Szokatlanul nagy mértékben módosított előzetes januári kiskereskedelmi becslésein a KSH. A módosítás lényege: a múlt év második felétől jelentősen feljavították adataikat. Ennek köszönhetően az idén januári kiskereskedelmi forgalom nagyságrendje a március elején közölt 3,9 százalékos bővülés után a hónap harmadik harmadára 6,2 százalékra javult, ami beleillik a "Magyarország jobban teljesít"kormányzati propagandába.
A KSH lábjegyzetben közölte, hogy a korábbi adatoktól való eltérést a dohányforgalmazás szabályozásának, és az adatok forrásának megváltozása okozta. Az élelmiszer-, ital-, dohányáru szaküzletek kereskedelmi tevékenységén belül a dohányáru-szaküzletek forgalmának megállapításához a korábbi mintavételes adatgyűjtésen alapuló becslés helyett 2014. március 10-étől a kormány által alapított Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-től átvett teljes körű dohányforgalmi adatokat alkalmazza.
Katona Tamás egyetemi tanár, a KSH volt elnöke lapunkkal azt a benyomását közölte, hogy a hivatal az utóbbi három évben nagyon elbizonytalanodott. A módosítások természetesek, de olyan mértékűek most már a korrekciók, amelyek a KSH hitelességét is kikezdték - jegyezte meg a szakember.
A KSH az elmúlt két évben különösen az ipar, illetve a GDP számításban hajtott végre számos változtatást. Arról viszont nem a KSH tehet, hogy a dohánykereskedelem megváltoztatta a kiskereskedelmi statisztikáját, amibe a kormányzat drasztikusan beavatkozott, ami piacgazdaságokban nem szokás. Ettől függetlenül a szakember úgy vélte, néhány tized, vagy félszázalék változtatás belefér a statisztikai jelentésekbe. Majd kétszeresére emelni, ami már szakmai problémákat is felvet - érvelt Katona Tamás.
Az is kérdéses, hogy a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. csak a dohánytermékekről szolgáltat adatokat, vagy az egyre szélesebb termékkínálatáról is. Emiatt az sem világos, hogy az alkalmazott módszertan megfelelő volt-e vagy sem. Ha csak a dohánytermékek szerepeltek volna korábban az adatokban, akkor nehéz elképzelni, hogy azok javítottak volna a statisztikán, miután a GfK Hungária Piackutató Intézet felmérése szerint a nem adózott dohánytermékek aránya a 2012. évi 5,8 százalékról 2013 végére 11,8 százalékra nőtt. Ebből 11,3 százalék volt a külföldön adózott, 0,5 százalék pedig hamis termék. Magyarán megkétszereződött a feketekereskedelem.
Belyó Páltól a Policy Agenda kutatási igazgatójától, aki ugyancsak volt a KSH volt elnöke, megtudtuk: az adatokban kimutatott eltérést jelentős módszertani és technikai változások okozhatták. A szakember emellett a hivatal kommunikációjával sem értett egyet. Olyan alacsony volt ugyanis az elmúlt években a fogyasztás, hogy ahhoz képest még a legkisebb bővülés is erőteljes növekedésnek tűnhet, de ilyenkor jelezni kellene a kiinduló bázis adatokat, a dohánytermékekre hivatkozni pedig egy rossz értelmezése a növekedés alapjának, mert az éves 8 ezer milliárd forintos kiskereskedelmi forgalomnak legfeljebb 4-5 százaléka a ezeknek az árucikkeknek a piaca, márpedig ez a részarány semmiképpen sem magyaráz meg egy ilyen nagy mértékű kiskereskedelmi forgalomnövekedést - vélekedett Belyó Pál.
A szakember úgy vélte, felül kellene vizsgálni a konkrét kiskereskedelmi becsléseket, és célszerű lenne megteremteni az ezek reális alapjául szolgáló feltételeket.