A házelnök (egyben ideiglenes államfő) közölte, hogy a legfőbb adminisztratív bíróság február 28-án hozott határozatot erről. "Helyreállt az igazság" - jegyezte meg Turcsinov.
Szerhij Vlaszenkót tavaly márciusban fosztotta meg ugyanez a bírói testület a képviselői mandátumától, Volodomir Ribak akkori házelnök keresete alapján. A bíróság akkor összeférhetetlennek minősítette a képviselői tisztséget a 2009-es orosz-ukrán gázmegállapodásért hét év börtönbüntetésre ítélt volt kormányfő, Julija Timosenko védelmének ellátásával.
Az ügyvéd mandátumfosztása komoly tiltakozásokat váltott ki az ukrán ellenzékben és az Európai Unióban is. A múlt hónapban Timosenko visszanyerte szabadságát, Vlaszenkónak pedig továbbra is van helye a Haza (Batykivscsina) frakciójában, mivel Arszenyij Jacenyuk miniszterelnöki kinevezésével egy időben lemondott képviselői mandátumáról.
A 450 fős parlamentben február 27-én alakult meg az új kormány mögött álló, kényelmes többség 250 képviselővel, "Európai Választás" elnevezéssel. A koalíciót az addig ellenzékben lévő három párt, a Haza (Batykivscsina), az Ütés (UDAR) és a Szabadság (Szvoboda), valamint a "Gazdasági Fejlődés" és a "Szuverén Európai Ukrajna" elnevezéssel létrehozott képviselői csoportok hozták létre, néhány független képviselő támogatásával.
A 32 fős kommunista frakció és a jelentősen megcsappant létszámú, addig kormányzó Régiók Pártja ellenzékbe vonult. A Régiók Pártjának egyébként a fordulat előtt sem volt meg a szükséges 226 fős többsége a parlamentben, csak a kommunisták és független képviselők együttműködésével tudott előterjesztéseket elfogadni. A párt 210 fős frakciójából Viktor Janukovics elnök leváltása óta már legalább 65 honatya vált ki.
Azóta, hogy február 22-én a parlament az alkotmányos többséget is meghaladó, 328 támogató szavazattal elfogadta Janukovics leváltását, a parlament botrányok nélkül, konstruktív és nyugodt légkörben ülésezik, és folyamatosan fogadja el az előterjesztéseket, amire eddig nem volt példa 2012 végén történt megalakulása óta.
A törvényhozás kedden különbizottságot hozott létre az alkotmánymódosítás előkészítésére, és munkacsoportot állított fel egy új kisebbségi nyelvtörvény kidolgozására. Turcsinov előző nap bejelentette, hogy az új jogszabály elkészültéig az eddigi 2012-es nyelvtörvény marad életben, amely alapján regionális státust kaphatnak a kisebbségi nyelvek azokban a közigazgatási egységekben, ahol a nemzetiségekhez tartozók aránya eléri a 10 százalékot.
Első olvasásban elfogadták az adótörvény újabb módosítását is, megváltoztatva benne az adófizetők regisztrációjára vonatkozó részt. A törvénybe egy előző módosításkor ugyanis bekerült egy olyan kitétel, amely szerint akiknek valamely másik államban van tartózkodási engedélyük, nem tekinthetők ukrajnai lakosnak.
Ez a kitétel megakadályozta volna Vitalij Klicskót, az Ütés párt évek óta németországi tartózkodási engedéllyel rendelkező vezetőjét abban, hogy induljon az elnökválasztáson, mivel a választási törvények értelmében csak az jelöltetheti magát az államfői tisztségre, aki a választásokat megelőző tíz évben folyamatosan Ukrajnában élt. Klicsko az újabb módosítás után indulhat az elnökválasztáson.