Mesterházy Attila szerint bár a Fidesz több százezer szavazatot veszített négy év alatt, a baloldal pedig húsz százalékkal tudta növelni a táborát, ez kevés volt ahhoz, hogy "ellensúlyozzák az igazságtalan választási törvény aránytalanságait" az országgyűlési választáson. "Ebben a helyzetben is erőt tudunk meríteni százezrek támogatásából és a kezdetektől vallott, progresszív világképből. Mert az igazság a mi oldalunkon áll.
Maradunk demokraták, maradunk baloldaliak" - írta a Facebookra az MSZP elnöke. Hozzátette: ebben a helyzetben is tudják, hogy a demokráciát, a jogállamot kell védeniük, emellett kötelességük küzdeni az esélyegyenlőségért, és azért, hogy tisztességes munkáért tisztességes bér járjon mindenkinek. Azért, hogy a gyerekek szabad és független országban nőjenek fel, hogy "oktatásuk ne a kormány politikai érdekeitől függjön". Mesterházy köszönetet mondott a szavazóiknak, aktivistáiknak, jelöltjeiknek és bejelentette: van feladatuk, kezdődik az európai parlamenti kampány.
A választók vasárnap igent mondtak az új közjogi rendszerre, az új gazdaságpolitikára és a néppárti kormányzásra - ezt Orbán Viktor mondta tegnap nemzetközi sajtótájékoztatóján. A miniszterelnök szerint egyértelmű felhatalmazást kaptak a folytatáshoz, a választók viszont nemet mondtak a gyűlöletre és az Európai Unióból való kilépésre. Arról beszélt, hogy Magyarország helye az Európai Unión belül nem rendkívüli, csak "erőteljesebben fogalmazunk és határozottabban állunk ki" néhány fontos, Európában szokatlan gazdaságpolitikai intézkedés mellett. Ennek ellenére a magyarok és az EU között nincs több konfliktus, mint más tagállamok és a közösség között - fogalmazott. Bejelentette, hogy a kormány holnapi ülésén értékeli a választások lebonyolítását.
Az Index információi szerint Orbán tegnap délelőtt már meg kezdte a kormányalakítási tárgyalásokat az új kabinet tagjaival. Korábban lapunk is megírta, hogy várhatóan posztján marad Pintér Sándor, Varga Mihály, Balog Zoltán, Lázár János pedig miniszteri rangban irányítja tovább a Miniszterelnökséget.
"Ellenszélben" is győztek baloldaliak
Hiszékeny Dezső (XIII. kerület)
Csapatjátékos vagyok - jelentette ki lapunknak a XIII. kerület frissen megválasztott képviselője. Angyalföld és Újlipótváros szocialista alpolgármestere nem hisz abban, hogy olyan zseniális személyiség, aki minden segítség nélkül ezreket képes maga mellé állítani, de abban igen, hogy az összehangolt csapat "ellenszélben" is győzni tud. A XIII. kerületben húsz éve dolgozik együtt a csapat és mert Tóth József polgármestert tisztelik, sőt szeretik, az ő támogatásával célt lehetett érni - fogalmazott hozzátéve, hogy a több száz aktivista megfeszített munkája nélkül nem kerülhetett volna be a parlamentbe.
Hiller István (XX. kerület)
Pesterzsébeten és Kispesten a szocialisták másfél éve elkezdték szervezni a kampányt. Csapatot építettek, kiválasztották azt a "17 fontos embert", aki a hozzá csatlakozókkal együtt szinte pihenés nélkül dolgozott a győzelemért. Az MSZP korábbi elnöke az utcákat járta, alig hirdetett fórumot, mert minden reménybeli szavazójával találkozni akart. "Négy zsemlét négy különböző üzletben vásároltam, hogy minél több emberrel beszélgethessek" - mondta Hiller. Az újraválasztott képviselő szerint azért nyert, mert szívós munkával és a kampánycsapat segítségével sikerült megszereznie a körzetben élők bizalmát.
