Magyarországon minden héten meghal egy nő családon belüli erőszak következtében. A FRA (az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége) nemrégiben nyilvánosságra hozott, 2012. évi felmérése szerint minden negyedik magyar nő élete során legalább egyszer párkapcsolati erőszak áldozatává válik. Az érintett nők átlagosan 35 alkalommal szenvednek el bántalmazást, mielőtt segítséget kérnének, és 5-12 intézményhez kell fordulniuk. Azonnali és hatékony rendőri intézkedésre lenne szükségük, ám az adminisztrációs nehézségek miatt gyakran túl későn érkezik a segítség.
A NANE (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen) Egyesület a A Vodafon Magyarország Alapítvánnyal összefogva még 2010-ben indított egy átfogó biztonsági programot a párkapcsolati erőszak áldozatainak megsegítésére, amely 2012-ben elnyerte a Magyar Adományozói Fórum Társadalmi Befektetések Díj Legsikeresebb Partneri Együttműködések kategória győztesének járó díjat. A programban az arra rászorulók egy GSM hálózaton működő mobil, gyufásdoboz méretű készüléket kapnak, mely veszély esetén egy gombnyomásra elküldi a jelzést a rendőrség diszpécser központjába, így megindítható a rendkívül gyors hatósági beavatkozás. A résztvevők a visszajelzések szerint jóval nagyobb biztonságban érzik magukat a készülék birtokában, többen mobil testőrhöz hasonlították a vészjelzőt. „Mielőtt megkaptam a segélyhívót, csak kísérettel mentem el otthonról. Most már néha egyedül teszem meg az utat”- mondta az egyik bántalmazott nő.
- A statisztikai adatok alapján a programban résztvevő 5 budapesti kerületben élő mintegy 400 ezer nő egynegyede, azaz 100 ezer nő potenciálisan veszélyeztetett, és közülük körülbelül 50 ezerre tehető azok száma, akik egy éven belül párkapcsolati erőszak áldozatává válhatnak – jelentette ki Tóth Györgyi, a NANE elnöke, a program koordinátora.
- A gyors és hatékony fellépés az elkövetővel szemben az egyik legsikeresebb eszköz a rendőrök kezében. A rendszer komoly támogatást nyújthat a sértetti jogok érvényesítésében, hisz segíti az áldozatokat, hogy rendkívül gyorsan tehessék meg bejelentésüket a rendőrkapitányságnak – mondta Dragon Sándor rendőrezredes, a BRFK XIV. kerületi Rendőrkapitányság vezetője.
- A segélyhívó rendszer nem csak a sértetteknek, illetve a családon belüli erőszak áldozatainak nyújt segítséget, hanem a rendőröknek is. A sértettektől érkező pontos és gyors információ biztosítja, hogy képesek legyünk hatékonyan fellépni az érdekükben- mondta Segyevi Zoltán rendőr őrnagy, a BRFK VIII. kerületi Rendőrkapitányság vezetője.
A párkapcsolati erőszak nem csupán az érintett nők testi-lelki egészségét, gazdasági körülményeit, munkaerő-piaci helyzetét befolyásolja, de a családban élő gyermekek jólétét is veszélyezteti. A bántalmazott nők 43 százalékának 12 évesnél fiatalabb gyermeke(i) van(nak), s a gyermekek gyakran tanúi az anyjuk ellen elkövetett erőszaknak. A bántalmazó fontos eszköze az anya és gyermekek közti kapcsolat rombolása, kettejük egymástól való elszigetelése.
Az Európai Parlament Daphne Programja 2013-ban pályázatot hirdetett olyan új nemzetközi módszertanok kidolgozására, amelyek célja a gyermekek, fiatalok és nők védelme a családon belüli erőszak minden formájától. A pályázat nyertese, az itáliai Fondazione Pangea női jogi szervezet vezetésével a magyarországi NANE Egyesület mellett spanyol, román és olasz nőjogi szervezetek vesznek részt a programban.
A NANE Egyesület jelenleg saját projektje, az úgynevezett állat-asszisztált terápia módszertanának összeállításán dolgozik. A kísérleti projektben 12 bántalmazott nő és 30 gyermek vesz részt. A program két fő része a kapcsolatépítést szolgáló közös állat-asszisztált terápia speciálisan képzett kutyák bevonásával, amelyet a nőknek, illetve a gyermekeknek külön-külön tartott csoportos foglalkozás követ. A négy szervezet által 2014 első félévében kidolgozandó önálló tanulmányok alapján 2014 őszén megjelenik egy átfogó nemzetközi módszertani kiadvány a bántalmazott nők és gyermekeik közös terápiás lehetőségeiről.
Miért tűrik a nők a családon belüli erőszakot?
-
A gyerekek - A gyerekeknek szükségük van apára. Egy erőszakos apa is jobb a semminél.
-
Házastársi eskü - Megfogadtam, hogy a felesége maradok, míg a halál el nem választ. A rossz tulajdonságait is el kell fogadnom.
-
Szerelem - Szeretem. Amikor nem durva, boldog vagyok. Ha vele maradok, talán a szerelmem megváltoztatja.
-
A valóság letagadása - Nem is igazi erőszak, amit velem csinál. Ki lehet bírni. Más nőknek sokkal rosszabb.
-
Szégyenérzet - Jobb, ha nem tud erről senki. Nem bírnám elviselni, ha kiderülne, miket csinál velem.
-
Bűntudat - Biztosan én tehetek róla. Valamit nem csinálok jól. Megérdemlem, hogy így bánik velem.
-
Az önbecsülés hiánya - Úgysem találnék nála jobbat. Azt mondja, hogy csúnya vagyok, és ráadásul rossz anya és feleség.
-
Félelem - Megfenyegetett, hogy ha elhagyom, utánam jön, és megöl engem is, meg a gyerekeket is.
-
Beletörődés - Úgysem tudok változtatni a helyzetemen. Ő az erősebb. Senki sem segíthet rajtam.
-
Felelősségérzet vagy társadalmi nyomás - A családnak mindenképpen együtt kell maradnia. A család összetartása a nők dolga.
-
Anyagi biztonság vagy gazdasági függés - Nem tudnám egyedül eltartani magamat és a gyerekeket. Egyébként is, hová mehetnék?
-
Érzelmi zsarolás - Azt mondta, nem tud nélkülem élni. Azt mondta, öngyilkos lesz, ha elhagyom.