Oroszország;Vlagyimir Putyin;ukrán válság;

- Tombol a kiberháború Ukrajna ellen

Bár szerencsére a fegyverek egyelőre hallgatnak Ukrajnában, s fegyveres konfliktus a Krím-félsziget megszerzéséért sem alakult ki, a kiberháború már január óta zajlik. Közben még feszültebbé vált Moszkva és Kijev viszonya.

Ebben az évben összesen 22 támadás érte az ukrajnai számítógépes rendszereket.- közölte BAE Systems. a cég megállapította, hogy ezeket a rosszindulatú internetes akciókat igazi profik hajtották végre.

Bár a BEA nem akarta pontosan meghatározni, ki áll a kibertámadások mögött, a G Data Software bochumi illetőségű cég megállapította, hogy orosz érdekeltségeket kell a háttérben keresni. Mindezt azzal indokolja, hogy a netkalózok olyan logót hagytak maguk után, amely 2008-ban, amerikai bázisok ellen elkövetett kibertámadások során is felbukkant. Az Agent.BTZ nevű rosszindulatú szofterről van szó. Erre utal az is, hogy a vírus kódolása orosz nyelvű. 

A BAE System jelentős kibertámadásokat jegyzett fel Ukrajnán kívül Litvániában is. De támadták grúziai és belga rendszereket is. A módszer minden alkalommal ugyanaz: internetes kalózok vírusok révén hatoltak be, s vonták ellenőrzésük alá az érintett internetes rendszereket. 

Feszültség, szankciók

Az Egyesült Államok összesen 12 harci gépet küld Lengyelországba a krími válság miatt. Csütörtökig pedig további 300 amerikai katonát küldenek az országba - közölte a varsói hadügyminisztérium. Az amerikai gépek varsói hadgyakorlatát már régóta tervezték - jelentette be a tárca szóvivője, Jacek Sonta. Hozzátette, az ukrajnai "feszült politikai helyzet miatt" kiterjesztették és előrehozták a manővereket. 

Washington múlt csütörtökön már hat F15-ös gépet helyezett át Litvániába. Juozas Olekas, az ország védelmi tárcájának vezetője azt közölte, a lépés "az ukrajnai orosz agresszióra és a kalinyingrádi orosz manőverekre" adott válasz volt. A NATI vadászgépei rutinszerűen járőröznek a három balti állam, Észtország, Lettország és Litvánia légterében. 

Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter azzal vádolja Oroszországot, képtelen változtatni a krími helyzettel kapcsolatban kialakult álláspontján. A német diplomácia vezetője ezért arra számít, hogy a közeli jövőben újabb szankciókat rendelnek el Moszkvával szemben. "Ha a holnapi vagy holnapi tárgyalásokon sem sikerül változást elérni Oroszország álláspontjában, úgy elkerülhetetlenekké válnak a további intézkedések" - jelentette ki a ZDF-ben. 

Közben még feszültebbé vált Moszkva és Kijev viszonya. Az ukrán kormányzat elzárta a krími pénzcsapot. A félszigeten élők vasárnap népszavazáson döntenek majd az Oroszországhoz való csatlakozásról. 

Szerdán a Fehér Házban találkozik Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök Barack Obamával, hogy a kialakult helyzetről tárgyaljanak. Washington múlt csütörtökön rendelt el beutazási tilalmat azon személyek ellen, akik Ukrajna területi szuverenitását veszélyeztetik. 

Angela Merkel ismét telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyinnal, s az orosz elnök tudtára adta: törvénytelen a március 16-i krími népszavazás. Sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy továbbra sem állíthatták fel a nemzetközi közvetítői csoportot, elsősorban Moszkva ellenállása miatt. 

Több, általa korábban elkövetett bűnügyeket, köztük évekkel ezelőtti bűncselekményeket is bevallott a helyi körzeti megbízottnak egy lopáson tetten ért férfi Gyermelyen - értesült a HavariaPress.