Az Együtt-PM politikusa azt kérdezte: "Mennyibe került eddig az adófizetőknek a kormány államosítási mániája?" A miniszter asszony arra hivatkozott, hogy nagyon sok adat vonatkozik az állami vagyonvásárlásokra, így a rendelkezésre álló idő alatt nem tudtak mindent összeszedni. Ettől függetlenül a válasz táblázataiból a legfontosabb információk megtudhatók.
A legnagyobb tétel egyértelműen a Mol-részvények több mint 21 százalékának a megvásárlása volt 2011-ben 1,7 milliárd híján 500 milliárd forintért. Az ügyleten - amelynek egyik indoka akkor még az volt, hogy ne legyen az oroszok kezében a pakett - a mostani árfolyam szerint több mint 210 milliárdot már el is veszített a költségvetés. Volt, amiben sikeresebben tőzsdézett az állam - derül ki a Napi.hu elemzéséből.
A Rába-államosítás (a részvények 73,67 százalékának szintén 2011-es megvétele) 8,1 milliárba került, de a csomag most négymilliárddal többet ér. (Természetesen ez a nyereség ugyanúgy nem realizálódott, ahogy a nagyságrendekkel nagyobb Mol-os veszteség sem.)
2012-ben összesen 28,4 milliárdot költött a kormány az adófizetők pénzéből államosításra. Ebből a legnagyobb tételt a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató 21,4 milliárdos tőkeemelése adta - írja a Napi.hu. Két további pikáns ügylet a tönkremenni hagyott Malév leállása miatt szükségessé vált cégmentés: az Aeroplex Közép-Európai Kft. megvétele és tőkeemelése 4,2 milliárd, a Malév GH Földi Kiszolgáló Zrt.-é pedig 800 millió forintba került 2012. júniusában.
Tavaly az E.ON-leányvállalatok megvásárlása miatt kellett a legnagyobbra nyitni a közös kasszát. A vevő MVM-nek tőkét kellett emelnie az ügylethez, ehhez 71 milliárdot a költségvetés adott.
A lista még számos tételt tartalmaz, például ingatlanok megvásárlására, így jön ki a végösszeg, amely az ország bruttó adósságának 2,9 százalékára rúg, vagyis ha úgy tetszik, körülbelül ennyivel lehetne kevesebb az államadósság, ha ezek az államosítások nem történnek meg.