Obama;szerencsejáték;Janukovics;Krím;

2014-03-29 06:41:00

Szerencsejátékból élne a Krím-félsziget

A krími vezetés szerint a félsziget a szerencsejáték fellegvára lehet, így válhat a turizmus fellegvárává. „Meg kell vizsgálnunk a kérdést” – jelentette ki diplomatikusan Szergej Akszjonov krími kormányfő.

Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök előzőleg hangsúlyozta, hogy a krími gazdaság „nem olyan jól fejlett, amint ezt lehetőségei engednék”. Költségvetési deficitje eléri az évi egymilliárd eurót. Ezért felkérte a moszkvai pénzügyminisztériumot arra, hogy április 15-ig részletes tervet készítsen arról, miként tagozódhatna be a félsziget az orosz gazdaság vérkeringésébe.
Arról, hogy a Krím tényleg a szerencsejáték fellegvára lehet-e, Medvegyev nem tett említést. Nem is tehetett, hiszen Vlagyimir Putyin elnök 2006-ban egy törvénymódosítással betiltotta a szerencsejátékokat Oroszország területén. Akkor azt mondta, csak az alkoholizmus rosszabb a játékszenvedélynél.

2009-től bizonyos, amolyan Las Vegas-szerű különleges zónákban engedélyezték a szerencsejátékot, köztük Kalinyingrádban, Szibéria Altaj régiójában, valamint az orosz Távol-Kelet egy területén. Ezeken a részeken a rubel szinte „ismeretlen” fizetőeszköz. Oroszország többi részén csak a póker, a lottó és a sportfogadás engedélyezett. A Krím fontos bevételt remélne a mezőgazdaságból, de vízszükségletének 85-90 százaléka Ukrajnából származik. Ugyanez nyolcvan százalék az áramszükséglet tekintetében. A földgáz 65 százalékát kapják Ukrajnától.

Barack Obama amerikai elnök tegnap a CBS Newsnak adott interjújában közölte: Oroszország enyhíthetné a feszültséget Ukrajnával, ha a csapatait távolabb vonná az ukrán határtól, s közvetlen tárgyalásokat kezdene a kijevi vezetéssel. Obama szerint "a hadgyakorlatnak álcázott orosz csapatösszevonások célja nem más, mint Ukrajna megfélemlítése", s még az sem kizárt, hogy Moszkvának további tervei vannak. Több mint 40 ezer orosz katona állomásozik jelenleg az ukrán határ közelében.
Újra megszólalt tegnap a menesztett ukrán elnök. Viktor Janukovics azt javasolta, hogy Ukrajna minden régiójában tartsanak népszavazást az adott terület jövőbeni státuszáról. Janukovics február 23-án lépte át az ukrán határt, jelenleg emigrációban, Oroszországban rejtőzködik, csak ritkán áll a nyilvánosság elé.

A bukott elnök szerint a kijevi "puccs" logikus következménye, hogy Ukrajna déli és keleti térségében oroszbarát megmozdulásokat tartanak. Janukovics szerint népszavazások révén lehetne stabilizálni az ország egységét.