Fidesz;kétharmad;Orbán Viktor;kormányzás;

2014-03-21 11:05:00

Orbán ismét kétharmadot kér a Fidesznek

Gyakorlatilag ismét kétharmados felhatalmazást kér a Fidesznek, és maga számára a választóktól Orbán Viktor - erről a Napi Gazdaságnak adott interjújában beszélt. Szerinte a kétharmad az egyik legfontosabb versenyelőnye ma Magyarországnak.

"A kétharmad Magyarország legfontosabb versenyelőnye" - jelentette ki Orbán Viktor a Napi Gazdaság pénteki számában megjelent, kétoldalas interjúban. Mint mondta, ezt onnan is tudhatjuk, hogy ezt támadták a leginkább. Szerinte az elmúlt években az ország azért tudott megfelelő válaszokat adni a gazdasági válságra, mert a kormány a kétharmados felhatalmazás birtokában gyorsan tudott reagálni, döntéseket hozni. "2014 tétje Magyarország számára, hogy megőrizzük ezt a versenyelőnyünket, mert abban a helyzetben, amiben a világ van, a stabilitás, a gyorsaság, az erő a legfontosabb tényezők" - mondta a miniszterelnök.

Orbán itt is csak azzal az egyetlen szóval próbált kampányolni, amivel a Facebookon is. Így a Fidesz következő négy évre szóló programja szerinte a "folytatjuk" szóval összefoglalható. Mint mondta, azt kérik, a választóktól, tegyék lehetővé, hogy folytassák, amit eddig csináltak, mert végig akarják vinni azt, amit elkezdtek. "Egyébként pedig miről is beszélünk? Mindenki megtapasztalta, hogy milyen, ha az egyik vagy a másik oldal kormányoz. A szavak helyett a tettek beszélnek" - mondta.

Gazdasági nehézségeket gyakorlatilag nem lát a kormányfő, szerinte az elmúlt négy évben "kellő szerénységgel, mégis büszkén mondhatjuk, hogy lábra állítottuk Magyarországot", és "iszonyatos erőket mozgósítottunk, hogy ismét a magunk urai lehessünk", ami szerinte sikerült. A rendre az unió bürokratái ellen beszélő kormányfő most dicsérni kezdte az Európai Uniót, mert az eredményeket szerinte ők is elismerik, az államadósság, a költségvetési hiány, az export tekintetében jól teljesítünk, de "nemcsak arról van szó, hogy (...) a megfenyíthetőség állapotát elkerültük, hanem arról, hogy a következő éveket is rendben valónak látják" - fogalmazott Orbán, aki azt is hozzátette, ez annak az Európai Uniónak a véleménye, "amely nem vádolható elfogultsággal", és "amellyel komoly gazdaságfilozófiai vitákat folytattunk, és több ügyben is perben állunk".

Magyarország lehetséges jövőbeni együttműködéseiről más országokkal szerinte nem lényeges; kormánya elmondása szerint azzal a korábbi külgazdasági doktrínával szakított, amely azt kereste, "hova kell lecsatlakoznunk", és azt kellene elérni, hogy ezek az országok legyenek érdekeltek Magyarország sikerességében. Kijelentette,"ha az unió nem is képes rá, mi magyarok legyünk versenyképesek az Egyesült Államok energiaiparával". Az új szerkezetű gazdaság kiépítése, a nemzeti érdekek sikeres érvényre juttatása feltételei között Orbán a politikai egységet és "az erős felhatalmazást" emelte ki. A miniszterelnök szerint mára az ország képes egy olyan új korszak megnyitására, amelyben érdemes nagy célokat kitűzni. Ilyen cél a német gazdasági növekedés kétszeresének elérése, a magyar tulajdonú exportképes középvállalatok számának 2000-ről 12 ezerre növelése, az uniós támogatások megsokszorozása, a legolcsóbb rezsi elérése Európában.