3 év elég volt, hogy ami 30 évig pusztult helyre hozzuk - mondta büszkén Orbán Viktor miniszterelnök a részben elkészült Várkertbazár átadásán. A kormányváltó szövetség nevében pár perccel korábban az Együtt-PM s a DK aktivistái "Kormányváltás 2014" feliratú molinót függesztettek ki a várfalra. Közleményük szerint a kormányváltó szövetség tiltakozik a manipulatív médiaviszonyok s a cenzúrázott közmédia ellen. S megjegyzik, az ilyen akciókra azért van szükség, hogy a tarthatatlan helyzetre felhívják a figyelmet és üzeneteiket eljuttassák a választópolgárokhoz.
Az aktivistákat igazoltatta a rendőrség. Simándi Szelim, az egyik aktivista lapunknak elmondta, miután leengedték a molinót a rendőrök igyekeztek elrángatni őket onnan, de ez nem sikerült. Az Orbán beszéd után felhúzták a feliratot az aktivisták, a rendőrök ekkor igazoltatták, majd elengedték őket.
Fotó: K2 Press/Népszava
A 200 éve született Ybl Miklós remekének felújításával a miniszterelnök szerint 100 éves feladványt oldottunk meg, és 30 éve éktelenkedő sebet sikerült eltüntetni. Hozzá tette, korábban " a privatizáció sötét felhője is bekúszott a Várkertbazár fölé", s megköszönte a kerület fideszes polgármesterének, Nagy Gábor Tamásnak, hogy megakadályozta, hogy " külföldiek ingyen megkapják 99 évre a műemléket és bevásárlóközpontot építsenek ott". S örömét fejezte ki, hogy nem üzleti, hanem műemléki felújítás történt.
Nos, egy kanadai illetőségű perzsa üzletember valóban kötött szerződést a Horn-kormány alatt, melyben saját költségén vállalta a műemléki felújítást, amit a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal hagyott volna jóvá. Most azonban uniós és költségvetési forrásokból újult meg a Várkertbazár, ráadásul az üzemeltetéshez is súlyos költségvetési összegekre lesz szükség. Egyelőre ugyanis a létesítmény egyetlen négyzetméterére sem sikerült hasznosítási szerződést kötni. Így aztán leginkább kincstári optimizmusnak vélhetjük Orbán szavait arról, hogy pezsgő kulturális tér lesz a bazár.
"Ez csak az első ütem, augusztus végére el kell készülni a Várkertbazár második ütemének, aztán: Fel, támadás: irány a várpalota teljes felújítása" - mondta a kormányfő. Ezzel egy régóta lebegtetett kérdésre válaszolt a miniszterelnök. A Nemzeti Galéria tervezett Múzeum Negyedbe való költöztetésekor merült fel először, hogy a kormány visszaállítaná a háború után alaposan átépített, eredeti kupolájától, külső és belső díszeitől megfosztott épület eredeti állapotát.
Egy - azóta sem nyilvánosságra hozott - tanulmány már számol ezzel a lehetőséggel, s állítólag az itt működő intézmények elköltöztetésével együtt a teljes rekonstrukció költsége 2000 milliárd forint lenne.
Fotó: K2 Press/Népszava
L. Simon László a felújításért felelős kormánybiztos is beszélt arról, hogy a Várkertbazár átadása csak kezdete annak a folyamatnak, ami a "diktatúra által meggyalázott" Budai Várpalota megújításával tetőződik be. Arról, hogy kap-e, és pontosan milyen kormányzati funkciót a palota, egyelőre nincsenek információk, ám a Várgondnokság által megrendelt fentebb említett tanulmány az A épület, a korábbi Munkásmozgalmi, majd Ludwig Múzeum tereit lehetséges köztársasági elnöki, vagy miniszterelnöki rezidenciaként említi.
L. Simon a palota felújításának tervéhez is kérte a választók támogatását. A kormánybiztos elsősorban Magyarország kormányának köszönte, hogy "nem hagyta veszni ezt a műemléket", köszönte Orbán Viktornak, hogy ő is részt vehetett ebben a munkában. Furcsa fordulattal megjegyezte, hogy a Várkertbazáron dolgozó mérnökök Áder János szerint is méltó utódai a XIX. századi elődjeinek. Ki tudja, hogy ebben a kérdésben miért illetékes a köztársasági elnök?
Rogán Antal a diktatúra és a kishitűség legyőzését ünnepelte a Várkertbazár felújításában. Szerinte "a gyenge vezetők vitatkoznak, az erősek együttműködnek és cselekednek. A gyenge vezetők csak panaszkodnak, hogy esik az eső, de nem foltozzák be a tetőt." Rogán szerint Budapest is ilyen volt, ám 2010 óta más világ van. "Összefogtunk, és a nemzet fővárosa újra erősödik, újra épül, méghozzá úgy, hogy közben megőrizzük tiszteletreméltó múltját."
A megnyitó ceremónián, mások mellett, Tarlós István főpolgármester, Kövér László házelnök is részt vett. A közönséget péntektől, három napon keresztül, színes program várja.
Fotó: K2 Press/Népszava
L. Simon megcsinálta a kétharmadot
Nem tudtunk meggyőződni az Várkertbazár bejárása során L. Simon László állításának igazáról, miszerint az Ybl által tervezett épületrészeket hiánytalanul átadták. Jó kétharmada volt bejárható csupán az épületnek, nem jutottak be az újságírók az északi pavilonsorba, ahogy a déli testőrpalota felső két szintjét sem tekinthettük meg, nem lehetett felmenni a Vízhordó lépcsőt rejtő kortinafal tetejére sem, nem lehet használni a falon lévő átjárót sem.
Csalódás volt, hogy a Vízhordó lépcső mellett vezető mozgólépcső fölé fémtetőt építettek, így jórészt elzárták a pesti panorámát. Egyelőre csaknem egy zsákutca a Várkertbazár, nem működik még a palota előtti Savoya-teraszhoz felvezető lift. A kertépítési munkálatok még el sem kezdődtek.
Ugyanakkor nagy munkát végeztek a restaurátorok. Szinte a semmiből teremtették meg a Gloriette szökőkútját, mozaikos medencéjét, vagy Than Mór freskóit. Utóbbit a vizesedés miatt már az építés után Zsolnay kerámiával fedték le, majd a hatvanas években leverték azt is, és bevakolták. Elbontották a háború utáni beépítéseket, a középkori erődrendszer rekonstrukcióit. Itt-ott azonban láthatóan még nem végeztek, ilyen a Gloriette emeleti, kertre néző része, melynek kupolája nem kapta vissza eredeti freskóit.
Csalódás az ígért három kiállítás is. Kiderült, hogy csupán a déli testőrpalota földszintjének egy része, és az első emelete szolgál jelenleg kiállítástérként. Az építkezés közben talált régészeti emlékeket bemutató tárlat már látható volt a Vármúzeumban, kevéssé izgalmasak a kivitelező által szponzorált , a munkálatokat bemutató fotókiállítás képei is.
Az Ybl életművet feldolgozó tárlaton hiányoznak az eredeti dokumentumok, az elpusztult épületeket megidéző 3D-s szimulációk, s bármi, ami élményszerűvé és a nem szakmai közönség számára is könnyen befogadhatóvá tenné ezt a fantasztikus életművet.
L. Simon Csontváry kiállítást ígért a nyárra. Láthatóan azonban a testőrpaloták szűkös terei csak korlátozottan alkalmasak kiállítási funkciókra.