"Janukovicsot nem ismerjük el partnernek. Teljes mértékben megértjük az ukrán parlament döntését, amellyel menesztette őt tisztségéből" - jelentette ki Zaorálek.
A cseh diplomácia vezetője és visegrádi partnerei pénteken Kijevben találkoznak az új ukrán vezetés képviselőivel, és várhatóan Donyeckbe vagy a Krím félszigetre is ellátogatnak, ahol az utóbbi órákban nagyon kiéleződött a helyzet.
"Még elutazásom előtt beszéltem Miroslav Lajcákkal (szlovák külügyminiszter) arról a lengyel javaslatról, hogy Donyeck helyett jobb lenne a Krím félszigetre menni. Mi ezt el tudjuk fogadni. Donyeckben aránylag nyugodt a helyzet, míg Szimferopolban nagyon viharos" - magyarázta az eredetileg kitűzött úti cél esetleges módosításának hátterét Zaorálek.
A cseh diplomácia vezetője leszögezte: most a magyar külügyminiszter döntésétől függ, hogy módosul-e az úti cél, mert a többiek egyetértenek a változással. "Célunk Ukrajna területi épségének megőrzése. Ilyen szempontból most éppen a Krím a legkockázatosabb hely. Fővárosában, Szimferopolban szeretnénk találkozni az ottani politikai vezetőkkel, s megismerni nézeteiket" - mondta Zaorálek.
Ismételten elmondta: Csehország elutasítja Ukrajna bármiféle felosztását, s ezért érthető lenne, ha a miniszterek pénteken oda mennének, ahol "pillanatnyilag a legdrámaibb a helyzet". A cseh, a magyar és a szlovák külügyminiszter és a lengyel külügyminiszter-helyettes útjának további célja, hogy támogatásáról biztosítsa az ukrán parlamentet.
"Hangsúlyozom, hogy elismerjük az ukrán parlament legitimitását, és döntéseit komolyan vesszük" - húzta alá Zaorálek. Hozzátette: diplomáciai tárgyalások folynak arról is, hogy a V4-ek képviselői az új ukrán kormányfővel és a külügyminiszterrel is találkozhassanak.