Eléggé szétszórt lehet a Simon-Welsz ügy ügyészségi koronatanúja, hiszen óránként változtatta vallomását Simon Gábor állítólagos bissau-guineai útlevelével összefüggésben - értesült lapunk. A Magnet Bank alkalmazottjaként dolgozó férfi - akinek nevét és beosztását személyiségi jogi megfontolásból nem közöljük - első vallomása szerint Welsz Tamás vállalkozó "bemondásra", vagyis útlevél bemutatása nélkül nyitott náluk számlát Simonnak Gabriel Derdak néven, és a számlán fellelt mintegy 75 millió forintnak megfelelő eurót is ő fizette be rá. Egy órával később az alkalmazott újabb vallomást tett, mondván: "rosszul emlékezett". A változtatás információink szerint csak annyi volt, hogy emlékei szerint a számlanyitáskor az előírásoknak megfelelően a vállalkozó bemutatta a Gabriel Derdak névre kiállított bissau-guineai úti okmányt.
A számlanyitásnál jelenlévők emlékei meglehetősen zavarosak: Welsz például információink szerint másként emlékezett. Ez ügyben ugyanis a vállalkozó is vallomást tett, méghozzá gyanúsítottként. Noha az ügyészség nem árulta el, hogy Simonon kívül ki az ügy két másik gyanúsítottja, lapunk úgy tudja, Welsz volt az egyikük. A vádhatóság szerint hamis bissau-guineai útlevél miatt ugyanis Welszt gyanúsították meg tettesként elkövetett közokirat-hamisítással, míg Simont ugyanezzel felbujtóként. Vallomásában Welsz a banki alkalmazottal szemben arról számolt be, hogy tudomása szerint a Magnet Bankos számlát maga Simon nyitotta, méghozzá személyesen a pénzintézetben. Ugyanakkor értesüléseink arról szólnak, hogy a bank biztonsági kameráinak felvételeit átvizsgálva egyértelművé vált, hogy Simon Gábor nem járt a fiókban, ellenben Welsz igen.
A szereplők közül Simon tagadta a bűncselekmény elkövetését, mi több, a közokirat-hamisítást kifejezetten provokációnak tartja. Welsz Tamás pedig a múlt héten - máig tisztázatlan körülmények között - meghalt egy rendőrautóban. Eközben a Simon-ügyben eljáró hatóság, a Központi Nyomozó Főügyészség nem hajlandó bemutatni a volt politikus állítólagos bissau-guineai útlevelét. Megírtuk: az előzetes letartóztatás elrendelésekor Simon ügyvédje a bíróságon hiába kérte a vádhatóságtól az útlevél bemutatását, ezt visszautasították. Miután szerdai számunkban beszámoltunk róla, hogy Simonnak értesüléseink szerint se hamis, se eredeti bissau-guineai útlevele nincs, a Magyar Nemzet ez ügyben a Népszavát "zavarkeltéssel" vádolta. Noha korábban a Magnet Bank igazgatósági elnöke, Fáy Zsolt jelentette ki az Indexnek, hogy a kilenc bissau-guineai számlájuk nyitásakor minden szabályszerűen zajlott, lapunk írása után ugyanezt már csak a bank névtelenül nyilatkozó illetékese állította a Magyar Nemzetnek.
Csütörtökön újabb fordulatot vett az ügy azzal, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) bejelenttette: "célvizsgálatot" indított a Magnet Banknál. A jegybank közölte: helyszíni célvizsgálatot indított a bank székhelyén egyes bissau-guineai, illetve egyéb külföldi állampolgárságú személyek bankszámla-nyitásaival kapcsolatban. Ellenőrzik, hogy a kereskedelmi banknál megfelelően kezelik-e az egyes külföldiek számlanyitásaival kapcsolatban felvetődő "magasabb kockázatokat".
A magyar FBI-nak segíthetett
A magyar FBI-nak nevezett Nemzeti Nyomozó Irodával (NNI) működhetett együtt Welsz Tamás, méghozzá információink szerint 2007-2008 óta. Az NNI a Készenléti Rendőrség igazgatóságaként működő nyomozó szerv, nem titkoszolgálat. Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának keddi ülésén a polgári és a katonai titkosszolgálatok vezetőinek nyilatkozatai alapján ezért derülhetett ki az: "nincs arra adat, hogy Welsz Tamás dolgozott volna titkosszolgálatoknak".
A Népszabadság eközben arról értesült, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal viszont Welszt "dolgozta fel". A lap szerint először 2006-ban, mert "túl nagy lábon élt és túl jóban volt az APEH akkori egyik magas beosztású munkatársával", akivel állítólag "vagyonosodási vizsgálatok sikeres átvészeléséhez" nyújtottak segítséget. Mindennek következménye nem volt. A hírek szerint 2008-ban aztán a Külügyminisztérium "jelentette fel" az NBH-nál Welszt, miután többen jelezték, hogy pénzért afrikai útleveleket és állampolgárságot "árul".
Ugyancsak a Népszabadság írta, hogy Welsz hangmérnöki képesítése révén abban a csapatban dolgozott, amely az MSZP megbízásából 2006 nyarán rögzítette Gyurcsány Ferenc őszödi beszédét. Ezt a hvg.hu-nak nemzetbiztonsági források cáfolták, mondván: akkoriban meghallgatták, de nem merült fel az érintettsége, és bár ő maga szívesen dicsekedett ezzel, ott sem volt a frakcióülésen.
Szivárog az útlevéllista
A Fidesz politikai ellenfeleihez is eljuthatott már információink szerint egy lista, olyan személyek neveivel, akiknek vagy már van bissau-guineai okmánya, vagy "bejelentkeztek" ez ügyben Welsz Tamáshoz. Értesüléseink szerint ezen lehet kormánypárti érintett. Eközben a kormányváltó pártok parlamenti képviselői, az MSZP, a DK és a PM honatyái kijelentették: mindegyikük csak a magyar állampolgársága szerinti úti okmánnyal rendelkezik.
Egyúttal felszólították a kormánypártokat, hogy ők is nyilatkozzanak: a fideszes és a kereszténydemokrata képviselők közt van-e olyan, aki többes állampolgársággal, illetve más ország útlevelével rendelkezik. A kormányváltók törvényjavaslaton is dolgoznak, amely szerint a jövőben a képviselőknek a vagyonnyilatkozatuk mellett erről is nyilatkozniuk kellene.
Mesterházy Attila, a kormányváltók miniszterelnök-jelöltje egy debreceni fórumon elébe is ment ennek, mikor kijelentette: "csak magyar állampolgár vagyok, csak magyar útlevelem van". Arra a kérdésre, ha a Fidesz nem közöl adatokat, a szocialisták egyoldalúan nyilvánosságra hozzák-e a magukét, Mesterházy azt mondta: igen, miért ne?