hűtlen kezelés;Fapál László;Juhász ferenc;

2014-02-28 10:27:00

Felmentették Juhászékat a hűtlen kezelés vádja alól

Elsőfokon felmentette a hűtlen kezelés vádja alól Juhász Ferenc volt honvédelmi minisztert és egykori közigazgatási államtitkárát, Fapál Lászlót a volt államtitkár 2006-os lakásvásárlása miatt indított perben a Pesti Központi Kerületi Bíróság. Az ügyészség vádjai nem álltak meg.

Emlékezetes, az áprilisban indult per már az első tárgyalással megszakadt, ugyanis a bíróság szerint az ügyészség olyan hiányos vádiratot készített, amely alapján nem lehetne érdemi tárgyalást lefolytatni. A vádlottak védői is azt hangsúlyozták, hogy a vádirat hevenyészettsége miatt még védekezésük irányát sem tudják meghatározni, nem derül ki számukra, mi lehetett a konkrét bűncselekmény. Akkor a bíró a vád pontosítását rendelte el, de az ügyészség eszerint nem tudott eleget tenni ennek a feladatnak.

A Központi Nyomozó Főügyészség lényegében azzal gyanúsította meg a volt tárcavezetőt, hogy olcsóbban juttatta szolgálati lakáshoz akkori közigazgatási államtitkárát, a korábbi katonatiszt Fapált, miközben az állami vezetőként már nem illette volna meg. A vád szerint 2006-ban a XIV. kerületi Répássy Mihály utcai lakás 65 milliót ért volna, ám Fapál - Juhász "egyedi döntése" alapján - megkapta 22 millió forintért, amivel a vád szerint 43 millió forintos kárt okozott a Honvédelmi Minisztériumnak.

"Azzal vádolnak, hogy felbujtottam főnökömet, a honvédelmi minisztert, hogy katonai jogviszonyom alapján juttasson nekem lakást, miközben elhallgattam előtte, hogy a közigazgatási államtitkára vagyok. És ez nem a Hírcsárda: tényleg ez a vád" - összegzett a blogján még tavaly februárban Fapál, az ominózus "viszkisdoboz-ügy" egyik főszereplője, akit egyébként az annak kapcsán indult tábornok-perben 15 társával együtt első fokon minden vád alól felmentett a Kaposvári Törvényszék.

Ebben a "lakásügyben" ő szerepelt felbujtóként, akinek "igénybejelentései" az ügyészség szerint azt célozták, hogy közigazgatási államtitkári tisztségét az ügyintézés során hagyják figyelmen kívül, hogy hivatásos katonaként - minden katonákat megillető kedvezménnyel együtt - jusson szolgálati lakáshoz. Mint megjegyezte, "a gond persze annyi", hogy a szolgálati lakás megkapásakor a honvédség tényleges állományába tartozott, és a lakást azután vásárolta meg, hogy a honvédség már nem rendelkezhetett vele. Ráadásul a katonai jogviszony nem szünetel, ha állami vezetővé neveznek ki egy hivatásos állományban lévő tisztet.

Ám a kettős jogállást az ügyészség a jelek szerint eleve nem vett figyelembe: Dezső Antal, Fapál védője korábban a vád törvényességét vitatva azt emelte ki, hogy az ügyészség feltehetően abból indult ki, hogy védence nem államtitkárként igényelte a lakást, de csak arra hivatkozik, hogy "szerinte" mit kellett volna tenni. És azt már nem jelölte meg a vádhatóság, hogy a kettős jogállást értelmező jogszabály miért nem lett volna alkalmazható Fapállal szemben, és miközben a büntetőeljárási törvény is "pontosan körülírt elkövetői magatartást" ír elő a vádirathoz, konkrét bizonyítékok sincsenek említve benne. Ráadásul a Honvédelmi Minisztérium az elmúlt években visszaperelhette volna polgári úton a lakást, ha szerinte áron alul vagy jogtalanul kelt el, ezt nem tette meg, "és most itt állunk évekkel később egy büntetőperben".

Juhász Ferenc korábban maga is a vád képtelenségéről beszélt, ügyvédje, Helmeczy László pedig úgy fogalmazott: "A mai magyar jogrendszerben létezik egy szervezet, amely következmények nélkül sérthet törvényt, és úgy hívják, hogy ügyészség".

Kövessen minket a Facebookon és a Twitteren is!