Oroszország;Európai Parlament;EU-csúcs;ukrán válság;

Félnek az emberek az Európai Unióban

Az Európai Parlament (EP) elnöke arra figyelmeztetett csütörtökön, hogy az uniónak az ukrajnai válság ügyében nem szabad "alvajáróként" belekerülnie egy továbbterjedő konfliktusba, miként az száz évvel ezelőtt, az első világháború kitörésekor történt Európában.

Martin Schulz találkozott az EU-országok állam-, illetve kormányfőivel, akik csúcstalálkozót kezdtek Brüsszelben. Kifejtette előttük, hogy az Európai Parlament álláspontja szerint nyitva kell tartani Oroszországgal a párbeszéd lehetséges csatornáit.

A Krímben előállt helyzetet az EP-elnök úgy jellemezte, hogy az súlyos fenyegetést jelent a kontinensen kialakított biztonsági rendszerre nézve.

"A hidegháború óta az EU-ban most először van félelem az emberekben saját biztonságukat illetően" - fogalmazott.

Oroszország "kész helyzetet teremtett" - állapította meg Martin Schulz a Krímmel kapcsolatban az uniós államok csúcsvezetőivel folytatott megbeszélését követő sajtótájékoztatóján. Szerinte ugyanakkor senki nem akar katonai konfliktust. Az EU-nak - mondta - átfogó stratégiát kell kialakítania arra nézve, hogy miként akar viszonyulni Oroszországhoz.

Schulz Ukrajna megsegítését illetően kiemelte, hogy az országnak most azonnali segítségnyújtásra van szüksége, egyebek közt ahhoz, hogy ki tudja fizetni a számlákat. Ebben a helyzetben nem tartotta időszerűnek azt a kérdést, hogy az uniós taggá válás perspektíváját kell-e felcsillantani az ukránok előtt.