Tudomány;Műsormagazin;GPS;mentőkutya;

2014-03-17 07:16:00

Mentőkutyák hámján szolgál a GPS

A mobiltechnológia sokban segítheti a mentőkutyás szervezetek munkáját. Ezt bizonyítja, a Cserhát Mentőkutyás Egyesület, a Vodafone Magyarország Alapítvány és az Inepex Kft. összefogásával megvalósult nyomkövető rendszer, amelynek segítségével már életet is mentettek. Az egyesület és a cégek 2010 óta működnek együtt azért, hogy a mentőkutyás keresés még hatékonyabb lehessen.

"Az eltűnt személyeket a katasztrófavédelemmel együttműködve, képzett mentőkutyáinkkal igyekszünk felkutatni. A keresés azonban megfeszített munkát követel, s még a legjobb képességű állatok is kimerülnek 45-60 perc alatt. Ezért fontos olyan rendszerek használata, amelyek sohasem fáradnak el, s éjjel-nappal, viharos időben, vagy napsütésben egyaránt megbízható teljesítményt nyújtanak.

A mobiltechnológiával felszerelt nyomkövető rendszernek köszönhetően a kutatást a kutyák pihentetése vagy váltása közben is folytatni tudjuk" - mondta Juhász Zoltán, a Cserhát Mentőkutyás Egyesület elnöke. A mobiltechnológia nem csak a ma már természetes telefonálásra és internetezésre használható, hanem számos más területen is kiaknázható. A gép-gép közötti (M2M) kommunikáció akár az életmentést is szolgálhatja.

A cél olyan egységes térinformatikai rendszer megteremtése volt, amellyel lakott területektől távol, nehéz terepviszonyok között is meg lehet szervezni a mentést: a hatékony irányítás lehetőségét az internet alapú böngésző segítségével bárhonnan elérhető nyomkövető rendszer teszi lehetővé. Ennek része több, GPS-vevővel ellátott, a gépjárműkövetésre használt eszközökhöz hasonló nyomkövető egység, amelyet a kutyák hámjára erősítenek. A mentés irányítója a mobilnet-kapcsolaton keresztül, számítógépével a központi komputerhez kapcsolódva, egy böngészőből elérhető alkalmazás segítségével bárhonnan képes folyamatosan követni a mentőcsapatok útját. Ily módon láthatja a már átfésült területet, felmérheti, hogy merre érdemes folytatni a keresést. Mindez gyors döntést és reagálást tesz lehetővé, ami kritikus helyzetben élet-halál kérdése.

Március eleji hír: teljes körű együttműködési megállapodást írt alá a szlovák Központi Rendeltetésű Különleges Mentőszolgálat és a Cserhát Mentőkutyás, Különleges Mentő, Önkéntes Tűzoltó és Polgárőr Közhasznú Egyesület. Az eddig példátlan, komplex, határon átnyúló civil együttműködés a különleges mentés szinte minden területére kiterjed. A dokumentum a közös képzések, gyakorlatok feltételeit, illetve a kölcsönös segítségnyújtás módját szabályozza. Az együttműködés komoly előrelépés a határ menti településeken élők biztonságának növelésében, mivel veszélyhelyzetekben kulcsfontosságú a gyorsaság. Mivel Szlovákia déli részén a magyarhoz hasonló különleges mentőszervezet nem állomásozik, speciális segítséget igénylő helyzetekben a szlovák fél eddig távolabbi régiókból küldött szakembereket a helyszínre.

A jövőben viszont a Cserhát Mentőkutyás Egyesület is bevonható a mentésbe, így a magyarok jóvoltából az első egység is gyorsabban érkezhet a helyszínre, legyen szó eltűnt személyek felkutatásáról, vagy különleges mentésről sziklákról, szakadékból, vizből. A magyar fél felkészült kutyavezetői, a képzett mentőkutyák, valamint a térinformatikai rendszer lakott területektől távol, nehéz terepviszonyok között is lehetővé teszik a hatékony munkát. Nagyobb mentőerők, vagy kivételes szaktudás alkalmazását igénylő beavatkozások esetén lehetőség nyílik szlovákiai önkéntesek bevonására is, így még gyorsabban és hatékonyabban szervezhető meg a mentés.

"Szlovák partnerünk kimagasló technikai felszereltségével, szaktudásával európai összehasonlításban is élen jár, így a közös szakmai továbbképzések, gyakorlatok során önkénteseink új mentési módszereket, speciális technikákat sajátíthatnak el" - mondta Juhász Zoltán. "Az együttműködéssel elérhető közelségbe kerül egyik legfőbb célunk, hogy néhány éven belül legfelkészültebb tagjaink és kutyáink - köztük a méltán híressé vált Chuck Norris, azaz Chucky - is bekapcsolódhassanak a világ bármely pontján bekövetkező, nagy kiterjedésű katasztrófák utáni mentésbe."

Nyilas Orsolya, a Vodafone Magyarország Alapítvány kuratóriumának tagja mindehhez hozzátette: "A Vodafone nemzetközi Mobile for Good kezdeményezéséhez csatlakozva mind nagyobb hangsúlyt fektetünk olyan támogatási programok megvalósítására, amelyekben a mobiltechnológia alkalmazása kínál megoldást társadalmi problémák enyhítésére. A korszerű mobiltechnológia, a hálózat adta lehetőségek és munkatársaink szakértelme segítségével az utóbbi években több olyan innovatív programot is megvalósítottunk, amely azóta nemzetközi gyakorlattá vált. Rendkívül büszkék vagyunk arra, hogy a Cserhát Mentőkutyás Egyesület tevékenységét az önkéntesek áldozatos munkájának, illetve az egyedülálló közös fejlesztéseknek köszönhetően immár nemzetközi érdeklődés kíséri" - mondta.