Tudomány;kihalás;Yale egyetem;egzotikus madarak;

2014-04-15 14:52:00

Madár-halállista

Londoni Zoológiai Társaság és a Yale Egyetem szakemberei összeállították a kihalás által leginkább fenyegetett ritka madarak százas listáját. A brit és amerikai szakemberek szerint a vadászat, az erdőirtás és a természetes élőhelyek fokozatos összeszűkülése nyomán minden nyolcadik madárfaj a kihalás szélére sodródott. A 9993 ismert madárfajra kiterjedő tanulmányukban a Londoni Zoológiai Társaság és a Yale Egyetem szakemberei összeállították a száz legkülönlegesebb és legfenyegetettebb ritka madár listáját - olvasható a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadásában.

A különböző alkatú és méretű szárnyasok a világ több mint 170 országában élnek és 62 faj kizárólag származási országában fordul elő. Az adatok szerint a Fülöp-szigetek rendelkezik a legtöbb veszélyeztetett őshonos madárfajjal és az érintett országok közül Indiában fordul elő a százas lista legtöbb képviselője.

A világ evolúciós szempontból legkülönlegesebb és globálisan legveszélyeztetettebb (EDGE) madárfajainak százas listája az egyes populációkra vonatkozó becsléseket és trendeket tartalmazza, valamint különböző természetvédelmi stratégiákat is felvonultat. "Muszáj megóvnunk ezeket a fajokat, hogy sikerüljön megőrizni a lehető legkiterjedtebb evolúciós történelmet" - húzták alá tanulmányukban a szakemberek.

A lista top tízes mezőnyében szerepel a Kambodzsa hivatalos madarának számító óriásíbisz (Thaumatibis gigantea), a kaliforniai kondor (Gymnogyps californianus), a kakapó vagy bagolypapagáj (Strigops habroptilus), a kagu (Rhynochetos jubatus), az erdei kuvik (Athene blewitti) és a majomevő sas (Pithecophaga jefferyi).