Orbán Viktor;Felcsút;Puskás Akadémia Pancho Aréna;

2014-03-04 19:36:00

Futbólia végső diadalmenete?

Örömünnep lesz húsvét hétfő Felcsúton, és ha Isten is úgy akarja, az egész országban. Aznap avatják ugyanis a Puskás Akadémia Pancho Arénáját a Puskás Suzuki Kupa döntőjével, amelyre a foci számos hazai és külföldi híressége kapott meghívót. 

A mérkőzésre ingyenes lesz a belépés, de – biztos, ami biztos – a világpremierre érkező szurkolóknak regisztrálniuk kell. Nehogy véletlenül mindenféle ellendrukkerek is bejussanak, majd a lajstromba vétel során nyilván megnézik nacionáléjukat, kezdve a Fészbuktól, amelynek megfigyelése manapság fontosabb, mint egykor a III/III-asok munkája. És nem ez az egyetlen szűrő: az ingyen jegyek elbírálásánál, mint az a felcsúti klub honlapjáról kiderül, előnyt élveznek a helyi lakosok, a környékbeliek, a Puskás Akadémia sportolói, nevelői, alkalmazottai, partnerei, a stadion építői. De ne aggódjunk, senki sem marad ki Futbólia végső diadalmenetéből: a megnyitót és a mérkőzést a Sport TV és valószínűleg (biztosan) egyenesben közvetíti a Duna TV is.

Akár jelkép is lehet ez a milliárdos felcsúti házibuli, amelyen a legnagyobb sztár kétséget kizáróan Magyarország első számú futball-rajongója lesz. (Ellentétben a FIFA-gálával, lásd még találkozását Zlatan Ibrahimoviccal). Hiszen ez az ő ünnepe, az ő megdicsőülése, amelyet megédesít majd az újabb, magától értetődő választási győzelem. Időzíteni sem lehetne jobban: húsvét még a „hitetleneknek” is ünnep, és amikor már mindenki elfáradt a sonkától és a locsolástól, jöhet a legkedvesebb ópium, a foci, amely nem lehet olyan rossz, hogy ne rajongjunk érte holtunk napjáig. És ez a csodálatos játék ismét, mint már oly sokszor a történelemben, eltakar valamit, amit nem szabad látnunk, amit nem akarunk meglátni.

Ahogy eltakarta a brazíliai diktatúra szörnyűségeit 1970-ben, amikor a Pelé, Rivelino, Jairzinho fémjelezte csapat kápráztatta el a világot a mexikói vb-n. Ahogy örömmámorban úszott végtelen nyomorában Haiti népe, amikor egy Emmanuel Sanon nevű fiatalember gólt lőtt az olaszoknak és az argentínoknak az 1974-es vb-n. Sanonból rögtön nemzeti hőst csinált Jean-Claude Duvalier elnök (Baby Doc), akinek külön tv-csatornát hoztak létre 24 órás fociközvetítésekkel. Ahogy elfeledkezett a világ négy évvel később arról, hogy Argentínában ezrek tűnnek el nyomtalanul, amikor Daniel Passarella magasba emelte az arany világkupát. Amelyet mellesleg a nemzetközi szervezett alvilág és a katonai junta szoros együttműködésével nyerettek meg a hazaiakkal. A párhuzamok természetesen (és szerencsére) sántítanak, de a magyar fociálca már jó ideje próbálgatja jelmezét, az eredményektől függetlenül.

Egyetlen bökkenő van csupán: mi lesz az örömünnepből, ha a választási győzelem valami fatális véletlen folytán mégis elmarad?

Göbölyös N. László