Választás - 2014;szegénység;jövedelmek;elszegényedés;

2014-03-07 07:15:00

A szegények az elmúlt négy év alatt tovább szegényedtek

Magyarországon 2009 és 2012 között jelentősen nőttek a jövedelmi egyenlőtlenségek. Az egy főre jutó jövedelmek legfelső és legalsó jövedelmi tized (decilis) aránya 7,2-ről 9,0-ra emelkedett. Ez a legnagyobb mértékben a jövedelemeloszlás alján elhelyezkedőket érintette: a legalsó tized részesedése az összes jövedelemből 3,1 százalékról 2,5 százalékra csökkent. A legfelső decilis aránya viszont kicsit ugyan, de tovább növekedett - állapítja meg a Tárki monitor jelentése. 

2012-ben a háztartások egy főre jutó nettó jövedelmének átlaga az összes személyre számítva havi 84 ezer Ft volt. Ez a 2009-es vizsgálat átlagjövedelméhez (74 ezer Ft) képest mintegy 13,5 százalékos nominális növekedést jelentett. Ugyanakkor - mivel a két és fél év során a fogyasztói árindex mintegy 115 százalékos volt - a háztartások átlagjövedelmei 1-2 százalékkal csökkentek reálértéken.

A jövedelemeloszlás két szélén az átlaghoz képest lényegesen eltérő tendenciák következtek be. Míg a legalsó decilis átlagjövedelmei nominális értékben is estek, addig a legfelső két decilis átlagjövedelmei reálértékben nőttek.

A társadalomban 2009-2012 között több szempontból is polarizációs folyamat zajlott le. A legszembetűnőbb, hogy jól láthatóan erősödött a jövedelemeloszlás alsó szegmenseinek további elszegényedése.

(Jövedelmi tized, decilis fogalma: a jövedelmvizsgálatban résztvevő népességet az egy főre jutó évi nettó jövedelem alapján sorba rendezzük, és az így rendezett személyeket tíz egyenlő részre osztjuk. A teljes sokaság egy tizede alkot egy decilist.)