Muszbek Mihály;Fővárosi Törvényszék;sportközgazdász;Újpesti Torna Egylet;Újpest FC Kft;Sportközgazdasági Nagyító;

2014-03-26 07:00:00

Offshore után fair play?

Miközben az Újpesti labdarúgóklubnál a válsághelyzet megoldását keresik, a sportközvélemény azt szeretné megtudni, miként kaphatott NB I-es indulási licencet egy olyan futballvállalkozás, amely láthatóan szabálytalanul működik évek óta.

A kirendelt vagyonkezelő a héten előírta, milyen feltételek teljesítése esetén járul hozzá, hogy a csődveszély fenyegette Újpest FC Kft. a labdarúgócsapat NB I-es indulási jogát - az anyaegyesület Újpesti Torna Egylet közreműködésével - a  "szűz" Újpest 1885 Futball Kft -be transzportálja. A Fővárosi Törvényszék kiküldött szakértőjének munkájától függetlenül a felszámolási eljárás azonban bármikor megindulhat.

Két szcenárió lehetséges ebben a helyzetben.  Vagy képes lesz megfelelni az Újpest a vagyonkezelő előírásainak, s így az indulási jogot megkaphatja Roderick Duchatelet belga tulajdonos makulátlan új cége, vagy nem - s a futballcsapat megszűnik. A vagyonkezelő határidőt nem szabott meg, viszont a végtelenségig mégsem lehet várni, hiszen a törvényszéki szakember jelenlétének nincs ráhatása arra, a felszámolási eljárás megkezdődik-e?

"A cégközlönyt minden nap megnézzük, kedden nem szerepelt benne ránk vonatkozó rendelkezés" - nyilatkozta lapunknak Visontai Csongor. Az Újpest jogi képviselője lapunknak elmondta, a vagyonfelügyelő nem alku képes, amit ő a törvényre hivatkozva előír, azt teljesíteni kell.

"Ügyvéd lévén nem mondhatom, hogy a feladat lehetetlen volna. Ügyvédeket azért bérelnek fel, hogy az efféle kusza ügyeket megoldják. Bízom benne, megtaláljuk a törvényes útját a licenc átadásának. Mindez persze rengeteg teendőt ad minden résztvevő számára, ide értve többek között a szövetséget is" - rögzítette Visontai.

Állította, nyugvópontra az ügy hetek, esetleg napok múltán kerülhet, addig pedig bizakodnak, hogy a felszámolási eljárás nem kezdődik el.  Arról, hogy a vagyonkezelő milyen kritériumokat szabott meg, nem nyilatkozhatott. Varjú Tamás ellenben egyáltalán nem nyilatkozott.

Az MLSZ I-fokú licencadó bizottságának elnökének szerettük volna feltenni a kérdést, miként kaphatott élvonalbeli indulási jogot egy nyilvánvalóan rosszul gazdálkodó, évek óta csődveszélyben lévő gazdasági társaság. Varjút azonban többszöri megkeresésre sem értük el.

Mondjuk, amikor hasonló ügyben kerestük, leszögezte: őt és kollégáit nemigen lehet számon kérni, amiért klubok a szigorú szabályrendszer ellenére a megszűnés szélére sodródnak. A klublicenc intézményét az UEFA 54 tagállamában komoly eltérésekkel alkalmazzák, s ami Németországban működőképes, az mondjuk Azerbajdzsánban aligha.

"Mifelénk a klublicencnek való megfelelés nem jelent egzakt viszonyrendszert. Mi azon dokumentumokból dolgozhatunk, ami a rendelkezésünkre áll. Ha egy klub beadja mérlegét, azt egy független könyvvizsgáló véleményezi. Hiába mondatja velem a szimatom, hogy valami nem stimmel, a kezem meg van kötve" - nyilatkozta a Népszavának Varjú évekkel ezelőtt, amikor hasonló okoknál fogva beszélgettünk vele.

Muszbek Mihály sportközgazdász 2009 óta készíti Sportközgazdasági Nagyító címmel elemzését a honi futball gazdálkodásáról, ekként igen pontos rálátása lehet arra, miért nem tűnt fel a szövetségben, hogy az Újpestnél valami nem stimmel.

"A több száz millió forintos kintlévőség egészen 2012-ig nem jelent meg a dokumentumokban. Gyanúm szerint az összeg hirtelen keletkezése úgy történhetett, hogy a korábbi tulajdonos egy külföldi vállalaton keresztül, hitelből finanszírozta a klubot. Erről a hitelről az adásvétel során a vevő, Roderick Duchatelet vagy tudomást szerzett vagy nem.

Nem tudni, benne volt-e abban a listában, amiben a klub kintlévőségeit vették számba. A klub a későbbiekben kifogásolta a fizetési felszólítást, az ügy perré vált, azt a klub elvesztette, így megindult a felszámolási eljárás" - foglalta össze Muszbek, mi történt Újpesten.

Rámutatott, az élvonal harmadánál szintén előfordult már a kiskapuk hasonló kijátszása, akadtak furcsa telephelycserék, tulajdonosváltások, s nem volna szerencsés a gyakorlatot rendszeressé tenné. Már csak az ért sem, mert az európai szövetség a 2014-től bevezetett pénzügyi fair play alapján tilt minden efféle gazdasági kihágást. Hogy a magyar labdarúgás szigorodó követelményeknek miként tud megfelelni, az érdekes kérdés.

"2012-ben az első osztályú egyesületek 4,6 milliárd forintos mínuszt produkáltak. Ez az összeg tartozás a hitelezők, beszállítók, közműszolgáltatók felé. A klubok egyharmaddal többet költenek, mint amennyi a bevételük. Egyenes az út a csőd felé!" - mondja Muszbek.

Az Újpest körül kiépült offshore-hálózat bepillantást enged abba, miként működik mifelénk a "profi futball". Viszont Muszbek némileg árnyalta a képet.  "Ezek a cégek nem mind a tulajdonosok birtokában vannak. A futballüzletág egyéb szereplői - például a játékosügynökök is -  kajmán-szigeteki meg bermudai meg efféle cégeken keresztül üzletelnek, sétáltatják meg a pénzüket.

Előfordul, hogy a klub reklámszerződés által tekintélyes summához jut. A klub aztán ebből a pénzből vesz egy játékost, aki éppenséggel a hirdető cég egyik leányvállalatának a tulajdonában áll. A pénz visszakerül oda, ahonnan jött, a kör ezzel be is zárul".