vízilabda;Kemény Dénes;Magyar Vízilabda Szövetség;szabálymódosítások;igazolt játékosok;

2014-03-26 06:57:00

Kevesebb sípszó, több gól

A vízilabda Magyarországon a legsikeresebb sportágak egyike, amit az is igazol, hogy az elmúlt másfél évtizedben az igazolt játékosok száma 1500-ról 7000-re emelkedett. Mégis, ráfér a sportágra az újítás, a korszerűsítés, s mindenképpen érthetőbbé, eladhatóbbá kell tenni a pólót a közönség, s főleg a tévénézők számára - állítja Kemény Dénes, a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke.

Talán nem véletlen, hogy éppen nálunk forszírozzák legjobban a vízilabda megreformálását, s olyan szabálymódosítások bevezetését, amelyek a szurkolók számára is érthetőbbé és élvezhetőbbé teszik a játékot.

Világbajnokok Benedek keretében
Leszámítva a három külföldön játszót, valamennyi tavalyi világbajnoka helyet kapott Benedek Tibor 17 fős keretében, amelyet hétfőn hirdetett ki a férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya. A júliusi budapesti Európa-bajnokságra készülő csapat vasárnaptól keddig Martfűn edzőtáborozott, s összesen négy tréningen vettek részt a kiválasztottak.
Ez a mostani összetartás egyszersmind a figyelemfelkeltést is szolgálja a csapatban - nyilatkozta a szövetség honlapjának a szakvezető, hozzátéve: nem lesz túl bő a nyári keret, azaz ez most egy utolsó ébresztő mindenkinek, akire ez ráfér, hogy szedje össze magát. Következik a bajnoki rájátszás, és bár a kapu továbbra is nyitva áll sok embernek, akire eddig számítottam, nagyon sokat kell javulniuk, hogy továbbra is élvezzék a bizalmamat - mondta Benedek Tibor.
A névsor:Nagy Viktor, Decker Attila, Lévai Márton - kapusok, Angyal Dániel, Bátori Bence, Bedő Krisztián, Decker Ádám, Gór-Nagy Miklós, Hárai Balázs, Hosnyánszky Norbert, Jansik Dávid, Kovács Gábor, Szivós Márton, Tóth Márton, Török Béla, Vámos Márton, Zalánki Gergő - mezőnyjátékosok

Kemény Dénes, a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke, a válogatott korábbi szövetségi kapitánya nemrégiben a FINA vízilabda világkonferenciáján tartott előadást a magyar újításokról, s arról, hogy a tervezett szabálymódosításokat már élesben - a decemberi Komjádi-kupán és az Egyesült Államok elleni felkészülési mérkőzésen - is tesztelték.

Különösen sikeresnek mutatkozott az a magyar újítás, miszerint "bemikrofonozták" a játékvezetőket, s a bírók íly módon maguk konferálták fel saját döntéseiket.

Azt mindenesetre Kemény Dénes is elismerte, hogy időbe telik, amíg a tervezett reformok közelebb viszik a sportágat a szurkolókhoz, addig viszont a sztárokra kell építeni a sportág népszerűsítését, ők vonzzák a gyerekeket az uszodába, s az embereket a nézőtérre.

A vízipóló izgalmasabbá tétele bár szükséges, de nem elégséges eleme a játék népszerűsítésének. Ugyanilyen fontos a sportág "eladása" a kommunikáció és marketing révén.

A szövetségi elnök szerint amerikai példák, az NBA mérkőzéseinek show-műsorrá változtatása révén szeretnék látványosabbá tenni a vízilabdát is.Kemény Dénes megemlítette, hogy természetesen az sem mellékes, mi történik magában a medencében. A

Komjádi-kupán például jól bevált az a szabálymódosítás, hogy eltörölték a különbséget az egyszerű és a súlyos szabálytalanság között, azaz minden faultot kiállítással büntettek.

Ezáltal gólokban gazdagabbak lettek a mérkőzések, s 25-30 százalékkal visszaesett a meccsenkénti sípszó-átlag. Persze fontos lenne, hogy a magyar szabálymódosítási javaslatokat mások is kövessék. Mindez nélkülözhetetlen lenne ahhoz, hogy a vízilabda igazi, jól eladható 21. századi sportág legyen, amelyet imádnak a televíziók és a szurkolók.

Kemény Dénes ugyan elképzelhetetlennek tartja, hogy a vízipóló a birkózás sorsára jusson és egyáltalán szóba kerüljön a sportág olimpiai száműzése, de a változtatások szerinte is elkerülhetetlenek. A póló egyébként is csak a vizes sportokkal együtt lenne eltávolítható az olimpia műsoráról, az pedig elképzelhetetlen lenne. De a vízilabdát önmagában is 4,6 milliárd ember nézi a világon, többen, mint az atlétikát, száműzetés tehát nem fenyegeti.

A tét tehát nem az olimpiáról való kizárás, hanem az, hogy képes-e a sportág igazi, 21. századi izgalmat, feszültséget kelteni, aminek közvetítéséért a nagy tévétársaságok is versengenek. Pillanatnyilag azt mondják, hogy annyi sípszótól, amennyi egy vízipóló meccsen van, meg lehet bolondulni.

Ráadásul a néző az esetek többségében nem is érti, miért sípol a bíró. Ezen kell változtatni, mert a vízilabda önmagában küzdelmes, izgalmas, férfiasan kemény játék.