Értetlenül áll a piac az Antenna Hungária Magyar Műsorszóró és Rádióhírközlési Zrt. (Antenna Hungária) állami felvásárlása előtt. Az elsősorban földi műsorszórással foglalkozó cég ugyanis egy "dinoszaurusz", amely elavult technológiát képvisel. Így önmagában ezért nem túlzottan értékes. Emiatt a társaság biztosan nem ér 50 milliárd forintot, amit vételárként emlegetnek az ágazatban. Az összegnek hozzávetőleg a fele lenne a reális ár. A vállalat "elavultsága" az oka annak is, hogy a piaci szereplők nem tolongtak a hosszú ideje eladásra kínált cégért - nyilatkozták lapunknak iparági szakértők.
Az Antenna Hungária száz százalékos részvénycsomagjának megvételéről szerdán írt alá adásvételi szerződést a nemzeti vagyonkezelőhöz tartozó NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. és az ügyletben eladóként résztvevő francia műsorszóró szolgáltató TDF S.A. magyar leányvállalata. A szerződés értelmében az Antenna Hungária 2014. május 30. napjával a kormányzati informatikai és távközlési üzemeltetést, valamint szolgáltatást ellátó állami társaság, a NISZ tulajdonába kerül. Az Antenna Hungária részvényeiért és a tulajdonosi kölcsön kiváltásáért mintegy 60 milliárd forintot (körülbelül 180 millió euró) fizet a vagyokezelő. A pontos vételárat azonban nem közölték a felek.
A kormány még nem mondta meg, mi a tervei a műsorszóróval. FOTÓ: VAJDA JÓZSEF
Szakemberek szerint az Antenna Hungária önmagában léphet a korábban létrehozott, majd megfeneklett állami mobilszolgáltató vállalat helyébe. Így lehetséges, hogy a kormányzat szándéka az, hogy összevonja a társaságot az ugyancsak állami kézben lévő MVM Magyar Villamos Művek Zrt. leányvállalatával, amely megszerezte a közelmúltban a 450 megahertzes frekvenciát. Ugyanakkor az sem kizárt, hogy a kormány az Antenna Hungáriát indítja majd a 800 megahertzes frekvenciára kiírandó versenytárgyaláson. Így a műsorszóró maga szerez majd újabb hullámhosszt, amelyen különböző mobil távközlési szolgáltatásokat nyújthat. Azt azonban biztosra veszik a szakértők, hogy a kormányzatnak még további súlyos tíz milliárd forintokat kell majd az adózók pénzéből befektetnie a cégbe, hogy az piacképes szolgáltatásokat tudjon nyújtani.
Baja Ferenc, szocialista képviselő, az Országgyűlés informatikai albizottságának az alelnöke lapunknak elmondta: a kormánypárt gazdaságfilozófiájába beleillik, hogy tulajdonszerzéssel próbálja irányítani a távközlési piacot is. A Fidesz-kabinet egyébként sem túlzottan eredményesen kezelte a távközlési szektort - tette hozzá a szakpolitikus. A kormányzat eddig sem volt képes valódi versenyt generálni a szektorban. Emellett kivetette az ágazatra a különadót, amit a cégek az ügyfeleikre hárítottak. Ennek pedig az lett az eredménye, hogy a felhasználók alacsonyabb szintű szolgáltatásokért többet fizetnek manapság, mint korábban.
Baja szerint nem állja meg a helyét a kormány azon állítása, hogy az Antenna Hungária államosítása mögött nemzetbiztonsági okok is állnak. Ugyanis ennek ellentmond, hogy eddig nem érdekelte a társaság a kormányt, illetve a tranzakció ügyével nem foglakozott a parlament nemzetbiztonsági bizottsága sem.