emlékév;Ybl-díj;

2014-04-06 21:31:00

Átadták az Ybl-díjakat

Ybl Miklós egyik legjelentősebb alkotása, a budapesti Operaház volt a helyszíne a nagy építészről elnevezett díjak átadásának.

"Nemcsak az emlékezés és örökségünk megőrzése, megmutatása a dolgunk, hanem mai korunk, mai kiváló alkotóink ünneplése is, akik munkája és tehetsége Ybl Miklóshoz hasonlóan fővárosunkat és hazánkat az egész világon elismertté teszi" - mondta Réthelyi Miklós, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete(UNESCO) Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke az Ybl Miklós születésének 200. évfordulóján rendezett ünnepségen.

Pintér Sándor belügyminiszter kimagasló egyéni építészeti tevékenységéért Ybl-díjat adományozott Jánosi János építészének, valamint Kováts András Miklósnak a középület-tervezésben kifejtett munkássága, oktatói, vezetői, szakmai közéleti szerepének elismeréséül.

Pottyondy Péter Magyarország építészeti értékeinek megőrzéséért, a kultúra, az egyház, a sport és az oktatás területén, valamint a Budapest Sportaréna, a Várkert Bazár vagy a Palazzo Dorottya tervezési, felújítási és átalakítási munkáiért vehette át az elismerést.  

Díjazták Potzner Ferenc Pétert Budapest építészeti értékeinek megőrzéséért és olyan jelentős középületek rekonstrukciós terveiért, mint a Zeneakadémia, a Fejér Megyei Levéltár és a Várkert Bazár.

Kitüntetést adományozott a belügyminiszter  Szalay Tihamér építésznek, valamint Szegő György János nyugalmazott építésznek alkotó-tervező, építész-belsőépítész teljesítménye, valamint építészetelméleti publicisztikai tevékenysége elismeréséül.

Kitüntetést vehetett át Szente-Vargáné Gerencsér Judit Anna, akit eddigi életművéért, valamint emberi magatartásáért tüntettek ki, valamint Szuromi Imre, akit egyebek mellett négy évtizedes szakmai elhivatottságáért, helyhez kötődő elkötelezettségéért díjaztak.

Szűcs Endre építész a Balaton-felvidék hagyományos építészetének megújításáért, a műemlékvédelemben végzett munkájáért, elsősorban a népi építészeti értékek dokumentálásáért és megmentésért, valamint a 19-20. századi magyar építészet világszínvonalú üveges munkáinak kutatásáért kapott Ybl-díjat.

Az átadás előtt Pintér Sándor felavatta az Operaház épületében Pető Hunor szobrászművész Ybl Miklóst ábrázoló bronz domborművét.. Az ünnepséget bicentenáriumi díszhangverseny zárta.