választás;Európai Parlament;Fodor Gábor;

Fotó: Népszava, K2-press

- Magyarország európai jövője a tét

„Bárki is nyeri meg az országgyűlési választásokat, Magyarország következő négy éve arról fog szólni, hogy Európa vagy Oroszország, a Nyugat vagy a Kelet mellé állunk-e egy egyre nyilvánvalóbb globális értékkonfliktusban” -  írta hétfői blogbejegyzésében Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt elnöke.

A politikus Kelet vagy Nyugat című írásában felhívja a figyelmet arra, hogy az április 6-i választások után szinte azonnal kezdődik az újabb kampány, ezúttal az európai parlamentért. „Az egyre inkább Európa-ellenes Fidesz ugyanolyan időbeli és szervezettségi előnnyel kezdi majd a kampányát, mint tette tavaly ősszel. Az Európa-párti, demokratikus pártok pedig könnyen lehet, hogy ugyanolyan kapkodva és megkésve reagálnak majd. Alig néhány nap van hátra, hogy eldöntsük: külön-külön vagy valamilyen szövetségben indulunk. Én az utóbbi mellett érvelek, hiszen Magyarország uniós tagsága a tét.” – írja a liberálisok elnöke.

Fodor szerint sok európai politikus a Krím orosz lerohanása után máris új hidegháborút emleget. Ezért is fontos, hogy az Európai Parlamentbe milyen arányban kerülnek be Unió-ellenes pártok. „Néhány éve még csak egyetlen magyar parlamenti párt volt, amelyik nyíltan Európa és a nyugati demokrácia értékei ellenében határozta meg önmagát: a Jobbik… A demokratikus pártok között hosszú éveikig konszenzus volt Európa és hazánk közös jövőjét illetően. Amikor 25 éve végre leráztuk a keleti, szovjet-típusú zsarnokságot, a nyugat-európai fejlődés volt az, amiben a különbözőképpen gondolkodó politikai erők egyetértettek. A konzervatív Antall József, a liberális Göncz Árpád, és a szocialista Horn Gyula egyaránt hazánk európai uniós csatlakozását tekintette fő céljának. Nem véletlen, hogy nyolc éve egy népszavazáson a magyaroknak több mint négyötöde döntött úgy, hogy Magyarország az Európai Unió tagja legyen. Ezt a konszenzust a mai magyar kormánypárt nyíltan semmibe veszi. Ne legyen kétségünk: Orbán Viktor arra készül, hogy újabb választási győzelme esetén kivezesse Magyarországot az Európai Unióból.”

 Az MLP-elnök úgy látja, hogy Orbán azért akar elszakadni az Uniótól, „mert ellenszenvvel figyeli annak általa liberálisnak tartott alapelveit, irtózik hatalma minden nemű korlátozásától, és úgy gondolja, hogy egy Európa-ellenes kampánnyal cirkuszt talán adhat, ha már kenyeret nem fog tudni adni a népnek.” Példaként említi Orbán tavalyi, tusnádfürdői beszédét, amikor kijelentette: a következő ciklus tétje számára „Magyarország teljes szuverenitásának visszaszerzése”. „Ezért kelt hangulatot a kormánypárti média hosszú ideje „Brüsszel” ellen, elérve, hogy ha apránként is, de folyamatosan csökkenjen az uniót támogató választók száma. Ezért nincs ott a jogszabályok ellenére az Európai Unió zászlaja a Parlament épületén. És ezért kötötte meg a miniszterelnök a hazánkat évtizedekre eladósító, orosz függőségbe taszító, szégyenletes paktumát Putyinnal. Az őt támogató álcivilek tábláira az van írva: „nem leszünk gyarmat”, pedig éppen Orbán Viktor az, aki Oroszország gazdasági gyarmatává készül tenni hazánkat.  Nincs köztes út, választani kell Európa és Oroszország között, és úgy tűnik, Orbán már választott” – hangsúlyozza Fodor Gábor.

A liberális pártelnök figyelmeztet: minél erősebb Orbán Viktor idehaza és minél erősebb képviselettel rendelkezik Európában, annál könnyebben tudja majd Moszkva felé tolni Magyarországot. Szerinte egy kilépési kampányt a Fidesz ellenzékből is elindítana, de az jogállami eszközökkel könnyebben megakadályozható lenne, mintha kormányról teszik. Ha viszont az Európai Parlamentbe is újra ők küldenék a legtöbb képviselőt, minden fórumon azt mondhatnák, hogy az unióból való kilépés a magyar emberek többségi akaratából vezethető le.

"Ha az európai Unió és a nyugati típusú demokrácia iránt elkötelezett pártok összefognak, a májusi EP-választáson könnyen megverhető lenne a Fidesz. Itt ugyanis nem lejt a pálya, nincsenek csalárd módon kialakított, a Fidesznek kedvező egyéni körzetek, és nem lesznek busás pénzekért elindított látszatpártok sem.  Egy ilyen szövetségben ott a helye az európai szocialisták közösségébe tartozó magyar baloldali pártoknak, az európai zöldeket képviselő PM-eseknek, az európai konzervatívok között már bizonyított Bokros Lajos mozgalmának, és nekünk, liberálisoknak is.” –  írja Fodor Gábor.

Az MSZP felszólítja a kormánypártok vezetőit, hogy utasítsák a hatóságokat: haladéktalanul tegyék közzé az összes szakértői jelentést, amely tisztázhatja Welsz Tamás gyanús halálának körülményeit.