Noha 2010-ben elrendelte az árak befagyasztását, amikor egy év múlva megnézték, kiderült, hogy az emberek mégis többet fizetnek - tette hozzá a kormányfő. Mint mondta, az nem lehet, hogy a kormánynak van egy világos döntése, majd a szolgáltatók úgy csinálnak, mintha betartanák, de az ellenkezője történik. Ezzel szemben az igazság az, hogy a rezsi árát 2010-ben is hatósági díjszabással állapították meg. Vagyis a kormány alá tartozó energiahivatal szabta meg a lakossági árakat, figyelembe véve a világpiaci árak alakulását és a szolgáltatók költségeit.
A miniszterelnök a harmadik rezsicsökkentésről elmondta: áprilisban a gáz, utána az áram, majd a távfűtés díját csökkentik, majd pedig megnézik, hogyan alakulnak az érintett cégek pénzügyi mutatói, hiszen senki nem akarja tönkretenni őket. Orbán Viktor jelezte: világos elképzelései vannak a következő lépésről is. Szeretné, ha Magyarországon egy olyan, köztulajdonban lévő szolgáltató is létrejönne, amely úgy szolgáltat, hogy nem akar ezen profitot elérni, hanem csak a rendszer fenntartásához szükséges költségeket és az eladott termék - gáz, víz, áram - tényleges költségét szedi be. Ha az országos szervezet, az első magyar nonprofit szolgáltató létrejön, azzal tovább lehet menni a harmadik rezsicsökkentés után is - mondta a kormányfő.
A kormány több energiaszolgáltatóval is folytat tárgyalásokat a magyarországi érdekeltségeik eladásáról. Feltehetően a most említett nonprofit szolgáltató égisze alatt működhetnének tovább a megvett cégek. Egyes szakértők szerint a cégek államosítása mögött az áll, hogy a kormánypárt újabb kifizetőhelyeket létesítsen a klientúrájának. Az energiaellátócégek nonprofittá tételével pedig elkésett a kormányzat: ezek a lakossági szektorban már évek óta veszteségesek.