Burány Sándor (X. kerület)
Ez volt életem legkeményebb, legfárasztóbb kampánya - fogalmazott a politikus, aki a hatodik ciklusát kezdi az Országgyűlésben. Az MSZP-s képviselő, akárcsak a korábbi pártelnök, szintén kevés fórumot hirdetett, mert ő is jobban bízott abban, hogy ajtótól-ajtóig járva, illetve az utcán felállított standnál több embert tud megnyerni. Burány szerint a helyiek nem féltek odamenni hozzájuk. A standjaiknál jókedvű aktivisták álltak és mindenre türelmesen válaszoltak, ami persze a finisben már nem volt olyan egyszerű. De tudták, hogy fáradt, kedvetlen csapattal nem lehet nyerni. A politikus lapunkon keresztül is köszöni a kőbányaiak és a kispestiek voksait és a segítők munkáját.
Kiss László (III. kerület)
Az újdonsült képviselő, akit az óbudaiak és a békásmegyeriek tiszteltek meg a bizalmukkal, ugyancsak a személyes találkozásokban hitt. Számára nem volt kérdés, hogy győzni fog, annál is inkább, mert a csapatában barátságban dolgoztak egymással a szocialisták, a DK-sok, valamint az Együtt-PM aktivistái. Fáradhatatlanul kampányoltak a sikerért, az utcákon azonban fideszesekkel csak ritkán találkoztak. Kiss László örül az eredménynek, ám szomorú, hogy a baloldali választási szövetség a vártnál rosszabbul szerepelt, ezért vasárnap éjjel nem akart ünnepelni.
Oláh Lajos (VII. kerület)
A Demokratikus Koalíció politikusa óvatos, mert szombatig még nem mondhatja biztosan, hogy győzött. Bár a VI.-VII. kerületben fideszes ellenfelével szemben vezet, sőt a hivatalos választási összesítés szerint is első helyen áll, de mert az egyik körzetben csak ezután számolják meg a szavazatokat, előre nem akar "inni a medve bőrére". Az erzsébetvárosiaknak és a terézvárosiaknak köszöni, hogy bíztak benne. Reméli, hogy tisztességesen számolják majd össze a nyitott körzet szavazatait és így nem fordul meg az eredmény.
Kiss Péter (IV. kerület)
A volt kancelláriaminiszter szerint Újpest az egyik kiindulópontja lehet a baloldali építkezésnek. A szocialista politikus meggyőző többséggel, mintegy háromezer szavazattal győzött vasárnap. Úgy értékelte, hogy ebben a választókerületben korrekt küzdelem folyt. Éjjel vetélytársával, a fideszes Hollósi Antallal telefonon beszélt is. A képviselő szerint a magyarországi állapotok abszurditását mutatja, hogy miközben a Fidesz 44 százalékot szerzett, a többi párt pedig összesen 50 százalékot kapott, a Fidesz eredménye akár a kétharmadhoz is elég lehet.
Tóth Csaba (XIV. kerület)
Az elmúlt négy évben Zuglóban elvégzett munkája sikereként értékeli azt, hogy várhatóan ő szerez mandátumot a választókerületben. Az MSZP-s politikus elmondta, az emberek megismerték elképzeléseit, látták, hogy tenni akar értük, és hittek benne, ennek köszönhető, hogy sokan szavaztak rá. Közölte, hosszú, kemény kampányon van túl; a parlamentben pedig, ahogy eddig is, gazdaságpolitikával szeretne foglalkozni.
Varga László (Miskolc 02)
Jó és elszánt csapat állt mellette és a felesége is segítette a kampányban; saját bevallása szerint így tudott sikert aratni. Az MSZP elnökségi tagja hónapokon át az utcákon igyekezett maga mellé állítani a miskolciakat. Szereti a várost és hisz abban, hogy ezt a választók is érzik. A politikus egyértelműen még nem akarja kimondani, hogy nyert, hiszen az egyik körzetben nincs eredmény, de már elhatározta, hogy a Borsod megyei székhelyen ismét igyekszik a baloldal mellé állítani az embereket.