- Beengednek egy baloldali képviselő-jelöltet a lakásokba?
- Nemcsak a lakásokba engednek be ma már, de sokan az utcán is oda mernek jönni hozzánk. Akkor sem húzódnak el, amikor a szomszéd pultnál a fideszesek kampányolnak. Többen beszélgetnek az Összefogás politikusaival, aktivistáival, mint a kormánypártiakkal. Az embereknek elegük van ebből a világból és lassan ki is merik mondani: eddig és ne tovább.
- Akkor miért panaszkodnak arra a baloldal vezetői, hogy az emberek félnek? Azt mondják, a közvélemény-kutatásokban is ezért vezet a Fidesz.
- Mert akik az államtól, az önkormányzatoktól függenek, félnek nyíltan közeledni hozzánk. Félnek a bosszútól, attól, hogy állás nélkül maradnak, ráadásul a családjukat is meghurcolhatják. Nem egy ember jött már azzal az Összefogás valamelyik pártjának kerületi irodájába, hogy bennünket támogat, április 6-án ránk fog szavazni, de a jelöltünket nem támogathatja, mert elbocsájtanák. A kormány szerint megbízhatatlan pedagógusok, közszolgák pedig sehol nem kapnak munkát. Ami a közvélemény-kutatásokat illeti, a szakemberek tudják, hogy ma ötezer embert kell ahhoz megkérdezni, hogy ezer válaszoljon, és közülük is jó, ha hatszázan elárulják, melyik pártot akarják választani. Ez nem tükrözheti a valóságot.
- A baloldali jelöltek plakátjai szerényen meghúzódnak a fideszes óriáspalkátok mellett, bár az Összefogás kampányának vezetői szerint hatásosabb, ha ajtótól ajtóig járva igyekeznek maguk mellé állítani a választókat. Igaz ez a VI. és a VII. kerületben is?
- Pultokat állítunk az utcákon, tereken. Fontos, hogy lássanak bennünket, részben azért, mert ez oldja a félelmet, illetve így sok embernek elmondhatjuk, mit szeretnénk tenni értük, ha április 6-án bizalmat szavaznak az Összefogásnak, egyéni körzetben pedig nekem. Aki hív, ahhoz elmegyünk beszélgetni. Talán nehezen hihető, de sokan telefonálnak a kerületi pártirodákba és az otthonukba invitálnak.
- És mit kérnek a jelölttől?
- Elsősorban azt, hogy váltsuk le a két kerület vezetőit, mert itt nincs fejlődés, viszont elszegényednek az emberek. Munka sincs, a rezsicsökkentésre pedig azt mondják: menjen Orbán vásárolni a piacra, akkor meglátja, mennyivel lett drágább a krumpli, a hús, a tej. Aki megteheti, elköltözik ebből a két belvárosi kerületből, ezért sorra zárnak be a boltok. Az utcák koszosak, nő a bűnözés, a társasházak felújítása pedig leállt. A korábbi szocialista vezetésű önkormányzat Erzsébetvárosban és Terézvárosban is biztosított forrást a felújításra, azután megszakadt a folyamat. Miután az embereknek ma ilyesmire nincs pénze, a kerületek sem tehetősek, ezért uniós forrást bevonva kell folytatni a korábban felújítási programot. Ez a két kerület a főváros valódi szíve, az Andrássy úttal, a zsidónegyeddel, a kultúrával - itt kell fejleszteni.
- Ennek a két kerületnek a korábbi vezetőit bíróság elé citálták, perbe fogták és a jobboldal rendre figyelmezteti is erre a választókat. Nem nehezíti ez az ön dolgát?
- A Fidesz több mint ezer embert vádolt meg korrupcióval, de az egyik kezem is sok lenne ahhoz, hogy megszámoljuk, hány ügyben született jogerős ítélet. Tisztességtelen dolog jogerős ítélet nélkül bárkit vádolni. A kerületben élők pénzéből fenntartott újságokban a fideszesek persze folyamatosan ezt teszik, de az embereket ma már más érdekli. A szegénység, az oktatás és sok minden más.
- Milyen a kapcsolata Erzsébetváros és Terézváros polgármesterével, illetve a helyi fideszes ellenfelével, hiszen mindketten parlamenti képviselők ma is.
- Amikor eldőlt, hogy ebben a választókerületben az Összefogás jelöltje leszek, levelet írtam kormánypárti ellenfelemnek és azt javasoltam, üljünk le beszélgetni a kampányról. Rónaszékiné Keresztes Mónika azt válaszolta, nincs miről beszélnünk, a kampányt ugyanis pontosan szabályozza a törvény. Azóta tudomásunkra jutott, hogy a fideszesek a képviselők indulásához szükséges ajánlás gyűjtésekor négy helyen is azt mondták, az önkormányzattól jöttek, a lakók engedjék be őket a házba. De rezsitámogató aláírásokat is gyűjtöttek így. Az ellenfelemet személyesen hívtam vitára is, amire képviselőtársam kijelentette, küldjem el írásban a kérést és majd a kampánystábja később dönt. A két kerületi polgármestertől szintén levélben kértem találkozót. Hassay Zsófia, Terézváros vezetője fogadott, Vattamány Zsolt, Erzsébetváros polgármestere viszont válaszra sem méltatott.
- Mit ígér a választóknak, amikor találkozik velük?
- Azt, hogy a számukra fontos ügyekért fogok küzdeni. Miután az ellenzék nem tudja, mennyi pénz van az állam kasszájában, nem szabad ígérgetni. Azt viszont mondhatom, hogy ha győzünk, ismét lesz társasház felújítás, a TEK-es pénzeket pedig a helyi rendőrkapitányságok fogják megkapni. Azt szeretném, hogy a két belvárosi kerület összes iskolájában 2018-ra kéttannyelvű oktatás legyen, nyissuk ki a gyerekek számára a világot. A nyugdíjasokat segíteni akarjuk, mert ez szintén nagyon fontos.
- Foglalkoztatja-e az itt élőket a Szabadság térre tervezett emlékmű ügye, vagy Szakály Sándor vihart kavaró kijelentése?
- Ezek itt félelmet keltenek. Az emberek riadtan kérdezik, mi történik ebben az országban, miért akarja a kormánypárt a Horthy-korszakot visszaálmodni. Nem akarják elfogadni, hogy Szakály Sándor egymilliós fizetésért mások érzékenységét sértegesse és a vészkorszakra emlékeztesse őket. Az emlékmű sorsáról a kormány ismét diktatórikusan döntött, amikor kimondta, hogy március helyett május végére készítik el. Így nincs értelme az ígért egyeztetésnek. Ha a baloldal győz, nem lesz emlékmű.
- Április után, az új parlamentben is képviselő lesz?
- Magyarországon ma többen akarnak kormányváltást, mint ahányan a Fidesz kormányt támogatják. A mi feladatunk az, hogy megértessük, csak akkor győzhet az Összefogás, ha az emberek elmennek szavazni. Erzsébetvárosban és Terézvárosban ennek érdekében dolgozunk.