oktatás;PSZ;Hoffmann Rózsa;

Legutóbb januárban tiltakoztak a pedagógusok és a diákok, ám a kormányt ez nem hatotta meg FOTÓ: BIELIK ISTVÁN

- Hoffmann újabb meséi

Harmincezer tanár jelentkezhet a pedagógus II. minősítésre a következő tanévben, a portfólióírás határidejét pedig várhatóan meghosszabbítják - ezzel söpörte félre a szakma elutasító álláspontját a kormány. Miközben a minősítési rendszert a tanártársadalom jelentős része elutasítja, Hoffmann Rózsa államtitkár a jó pedagógusok öröméről beszélt, amiért "megmérik" őket. A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) szombati fővárosi fórumán az ellenzéki szakpolitikusok keményen kritizálták a pedagóguskart, a kormányoldal viszont nem is képviseltette magát.

Összesen 30 ezer tanár és tanító jelentkezhet a minősítésre a következő tanévben - jelentette be Hoffmann Rózsa még pénteken. A köznevelési államtitkár megerősítette: pályázatot a legalább nyolcévi szakmai gyakorlattal és szakvizsgával rendelkező pedagógusok adhatnak le, a harminc évnél régebben a pályán lévők pedig szakvizsga nélkül is jelentkezhetnek. A sikerrel pályázó tanárok a 2016-os tanévtől kaphatják meg a magasabb besorolással járó bért.

A jelenleg érvényben lévő március 31-i jelentkezési határidőt ugyanakkor várhatóan november 30-ra módosítják - tette még hozzá az államtitkár. Pedig Hoffmann hangsúlyozta, "egy szó sem igaz abból", hogy a pedagógusoknak több száz oldalas dokumentációt kell felvinniük az elektronikus rendszerre. A pályázóknak önéletrajzot, óravázlatokat, az általuk tanított osztály vagy csoport bemutatását és más szakmai anyagokat kell készíteniük - állította, hozzátéve: azok a tanárok, akik ezt április 30-ig megteszik és megfelelnek a kritériumoknak, a következő tanévben már a pedagógus II. kategóriában folytathatják a munkát. Mindezek alapján ugyanakkor érthetetlen, miért látja szükségesnek meghosszabbítani a határidőt.

Egyébként az idén 25 ezer szakvizsgával rendelkező, és legalább 14 esztendeje a pályán lévő pedagógus vehet részt a minősítésben, közülük - Hoffmann állítása szerint - már több mint 11 ezren elkezdték a portfóliójuk feltöltését. Az államtitkár szerint ugyanis "egy jó tanár soha nem félt attól, hogy megmérjék", ahogy egy jó orvos vagy egy cég alkalmazottja sem fél a megmérettetéstől, mert mindenkinek bizonyítania kell.

Mindez jól mutatja: a kabinet mit sem fogott fel a szakmai kritikákból, s mindenáron bevezeti a pedagógusok minősítési rendszerét. Több ismert, neves tanár bojkottot hirdetett és nem tölti fel a pedagógus II. fokozatba lépés feltételeként előírt portfólióját, mert úgy vélik, a pedagógus I.-ben való maradásuk "a jelenlegi minősítési rendszer szégyene". Ezzel fejezték ki tiltakozásuk, amiért a kormány a pedagógus életpályamodell részeként szakképesítéstől, tudományos fokozattól és szakmai tapasztalattól függetlenül egységes, "Pedagógus I." minősítésbe és fizetési kategóriába sorolta be a közoktatásban dolgozó tanárokat.

A jövőbeni előmenetel feltételéül pedig egy csaknem százoldalas szakmai anyag - portfólió - elkészítését várják a pedagógusoktól, amelyet gyorstalpalókon kiképzett "szakértők" bírálnak majd el. Az anyagban a pedagógusoknak évekre, évtizedekre visszamenőleg kell tudniuk számot adni szakmai tevékenységükről, az általuk alkalmazott módszerek sikerességéről vagy sikertelenségéről. A megfelelő portfóliótól függ magasabb bérük.

Mint megírtuk, nemcsak a szakma kiemelkedő elismertségű képviselői, hanem a közoktatási érdekképviseletek is felemelték szavukat. A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke nyílt levélben fordult az emberi erőforrás miniszterhez a pedagógusok minősítési eljárása miatt. Galló Istvánné egyebek között azt tette szóvá, hogy a közoktatási sztrájkbizottsággal kötött kormányzati megállapodás ellenére a feltételek kialakításába az érdekképviseleteket ezúttal sem vonták be.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint is szükség van az életpályamodell és a pedagógusok minősítési rendszerének újragondolására, minden érdekelt fél bevonásával. Mendrey László elnök közölte, támogatják a pedagógus portfólió feltöltésének bojkottjára felszólító kezdeményezést. Szerintük a minősítési rendszer alapvetően elhibázott, nem alkalmas annak megállapítására, hogy ki a jó pedagógus, nem szolgálja a pedagógus hivatás fejlődését, a közoktatás valódi érdekét.

Igazolatlan kormánypárti hiányzás

Egész Európában egy kormány van, amelyik szűkítette a tudáshoz való hozzáférés lehetőségét, Orbán Viktoré, amely csökkentette a tankötelezettség korhatárát - mondta a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) által rendezett szakmai konferencián Hiller István. A volt szakminiszter ördögtől való gondolatnak nevezte ezt a lépést, amely "pokolra küldi" a legszegényebb rétegekből származókat.

Az Összefogás politikusai az életpályamodellt megtartanák, a portfóliót eltörölnék és új minősítési rendszert dolgoznának ki. De a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) megszüntetését is megígérték kormányra kerülésük esetére.

A DK-s Arató Gergely elsietett, erőltetett, politikailag motivált központosításnak nevezte a Klik létrehozását, Karácsony Gergely az Együtt-PM nevében pedig arról beszélt, hogy az iskolákat vissza kell adni a helyi közösségeknek.

Galló Istvánné, a PSZ elnöke kiemelte: az oktatás nemcsak a pedagógusok ügye, hanem közügy, és következményeit minden magyar állampolgár viseli. Azt mondta, nem pártpolitikai, hanem kifejezetten szakmai tanácskozást szerveztek, ezért külön fájó, hogy sem a Fidesz, sem a KDNP nem delegált arra résztvevőt.

Értékelések
- Hiller István (MSZP): "Szakmai értelemben nincs oktatáspolitika, hatalmi politika van, és az egész jelenlegi rendszer a legkisebbeket, a 6-14 éveseket akarja előre idomítani."
- Arató Gergely (DK): "A Klik létrehozásával elsietett, erőltetett, politikailag motivált központosítás történt, amivel átgázoltak a pedagógusok autonómiáján."
- Karácsony Gergely (Együtt-PM): "Az iskolákat vissza kell adni a helyi közösségeknek, és a Kliket nemcsak meg kell szüntetni, hanem azt a szellemiséget, amit képvisel, fel kell váltania egy másiknak."

Hivatali visszaélés, csalás illetve adócsalás bűntettében nyomoz a Nemzeti Nyomozóiroda - derült ki Polt Péter legfőbb ügyész parlamenti válaszából. Az eljárás Horváth András volt NAV-dolgozó feljelentése nyomán indult.