Varga Mihály;vagyonnyilatkozat;Rogán Antal;Pasa Lakópark;

2014-04-02 07:01:00

Mire elég Rogán Antal pénze?

Nemcsak Rogán Antal öt éve eltitkolt ingatlanvagyonával, hanem a bevallott jövedelme és kiadásai közti aránytalansággal is gondok vannak a kormányváltók szerint. A budai luxuslakás hitele, rezsije mellett a Fidesz frakcióvezetőjének számos luxusköltségét is finanszíroznia kell. Eközben Rogán után a Pasa Lakópark "elitjébe" tartozó nemzetgazdasági miniszter ingatlanvagyona is "megnőtt".

Legalább mínusz 100 ezer forintban lehet havonta Rogán Antal, ha összevetjük havi bevallott, nettó jövedelmét, valamint az általa birtokolt ingatlanok fenntartási és hitelköltségeit, illetve egyéb kiadásait - jelentette be tegnap Juhász Péter a kormányváltók sajtótájékoztatóján. Az Együtt-PM társelnöke tételesen felsorolta a Fidesz frakcióvezetőjének kiadásait: Rogán és felesége egy Audi személygépkocsit használnak, ennek lízingdíja havi 200 ezer forint. Gyermekeiket magánóvodába járatják, ez mintegy havi 150 ezer forintba kerül.

A Pasa Lakóparkban található luxuslakásaik - amelyek valódi tulajdonviszonyaival és méretével kapcsolatban Rogán már kétszer belejavított képviselői vagyonnyilatkozatába - közös költsége havi 300 ezer forint, rezsije pedig 150 ezer, ehhez pedig hozzájön még a lakások vásárlására felvett 60 milliós jelzálogkölcsön havi 500 ezer forint körüli törlesztőrészlete. Rogán rendelkezik továbbá egy 130 négyzetméteres, balatonlellei nyaralóval is, valamint előző házasságából született gyereke után valószínűleg tartásdíjat is fizet.

A felsorolt tételek Juhász Péter szerint havi szinten 1,3 millió forintos kiadást jelenthetnek, miközben Rogán Antal nettó fizetése - képviselői, frakcióvezetői, polgármesteri járandóságával együtt - havi 1,2 millió forint. Az Együtt-PM társelnöke ironikusan kijelentette: édesapaként aggódik Rogán két gyermekéért, hiszen "szegényeknek még egy tejes krumplileves sem kerülhet az asztalára, ha apjuk minden fényűzését kifizetik". Juhász hozzátette: a kormányváltók követelik, hogy a pályakezdő kora óta adóforintokból élő Rogán Antal adjon választ arra, miből telik neki a kiadásaira.

Kerék-Bárczy Szabolcs, a Demokratikus Koalíció (DK) politikusa és a kormányváltók egyéni képviselőjelöltje vagyonnyilatkozati eljárást kezdeményezett az Országgyűlés mentelmi bizottságánál Rogán ellen. Kerék-Bárczy szerint Rogán botrányos vagyonosodása csak egy ügy abból a sokból, ami miatt most vasárnap "el kell mennünk, és a kormányváltásra kell szavaznunk".

A vagyonnyilatkozati eljárás végeredménye azonban nem csak a mentelmi bizottság kormánypárti többsége miatt nem lehet kétséges: a testület elnöke, a KDNP-s Rubovszky György a cink.hu szerint 2010 óta a Rogán vezette belvárosi önkormányzat Tulajdonosi és Elidegenítési Bizottságának állandó, fizetett külső szakértője, lánya, Jeneiné Rubovszky Csilla pedig az V. kerület alpolgármestere. Megírtuk, Juhász Péter vagyonosodási eljárást kezdeményezett a Fidesz frakcióvezetőjével szemben a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV). Érdeklődésünkre, hogy indul-e, és ha igen, mikor ilyen eljárás Rogán ellen, a NAV közölte: a konkrét ügyekre vonatkozó kérdéseink adótitoknak minősülnek.

