miniszterelnök;fülkeforradalom;mosoly;

- A miniszterelnök

Kinézek az ablakomon és kicsit csibészes, de érett mosolyát látom. Nem igazán nevet, nem mutatja közben a fogait, csukott szája amolyan csendes mosolyra húzódik. Arca két oldalán a ráncok egy érett, sokat tapasztalt férfi gondoktól megviselt ábrázatát idézik, igaz, egy kis párnácskával, de ötvenesen melyikünknek nincs ilyen? Ez is arra utal, hogy ő egy közülünk. És a tekintete, majd elfelejtettem! A szája sarkában bujkáló mosollyal párhuzamosan kicsit felszalad a szemöldöke, ettől olyan biztató a nézése. Hála az ügyes fotográfusnak, oda néz, amerről rátekintünk. Követ a szemével. Akárhol állunk, ő ránk néz. Lát minket. Így jó, hiszen ő a miniszterelnök.

Magyarország miniszterelnöke. Nem az, aki 2002-ig kormányfő volt, aztán már nem, mert mást ültetett a nép a székébe, hanem az, aki a MINISZTERELNÖK. Így, csupa nagybetűvel, mert az emlékezetes 2010-es fülkeforradalom óta ez a tisztség őt illeti meg. A plakát is arra figyelmeztet, hogy illik megtanulnunk: mindenféle időintervallumra utaló jelző nélkül kell használnunk. Helytelen szókapcsolás mondjuk így emlegetni: "Magyarország jelenlegi miniszterelnöke". Az sem állja meg a helyét, hogy "Magyarország leendő miniszterelnöke". A múlt időt - "Magyarország volt miniszterelnöke" - leírni is csak félve merem. Ő Magyarország miniszterelnöke. A jelenlegi. A jövőbeni. Az örökös. Amíg ez a cím létezik, az övé. Őt illeti a titulus.

Alig várom valamelyik tévécsatornán a Magyar Éremkibocsátó Intézet következő hirdetését, hátha a választások alkalmából kiadják az "Egy büszke nemzet ezer éve" sorozatban - a legtökéletesebb verdei minőségben készült (esetleg színezüstből, vagy aranyból megformázott) - miniszterelnöki érmet. Első oldalára a csibészesen mosolyogó Orbán Viktor portréját verhetnék, az érem hátlapjára a felcsúti stadion sziluettjét tudnám elképzelni méltó megörökítésként.

De ha az éremművészeknek mégsem jutna eszükbe, hogy nemzeti nagyjaink - Szent István, Mátyás király, Kölcsey - mellé sorolják a miniszterelnököt, talán eszébe juthatna Matolcsy Györgynek, az MNB elnökének. Elgondolkodhatna azon, vajon az ötvenforintoson vagy a százason mutatna-e jobban Magyarország miniszterelnöke.

A minap vetítették az ATV-n főműsoridőben A király összes embere című, 2006-ban készült filmet, Hollywood fenegyerekével, Sean Penn-nel a főszerepben. Tulajdonképpen egy „remake”-kel van dolgunk, egy, a 40-es évek Amerikájában készült regény feldolgozása, amelyet már 1949-ben filmre vittek, kevésbé ismert színészekkel. Most kaptunk egy kis sztárparádét, Penn mellett Jude Law, Anthony Hopkins, Kate Winslet és James Gandolfini játékát élvezhettük. A történetet pedig áthelyezték az 1950-es évekbe.