérért, vagy négy órában alkalmazzák őket, azután robotolhatnak reggeltől estig, a többiek mégis irigylik őket. Közmunka sincs elég, az érte kapott bérből nem lehet megélni, ráadásul a polgármester szerint, ha a Fidesz győz, a közmunka is kevesebb lesz. Ez már most kiderült a pályázatokból. Klimon a hatalmas választókerület különböző településein már elmondta, az új baloldali kormány a közmunkásoknak értelmes feladatokat és nettó 66 ezer forintos bért fizet majd, míg a minimálbért 100 ezer forintra emelik, hogy ne csak papíron nőjön a fizetés. Az alsógagyi polgármester ezért is reménykedik abban, hogy az Összefogás kerül kormányra.

Az itt élők a szomszéd településre is csak nehezen tudnak eljutni, de Baktakéken, Forrón, vagy Ináncson sem más a helyzet. Van olyan falu, ahová be sem megy a busz, csak az, amelyik az iskolásokat szállítja. Iskolai szünetben azonban nincs tömegközlekedés. Az utazás költségeit kevesen tudják megfizetni, ezért kicsi a forgalom. Alsógagyon, ahogy a borsodi választókerület sok másik településén üzlet sincs már. A tejet, a kenyeret az önkormányzat rendeli meg, azt naponta odaszállítják, persze csak annak, aki fizet. A falugondnoki busszal lehet vásárolni menni, természetesen együtt kell az üzletig utazni, aki nem tud menni, annak elhozzák, amit kér. Néha jön a településre a mozgóárus, de például azt, hogy húst hoz-e és mennyiért, senki nem tudja. A polgármester arról is beszélt, hogy állatokat kellene tartani, de nincs termőföld, ezért takarmány sincs, az idős emberek fáradtak már ehhez, így arra felé ritka luxus a húsevés. Hónap végére pedig a liszt, a zsír is sok helyen elfogy, pénz pedig nem marad a pótlásra. Ilyenkor az emberek az önkormányzattól kérnek, ám a települések kasszája is üres.
A Csereháton a jobboldali polgármesterek ugyancsak zúgolódnak, mert az Orbán-kormány a szegény falvaknak nem segít - mondta Takács. 2010 előtt a szocialisták törődtek velük, most csak ígéretek és nagy szavak vannak - tette hozzá. Arról is beszélt, hogy ugyan a fideszesek 2012-ben átvállalták a települések adósságainak egy részét, ezt a pénzt azonban tavaly más címeken elvették. A kistelepülések vegetálnak és várják, hogy valaki odafigyeljen rájuk. Arra, hogy legyen orvos és éjjel vagy hétvégén a súlyos betegeknek ne kelljen esetleg órákat várni a segítségre - sorolta Takács.

Klimontól, ha győz azt is várnák, hogy segítsen visszaszerezni az önkormányzatoknak az iskolákat. Takács szerint a mostani "pártállami" iskolarendszert meg kell szüntetni, akár a járásokat. Ez utóbbiak ugyanis senkit nem szolgálnak. Aki dolgozik, annak nincs ideje kilométereket utazni, hogy az ügyeit elintézze és a legtöbb embernek pénze sincs erre.
A polgármester őszinte embernek ismeri az Összefogás jelöltjét. Olyannak, aki harcol azokért, akik megbíznak benne. Ezt már Kazincbarcikai alpolgármesterként is bizonyította. Takács úgy gondolja, hogy ez a nyitottság, őszinteség sokat érhet a csereháton élőknek.

Parkolópályára tették a kórházat

Az egészségügyet a Borsod megyei 4-es választókerületben is át kellene alakítani; ebben a kérdésben az Összefogás pártjai egyetértenek. Mályinkától Izsófalváig, Dédestapolcsánytól Sajóivánkáig minden településnek szüksége lenne arra, hogy Kazincbarcikán újra a régi rendben működjön a kórház, amely addig fejlődött, amíg a fideszesek parkolópályára nem tettek. Klimon István lapunknak felidézte, hogy a kormánypártiak ugráló, hangoskodó kommunistának nevezték azt az ötezer pártoktól független civil tüntetőt, akik 2012 nyarán kiálltak a kórházért, a kényszerállamosítás ellen tiltakoztak. Demeter Zoltán a térség fideszes országgyűlési képviselője akkor azt mondta, hogy az ellátásban semmi nem fog változni, azóta azonban kiderült, hogy az Orbán-kormány számára mennyire nem számít az itt élő emberek egészsége. Megszüntették ugyanis az intézményben a gyermekosztályt, a sebészetet, a sürgősségi ellátást és az intenzív osztályt.

Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője az egészségügy elmúlt négy évét értékelve nemrég azt nyilatkozta, hogy erősödött az állami felelősség az egészségügyben, ami az Összefogás Borsod megyei 4-es választókerületének képviselő-jelöltjét felháborította. "Drága szóvivő asszony: itt nincs helye a finomkodásnak, az állam felelőssége nem erősödött, csak a központosítás" - üzente lapunkon keresztül Klimon István a kormánypárti politikusnak. A kórházak működésében, a gyógyszerellátásban, illetve a teljes egészségügy rendszerben meglévő súlyos feszültségekért az állam a felelős. Az elmúlt négy évben nagyon sok pénzt vettek el az egészségügytől, erőszakosan államosított a kormány, Klimon nem érti, miért nevezi ezt a Fidesz szóvivője az egészségügy megmentésének.

A Fidesz a rokkantnyugdíjasok becsületébe gázolt amikor azzal gyanúsította őket, hogy többségük nem is beteg és csalárd módon jutott az ellátáshoz. A kazincbarcikai alpolgármester embertelennek, elfogadhatatlannak tartja, hogy több ezer ember már nem kap ellátást és még nagyon sokaknak kell a megalázó felülvizsgálatra elmenni, így az ellátás nélkül maradó emberek száma csak nőni fog. Talán ez volt a legdurvább intézkedési sorozata a Fidesznek, amellyel nincstelenségbe sodorja a beteg embereket - tette hozzá Klimon, aki mindezt személyesen is megtapasztalta. Öccsét ugyanis, aki középsúlyos értelmi sérült, munkaképessé nyilvánították a kötelező felülvizsgálaton. Történt mindez annak ellenére, hogy megállapították nála az állapotromlást. Felfoghatatlan, hogy ennek ellenére csak a fellebbezést követően kapta vissza a korábbi státuszát - idézte fel Klimon.

Rokkantnyugdíjasok mellett sokan vannak a térségben olyanok, akik a korengedményes, vagy a korkedvezményes ellátásukat veszítették el. Pedig legtöbben a bányákban, a vegyi üzemekben, gyárakban végzett sokszor emberfeletti munka következtében szereztek jogosultságot az ellátásokra. Aki nem ilyen országban akar élni, azt Klimon István arra bíztatja, hogy április 6-án menjen el választani és ne féljen a baloldalra szavazni. Mert ha az Összefogás kerül kormányra, viszonylag gyorsan igyekeznek helyreállítani a nyugdíjak becsületét, és a tisztességes ellátásról is gondoskodnak majd. A gyerekekre pedig külön oda fognak figyelni, mert az nem lehetséges, hogy a XXI. századi Európában óvodások, iskoláskorúak éhezzenek, fázzanak.

Miért támogatja Klimon István jelöltségét?

Szitka Péter, Kazincbarcika polgármestere (MSZP): Jó döntésnek bizonyult, hogy 2010-ben Klimon Istvánt kértem fel egyik alpolgármesteremnek. Neki köszönhetően az oktatás, a kultúra, a sport, a szociális és civil terület jó kezekben van a városban, emellett az egyházak országos, megyei és helyi vezetőivel - a katolikusoktól a reformátusokon és baptistákon át az evangélikusokig - is kiváló kapcsolatot sikerül kiépítenie. Biztos vagyok benne, ha Klimon István lesz a választókerület egyéni országgyűlési képviselője, mindent megtesz majd azért, hogy a kazincbarcikai kórházban újranyissanak a Fidesz által bezárt osztályokat, és állami segítséggel az ipari parkunk is megtelik majd befektetőkkel, amivel a munkanélküliség valóban csökkenni fog.

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint eljött az ideje, hogy Orbán Viktor színt valljon, és elárulja a közvéleménynek, ő szervezete-e a 2006 őszi zavargásokat – mondta Kerék-Bárczy Szabolcs. A politikus ezért tíz, az őszödi beszéd kiszivárgásához kapcsolódó kérdést juttat el vezető fideszes politikusokhoz, amelyekre 72 órán belül vár választ. Az ellenzéki párt elnökségi tagja azt mondta, beigazolódni látszik a gyanú, hogy Orbán Viktor és vezetőtársai 2006. szeptember 17-e előtt ismerték az őszödi hangfelvételt és azzal kapcsolatban "szervező, koordináló tevékenységet végeztek”. Hozzátette, a Wikileaks honlapján található amerikai diplomáciai jelentések is ezt támasztják alá.