Felcsút;Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia;költségvetési tartalék;Székelyföldi Labdarúgó Akadémia;Tajti József;Kertész Dávid;FK Csíkszereda;

2014-03-20 06:55:00

Felcsúti köldökzsinóron a székely kölyökfoci

Mint tegnapi lapunkban hírül adtuk, 100 millió forintot csoportosít át a kormány a költségvetési tartalékból a Székelyföldi Labdarúgó Akadémia működésének támogatására. A felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia - komoly állami támogatás mellett - ezennel megkezdte a székelyföldi labdarúgó-palánták felkutatását. 

A merítési bázis kiszélesítését egy felmérésre alapozzák, miszerint körülbelül negyvenezer focistacsemete kell ahhoz, hogy egy Albert, Nyilasi, Détári szintű világklasszist felneveljenek.

A gáláns magyar állami támogatásnak persze története van. A Székelyhon.ro című erdélyi hírportál már 2012 végén hírt adott arról, hogy székelyföldi alközpontot szeretne indítani a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia.

Ennek érdekében Erdélyben járt Gellei Imre, a magyar labdarúgó-válogatott egykori szövetségi kapitánya, a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia Szakmai Irányító Testületének elnöke Tajti Józsefnek, a Puskás Akadémia operatív igazgatójának kíséretében.

A labdarúgó szakemberek a látogatás alkalmával elmondták: két helyen, Székelyudvarhelyen és Csíkszeredában jártak azzal a céllal, hogy javaslatot adjanak az erre illetékes grémiumnak, hol kellene létrehozni a felcsúti Puskás Aladémia első alközpontját.

A tapogatódzó látogatás eredményesnek bizonyulhatott, mert tavaly szeptemberben már hivatalosan is létrejött a megállapodás a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia és az FK Csíkszereda között a Székelyföld Labdarúgó Akadémia megalakulásáról.

A felcsúti köldökzsinóron innentől kezdve ott lógott a hazai Puskás Akadémia első határon túli szakmai partnere. A Székelyföld Labdarúgó Akadémia feladatának tekinti egész Székelyföld labdarúgó utánpótlás nevelését, a tehetségek összegyűjtését a sepsiszentgyörgyi, a gyergyószentmiklósi, a székelyudvarhelyi, a marosvásárhelyi, a kézdivásárhelyi és a baróti alközpontból.

A képzés mindenütt a felcsúti Puskás Akadémia szakmai útmutatása, szisztémája szerint zajlik, rendszeresek lesznek a közös szakmai konferenciák, továbbképzések, szakmai látogatások, amellett, hogy a tervek szerint minden évben futballmeccsre is sor kerül majd Csíkszeredán és Magyarországon a két szervezet csapatai között.

A legtehetségesebb székely futballistapalántákat a csíkszeredai bentlakásos iskola gyűjti majd össze, azután pedig a felcsúti Puskás Akadémiára kerülhetnek. 

Az együttműködés kimunkálói úgy vélekedtek, hogy a magyar labdarúgás bázisát feltétlenül ki kell terjeszteni a határon túl élő tehetséges magyar gyerekek felkutatására, ezért döntöttek a székelyföldi akadémiai fiók létesítéséről.

Felcsúton egyébként jelenleg hetven 12 éven felüli - közöttük három székelyföldi - focistapalántát nevel a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia. A székelyföldi akadémiai alközpontokban ősszel kezdték meg a 7-13 év közötti gyerekek toborzását. 

"Csíkszeredában már működik egy anyaországbeli szakemberek által is elismert sportbázis, ahol tavaly átadtak egy nagypályás mérkőzésekre is alkalmas műfüves pályát, valamint egy bentlakást biztosító épületet - ismertette az akadémia kezdeti lépéseit Kertész Dávid, aki részt vett egy felcsúti felkészítőn, és az OSK Sepsiszentgyörgy labdarúgóklub égisze alatt foglalkozik a háromszéki focista gyerekekkel.

- Folyamatosan számítunk a felcsúti akadémiára a szakmai irányításban, a továbbképzésben, valamint az anyagi források előteremtésében." De ilyen nagyvonalú támogatásra, 100 millió forintra talán még ő sem gondolt.