elszámolás;Markó Iván;Fesztivál Balett;Táncvilág kft;Európa Táncszínház;

2014-03-03 06:45:00

Markó Iván eltáncolta

Markó Iván 2012-ben hatalmas szakmai felháborodástól kísért 130 millió forintos dotációjának elszámolását nem adta ki a kulturális tárca, csak annyit árult el, hogy 21 előadást tartott belőle, alig több, mint 6 ezer nézőnek. 43 millió bérre, 87 millió dologi kiadásokra ment.

Markó Iván nem számolt el a közvélemény előtt 2012-ben a miniszterelnöktől, pontosabban a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló tartalékból kapott 130 millió forintos támogatással.

Lapunknak az ezt firtató kérdésre korábban csak annyit mondott annak idején, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumával pontosan elszámolt, legyen elég ennyi. Kíváncsiak voltunk erre, ezért közérdekű adatigényléssel fordultunk a tárcához. A tételes elszámolást nem kaptuk meg, csupán egy rövid táblázatot a főösszegekkel. 

Beszédes adat, hogy ebből a hatalmas összegből mindössze 21 előadást hozott létre a Markó Iván cége, a Táncvilág kft. Ezek között iskolai osztályoknak tartott úgynevezett beavató színházi produkciók voltak.

Az interneten a 2012/13-as évadban mindössze 9 előadást találunk a Fesztivál Balettől: Az ember tragédiája hat alakalommal került színpadra, két alkalommal ment a Mózes a Műpa Fesztiválszínházban, emellett még egy, a debreceni Főnix-csarnokban tartott előadásról tudunk. A minisztérium közlése szerint az összes nézőszám 6023 fő volt.

Így tehát egyetlen Markó-nézőt 21.584 forinttal támogatott az állam. Az új produkciót, a néhány alkalommal színre került Az ember tragédiáját bizonyára teljes egészében ebből a forrásból finanszírozta a művész-vállalkozó. De jutott két futó produkciókra is, legalábbis az elszámolásban szerepel a Menyegző/ Angyalok üzenete/Bolero, illetve a Mózes avagy a Tízparancsolat is. Hogy ezeken a kész előadásokon mit kellett támogatni, azt nem egészen értjük.

A támogatásból fizette Markó a 21 tagú együttes bérét is, 43 millió forintot. A többi pénz, 87 millió forint, dologi kiadásokra ment. Ezen belül anyagköltségre 17,6 millió, bérleti díjra 10,8 millió forint, rezsire csaknem 700 ezer forint jutott. A legizgalmasabb az "egyéb szolgáltatások vásárlása" címszó alatt szereplő 57,7 millió forintos tétel, amiről semmi közelebbi nem derül ki.

A tárca közlése szerint a támogatás felhasználásáról készített szakmai beszámoló és pénzügyi elszámolás benyújtásának határideje: 2013. augusztus 30. volt, aminek Markó Iván Táncvilág kft-je meg is felelt. A támogatás felhasználásának időszaka: 2012. augusztus 2. - 2013. június 30. Kiderült, formailag minden rendben volt, a számlák szabályosak voltak, a kifizetések időpontjai megfelel a szerződésben szereplő felhasználási időszaknak.

Markó Iván cégének, a Táncvilág Nonprofit kft.-nek jót tett a támogatás. A vállalkozás pénzügyi adatai szerint a cég 2008-ban még veszteséges volt, 2012-ben azonban hirtelen 34 milliós adózott eredményt tudott felmutatni, holott csak 8 millió forint volt az árbevétele. A forgóeszközök értéke a 2011-es 17 millióról hirtelen 137 millióra emelkedett, miután megkapták a támogatást.

Saját tőkéje is rendeződött Markó vállalkozásának, mely 2011-ben 15 millióra esett vissza, de 2012-ben ismét 50 millióra emelkedett. Nem véletlen, hogy a cég jövedelmezősége a 2011-es 6 százalékról csaknem 424 százalékra emelkedett, folyton csökkenő bevételek mellett.

Semmi nyoma tehát, hogy a cég bajban lenne, jelenleg is működik. Markó Iván mégis azt közölte 2013 év végén, hogy megszűnik a Fesztivál Balett, mert nincs pénz az együttes tagjainak fizetésére. A beáramló 130 millió forint eszerint elcsorgott, "egyéb szolgáltatásokra".

Markó Iván 2012 szeptemberben kapott 130 millió forintot, de májusban már hozzá jutott egy 25 milliós gyorssegélyhez, így abban az évben 155 millió adóforintot kasszírozott. Ráadásul úgy, hogy pályáznia sem kellett érte.

1,2 milliárd színházaknak és táncegyütteseknek
Az idén meghirdetett működési pályázaton több mint 1,2 milliárd forint áll rendelkezésre a magyarországi független színházak és táncegyüttesek, valamint a szabadtéri és nemzetiségi színházak működésének támogatására az Emberi Erőforrások Minisztériumának pályázatán - közölte a tárca.

A lépést hatalmas szakmai felháborodás kísérte, mert a független társulatok számára a tárca a zárolások miatt csupán 420 millió forintot szánt, ám azt az összeget sem tudta időben kifizetni.

A zárolás feloldását követően 660 millióra nőtt az összeg. Emlékeztetőül: 2009-ben még 1,3 milliárd forinttal támogatta az állam ezt a területet. A 130 milliós összeg nagyságát jól mutatja, hogy a 2012-ben a Szegedi Kortárs Balett például 17 millió forintot kapott az Emberi Erőforrások Minisztériumától.

A függetlenek közül a legtöbb működési támogatást, 26 millió forintot a Közép-Európa Táncszínház kapta. Ők 41 előadást tartottak 2011-ben, ebből 32 saját helyszínen, a Bethlen Gábor téri színházépületben, és 9-et vendégként.