Greenpeace;atomerőmű-bővítés;paksi ügylet;

2014-03-11 08:55:00

Sikoly a Képviselői Irodaház falán

„Stop Paks 2” feliratot és egy óriási „sikolyképet” vetítettek a Greenpeace-aktivisták a budapesti Képviselői Irodaház oldalára a fukusimai atomkatasztrófa harmadik évfordulóján. A Greenpeace így akarta felhívni a figyelmet a nukleáris energia veszélyeire, egyúttal felszólították – a mostani és leendő – országgyűlési képviselőket, hogy ne szavazzák meg a paksi atomerőmű bővítését.

A szervezet közleménye szerint a fukusimai atomerőműben 2011-ben bekövetkezett súlyos nukleáris baleset 3 év után is megoldhatatlan katasztrófahelyzetet teremtett Japánban. Több mint 100 000 ember azóta is otthonától távol él, sorsuk kilátástalan. Ennek következtében az elkeseredettség és a hatóságokkal szembeni bizalmatlanság egyre nő.

A családok harmada gyermekétől elszakítva él, 35%-uk korábbi fizetésének körülbelül a feléből kénytelen megélni, a többség még mindig ideiglenes szálláshelyen várja a helyzet javulását. Az érintettek nehezen dolgozzák fel a lelki és fizikai megrázkódtatást: egy nemrégiben készült felmérés kimutatta, hogy 37%-uk alvászavarral küzd - írják a közleményben.

A Greenpeace szerint a fukusimai erőmű területének és környékének megtisztítása akár 50-60 évig is eltarthat, becsült költsége 250-500 milliárd dollár, miközben az immár 3 éve tartó munkát sorozatos hibák, elkendőzések, szivárgások és üzemzavarok kísérik. A kitelepítési zónában még mindig vannak olyan helyek, ahol a háttérsugárzás 20-50-szerese a megengedett határértéknek - hívják fel a figyelmet az aktivisták.

„Magyarországnak megvan a lehetősége, hogy atomenergia nélkül lássa el a lakosságot és a gazdaságot a szükséges energiával, nem kell együtt élni a vele járó kockázatokkal és szennyezésekkel" – mondta a Greenpeace klíma- és energiakampány-felelőse.

Bozsó Brigitta hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Energiastratégiához is készült olyan forgatókönyv, mely nem számol az erőmű bővítésével. "Európában is számos olyan ország van, amely – főleg a fukusimai katasztrófa hatására – nemet mond az atomenergiára. Ilyen Németország, Olaszország, Ausztria és Dánia; de Svájc és Spanyolország sem épít már új atomerőművet" - tette hozzá.

A Greenpeace kampányfelelőse szerint az országgyűlési képviselők személyes felelőssége és kötelessége, hogy az elutasító döntést meghozzák, ezért ismét nyomatékosan felszólítják őket, hogy "ne támogassák a paksi atomerőmű bővítését.”

Fotó: Mohai Balázs/MTI

Fotó: Mohai Balázs/MTI