Úgy tűnik azonban, nem csak Rogán Antalnak "jött meg a kedve" vagyonnyilatkozata utólagos módosítgatásához. A Fidesz frakcióvezetőjéhez hasonlóan szintén a Pasa Lakóparkban lakó Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a 444.hu szerint tegnap 41 négyzetméterrel "toldotta meg" ingatlanvagyonát - ami egy budai teremgarázst és tárolóhelyiséget takar -, miután a hírportál ingatlanvagyona után érdeklődött. A tárcavezető mellett egyébként további "exkluzív" személyeknek van lakása Rogán szomszédságában. A Pasa Lakópark tulajdonosa a Budapesti Ingatlanhasznosítási és -fejlesztési Nyrt. (BIF). Ennek tulajdonosai közé tartozik Schmidt Mária, a Terror Háza igazgatója, valamint Spéder Zoltán, az Index tulajdonosa, aki a lakóparkban szintén tulajdonrésszel rendelkező FHB Bank résztulajdonosa is.

                               "Közszolgálatiság"                                    

A magát közszolgálati médiumnak tartó MTI tegnap ismét nem tudósított a kormányváltók sajtótájékoztatójáról, amelynek témája Rogán Antal ingatlanügye és gyanús vagyongyarapodása volt. Ferencz Gábor, az MSZP sajtófőnöke emiatt levélben fordult az MTVA vezérigazgatójához, és arról érdeklődött, "miért tabu a nemzeti hírügynökség számára a kormánypárt frakcióvezetőjének vagyongyarapodását firtató sajtótájékoztató". Válaszában Szabó László Zsolt kifejtette, hogy "pártok, politikai szervezetek továbbra sem szólhatnak bele sem a független hírügynökség, sem pedig a közmédia műsorszerkesztésébe", ezért nem kíván foglalkozni Ferencz Gábor szerkesztésre vonatkozó észrevételeivel.
Hiába azonban az MTI "függetlensége", valóban jelentős aránytalanságok tapasztalhatók a politikai ügyek közmédia általi kezelésében. Az Index összesítése szerint eddig 43 cikk található a hírügynökség adatbázisában, amelyet közvetlenül a Simon Gábor-üggyel kapcsolatos Fidesz-KDNP sajtótájékoztatókról, közleményekről, illetve lakossági fórumokon elhangzott kijelentésekről írtak, valamint ide sorolhatók az üggyel kapcsolatos ügyészségi, illetve mentelmi bizottsági sajtótájékoztatók, közlemények.
Az MSZP sajtófőnöke az MTVA vezérigazgatójának írt levelében arra is rákérdezett, hogy a nemzeti hírügynökség miért nem számol be Mesterházy Attila, a kormányváltó pártok miniszterelnök-jelöltjének interjúiról, miközben a rivális pártszövetség, a Fidesz-KDNP miniszterelnök-jelöltjének minden megyei napilapnak adott interjúját szemlézték a napi hírfolyamban. Ferencz Gábor úgy fogalmazott, a közszolgálati médiától elvárják az adófizetők, hogy objektív, pártatlan és elfogulatlan legyen, ez azonban sérül, amikor az MTI a demokratikus baloldali ellenzéket mellőzve tudósít vagy tájékoztat.

                                    Rogán nyilatkozata a hvg.hu-nak
"A feleségem azt szokta mondani, a mások ügyeit mindig lényegesen hatékonyabban kezelem, mint a sajátunkét, megint igaza lett. Hibáztam, elismerem, de azért valljuk be, én csodálkoztam volna a legjobban, ha a kampányfinisben nem támadnak meg (...) Már az összes kiegészítő dokumentumot benyújtottam a mentelmi bizottság elnökének, a javításokat megtettem. Mindennel el tudok számolni: lakást vettünk, két ütemben bővítettük, mindezt jelentős mennyiségű hitelből, valamint abból, hogy a feleségem ügyvéd és állatorvos szülei segítenek".