Kísérletbe kezdett a budapesti Blaha Lujza téren, a szökőkút mellett - a Dolgozói Akció Centrum civil csoporttal közösen - a Krízisközpont.
Egy hétig az itt felállított negyven négyzetméteres sátorban várják hideg étellel, meleg itallal, ruhákkal, könyvekkel, filmvetítésekkel, és mindenekelőtt beszélgetésre nyitott lélekkel a szegényeket. A szombat délutáni, vasárnap délelőtti heves szél ugyan megrongálta a sátrat, de délután három órára minden ismét a helyére került, a program a terv szerint folytatódhatott.
Nem csak a hajléktalanokat várják, hanem az úgynevezett lakhatási és mélyszegénységben élőket is. Naponta száz adag hideg ételt - zsíros kenyeret, süteményt, teát, kávét - osztanak szét, s valószínűleg, ha nem is miden nap, de meleg ételhez is hozzájuthatnak az elesettek. Mégpedig éjjel-nappal, mert mindig lesznek aktivisták a téren.
A hajléktalanok azonban sem a sátorban, sem pedig annak környékén nem aludhatnak, erre ugyanis a szervezők nem kaptak engedélyt. Ruzsa Rania - a főként egyetemistákból álló Krízisközpont aktivistája - nagyjából ezer érdeklődőre számít egy hét alatt.
A Krízisközpont aktivistája hozzáteszi: "Nagyon sok ruhát ajánlottak fel az utóbbi hetekben, vagy harminc nagy zsák holmi jött össze. Közte azok a személyes adományok, amelyek a szegények konkrét kérésére érkeztek. A Krízisközpont ugyanis jóval a rendezvény előtt több helyen felhívást tett közzé, hogy a szegények mondják meg: konkrétan mire lenne szükségük."
A tervezett programban más is szerepel. A sátorban olyan filmeket vetítenek például le, amelyek az elesettség témáját reménykeltően dolgozzák fel, művészetterápiás foglalkozásokat is tartanak. A Krízisközpont egy, a világról azonosan gondolkodó baráti társaságból alakult ki, amelynek Facebook-oldalához már csaknem kétszázan csatlakoztak.
A mostani egyhetes Blaha Lujza téri "sátrazás" megszervezésében 20-25-en vettek részt, köztük szociológus, bölcsész egyetemi hallgatók. A központ megalakítását azzal indokolják, hogy a baráti társaságot feldühítették a hatóságok közelmúltbeli intézkedései, amelyekkel a hajléktalanokat, a legszegényebb, legelesettebb embereket sújtották.
Ezért arra törekszenek, hogy az állami ellátórendszertől független alternatív megoldásokat dolgozzanak ki a szegénység problémájára. Azt tervezik: nemcsak a mostani egy héten, hanem folyamatosan jelen lesznek az utcán, méghozzá szerte az országban, hogy valóban segíthessenek azoknak, akiknek a legnagyobb szükségük van rá.