"Az idén az okozhat problémát, hogy a tankönyvek jegyzékét a korábbi februári időpont helyett, április 10-én teszik közzé, míg az iskoláknak április 30-ig kell leadniuk a megrendeléseiket. Eközben az általános iskolákban az elsősöket április 28. és 30. között íratják be, s a középiskolák sem tudják, milyen létszámmal kezdik meg az oktatást szeptembertől" - mondja a PSZ elnöke.
A tankönyvellátás megszervezése állami feladat, a Könyvtárellátó Nonprofit (Kello) Kft. dolga volna. Galló Istvánné szerint azonban a kétszáz főt foglalkoztató Kello korábban csak az iskolák könyvtárait látta el, így sem a személyi, sem a tárgyi feltételei nem voltak meg annak, hogy a teljes tankönyvellátást megfelelő színvonalon megszervezhesse.
Bakos Erika, a Kello szakmai igazgatóhelyettese ezzel szemben állítja: az idén alaposan felkészültek a feladat ellátására, hogy a korábbi fennakadások ne ismétlődjenek meg. Ezt segíti egy újonnan kifejlesztetett informatikai rendszer, amihez társul egy könnyen kezelhető internetes könyvrendelési felület. Szerinte a korábbi gondok abból adódtak, hogy mindössze két hetük maradt a tankönyvellátási törvény elfogadása, a hozzákapcsolódó rendelet megjelenése és a rendszer "beüzemelése" között.
Hozzáfűzi, hogy a tankönyvellátási törvény módosítása ugyan már 2013. december 21-én hatályba lépett, ám a végrehajtási rendeletre még mindig várni kell. Reméli, hogy egy-két héten belül megjelenik ez is, és - szavai szerint - "pontosítja majd a tankönyvellátás folyamatszabályozását". Napokon belül közbeszerzési eljárást is meghirdetnek, hogy alvállalkozót bízhassanak meg a könyvek szállításával. "Az év eleje óta minden megyeszékhelyen továbbképzést tartottak az iskolai tankönyvfelelősöknek, hogy megismertessék őket az új internetes könyvrendelési felület használatával. Az utolsó ilyen oktatást március 4-5-én tartották a fővárosban" - magyarázza a Kello igazgatóhelyettese.
A Tankönyves Vállalkozók Országos Testülete szerint olyan zavar alakult ki a tankönyvterjesztésben, amilyenre a rendszerváltás óta nem volt példa, s amely súlyos gondokat okozott a gyerekeknek, a pedagógusoknak és a szülőknek egyaránt, az utóbbiakkal ráadásul hónapokkal előre kifizettették a ki nem szállított könyvek árát. A tankönyvterjesztést tavaly államosították, s hogy a kormányzat is elégedetlen volt az első évvel, azt igazolja: Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter még januárban Hegedüs Istvánt nevezte ki miniszteri biztosnak, hogy segítse a tankönyvellátás megszervezését. Hegedűs megbízása április 30.-ig szól, az Emmi korábban azzal indokolta a kinevezést, hogy a reform "olyan nagyszabású, hosszú távú feladat, melynek zökkenőmentes lebonyolítása indokolja a miniszteri biztos kinevezését".
A Galló Istvánné által a bevezetőben idézett levelet a Belügyminisztérium február második felében küldte el a rendőrkapitányságoknak. Kovács Viktória rendőr-alezredes, az ORFK szóvivője - írásos kérdésünk nyomán - az Emberi Erőforrások Minisztériumához irányított benünket. Itt Bodnár Tekla, az Emmi köznevelésért felelős államtitkárságának sajtóreferense csak annyit mondott: "A minisztérium a téma kapcsán kiadott állásfoglalása változatlan. A tankönyvterjesztés, az igények felvétele, a rendelés és a kiszállítás lebonyolítása változatlanul a Kello feladata. Mivel a köznevelési intézmények működtetését jellemzően az önkormányzatok látják el, ezért a területért felelős Belügyminisztérium logisztikai segítséget nyújt a tankönyvellátással kapcsolatban, ahol erre szükség van."
A tankönyvellátás államosításának következménye, hogy idén szeptembertől tantárgyanként csak két tankönyv közül választhatnak majd az iskolák, pontosabban csak két kiadvány kerülhet be a tankönyvjegyzékbe; amelyet már korábban tankönyvvé nyilvánítottak, kísérleti könyvként fejlesztettek az erőforrás miniszter kezdeményezésére, vagy egyenesen a tárcavezető választotta ki azokat. Egyes információik szerint olyan kevés az idő az új kiadványok készítésére, hogy az állam szándéka az: a megfelelőnek gondolt tankönyvek jogait megvásárolják a kiadóktól, és egy állami nyomdában kinyomtatják a szeptemberi iskolakezdésre. Így nem lenne szükség sem könyvfejlesztésre, sem kiadóvásárlásra, ráadásul erre az új tankönyvtörvény is lehetőséget nyújt, ha "a tankönyvellátás előre láthatóan nem biztosítható megfelelő színvonalon".
Az államosítás előtt egyébként az iskolák már jellemzően januárban kiválasztották az általában nyárra leszállítandó kiadványokat, sőt, a kiadók már az előgyártásokat is elkezdték. A bizonytalanság ellenére az államtitkárság szerint a tankönyvek "azonnal olcsóbbak lesznek" az államosítással, mivel "az állami szerepvállalással csak az előállítás tényleges költsége jelenik meg a kiadványok árában".