A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja az európai és az amerikai piaci zárások után, péntek éjjel Londonban bejelentett döntését a horvát gazdaság gyenge középtávú növekedési kilátásaival, az államháztartási hiány csökkentésének lassú ütemével, valamint a jelentős külső adósságszolgálati teherrel indokolta. A Moody's a kilátásrontással egy időben megerősítette a "Ba1"-es - más hitelminősítők módszertanában "BB plusz"-nak megfelelő - horvát szuverén adósosztályzatot.
A cég a kilátás rontásához fűzött indoklásában kiemeli, hogy a horvát gazdaságban 2009 óta nem volt reálnövekedés, és a gazdaság teljesítménye az utóbbi öt évben folyamatosan elmaradt a hasonló besorolású szuverén adósokétól.
A Moody's becslése szerint a horvát hazai össztermék (GDP) tavaly 1 százalékkal csökkent, és a cég 2014-re is csak gyenge növekedést vár.
A kilátás negatívra rontásának másik fő tényezője a magas államadósság-ráta és az ebből eredő nagy finanszírozási igény. A Moody's becslése szerint a GDP-arányos államadósság-ráta a költségvetési deficitek miatt 2013 végéig 66 százalékra emelkedett. A cég kiemeli, hogy 2008-ban még csak 29 százalék volt ez a ráta.
A hitelminősítő szerint valószínűtlen, hogy az államháztartási hiány a következő két évben gyors csökkenésnek indulna a tavalyi évre becsült 6,1 százalékos GDP-arányos szintről.
A teljes külső horvát adósságállomány 2013 végén a GDP-érték 107 százaléka volt; 2005-ben még csak 68,6 százalékos rátát mértek. A Moody's szerint az adósságnövekedés zöme a magánszektor 2009 előtti hitelfelvételeiből eredt, és bár a magánszektorbeli külső hitelfelvétel 2010 óta csökken, a kormány továbbra is igénybe vesz külső adósságpiaci finanszírozást.
A magas külső adósságállomány törlesztési kötelezettségei feszessé teszik Horvátország külső likviditási pozícióját, és emiatt a horvát gazdaság sebezhető a globális pénzügyi kilengésektől - hangsúlyozza a kilátásrontáshoz fűzött elemzésében a Moody's.
Horvátországot a másik két nagy nemzetközi hitelminősítő is spekulatív - vagyis nem befektetési ajánlású - besorolással tartja nyilván. A Fitch Ratings a Moody's osztályzatával megegyező "BB plusz", a Standard & Poor's ennél egy fokozattal gyengébb, "BB" kockázati osztályzatot tart érvényben a horvát államadósságra.
Osztályzatjavítás lehetőségére utaló pozitívra javította Ciprus mélyen spekulatív államkötvény-besorolásának kilátását a Moody's Investors Service, elsősorban a vártnál erősebb tavalyi költségvetési és gazdasági teljesítménnyel, valamint a külső finanszírozási program feltételrendszerének teljesítésével indokolva a lépést.
Cipruson kisebb a nyomás
A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja az európai és az amerikai piaci zárások után, péntek éjjel Londonban bejelentette azt is, hogy megerősítette Ciprus hosszú és rövid futamidejű adósság-kötelezettségeinek "Caa3/Not-Prime (NP)" besorolásait.
A Moody's eddig leminősítést valószínűsítő negatív kilátást tartott érvényben a ciprusi adósbesorolásra; ezt javította a köztes stabil kihagyásával pozitívra.
A cég indoklásában kiemeli, hogy Ciprus tavalyi reálgazdasági és költségvetési teljesítménye egyaránt jobb volt a vártnál. A ciprusi hazai össztermék (GDP) változatlan áron számolva 5,4 százalékkal - folyó áron 6,9 százalékkal - esett 2013-ban, ám ez is jobb eredmény volt mind a Moody's, mind az Európai Bizottság előzetes becsléseinél - áll a hitelminősítő elemzésében.
A Moody's szerint ennél is fontosabb, hogy a kamatfizetési kötelezettségek nélkül számolt elsődleges államháztartási egyenleg GDP-arányos deficitje tavaly valószínűleg 2,1 százalékra csökkent az előző évben mért 3,3 százalékról.
A "Caa3"-as - más hitelminősítők módszertanában "CCC mínusz"-nak megfelelő - osztályzat azonban változatlanul rendkívüli törlesztési kockázatokra figyelmezteti a ciprusi adósságpapírok befektetőit, és Ciprus más nagy londoni elemzőházak mércéin is a világ egyik legkockázatosabb államadósa.
A McGraw Hill pénzügyi konglomerátumhoz tartozó S&P Capital IQ globális piaci adatelemző csoport Londonban bemutatott legutóbbi negyedéves listáján Ciprus a világ tíz legkockázatosabb szuverén adósa között szerepelt, olyan országokkal együtt, mint Argentína, Venezuela, Pakisztán, Egyiptom vagy El Salvador. A cég az államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazásai, illetve az ennek alapján számolt, halmozott távlati törlesztésleállási rizikó (CPD) alapján sorolta be a vizsgált országokat.