EU;Moszkva;gázellátás;rezsicsökkentés;

Vajon melyik irányba tekerik az oroszok? FOTÓ: K 2 PRESS

- Magyar gázexport üres tárolókból?

A kormányzat ugyan igyekszik megnyugtatni a lakosságot, hogy az orosz importlehetőségek megszűnése esetén nem lehetnek földgázellátási gondok, a valóságban akadozhatna a gázszolgáltatás. A kereskedelmi tárolók ugyanis szinte üresek, mert a kormány tavaly 40 százalékos szintig sem töltötte fel azokat. Az Ausztria felőli vezetéken érkező és a hazai kitermelésből származó gázmennyiség pedig még nyáron is csak szűkösen fedezné az igényeket. Ennek ellenére a Fidesz-kormány Ukrajnába exportálna gázt.

Ellátási zavarok alakulhatnak ki Magyarországon, ha az ukrán-orosz területi vita odáig fajul, hogy valamelyik fél tartósan elzárja a gázcsapot. A kormány ugyanis a rezsicsökkentés oltárán feláldozta ellátásbiztonságot. Mintegy 300 millió köbméter földgázt eladott a biztonsági készletekből, a kereskedelmi tárolókat pedig tavaly ősszel 40 százalékos mértékig sem töltötte fel, így azok ma már szinte üresek.

Emiatt - ha leállna az orosz import - akár a fogyasztás korlátozására is sor kerülhet - nyilatkozta lapunknak Holoda Attila. Az előző Orbán-kormány volt energetikai helyettes államtitkárát anak kapcsán kérdeztük, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) közleményben igyekezett megnyugtatni a közvéleményt a gázellátás fenntarthatóságáról. A minisztérium szerint az ország biztonságos földgázellátása szavatolt, a jelenlegi kereskedelmi szerződések garantálják a Magyarországra irányuló földgázszállítás zavartalanságát.

Holoda Attila viszont úgy véli, hogy a "kereskedelmi garanciák" nem jelentek kellő biztonságot, mivel jelenleg éppen annak a veszélye fenyeget, hogy hazánk legnagyobb beszállítója, az orosz Gazprom leállítja, vagy korlátozza az országunkba, illetve Közép-Európába irányuló kivitelét.

Ennek az eshetőségnek a fennállásáról maga Vlagyimir Putyin orosz államfő küldött levelet az orosz földgázt vásárló országok - köztük hazánk - vezetőinek. Ebben az elnök arról írt, hogy az ukrán gázadósság miatt kialakult kritikus helyzet hatással lehet az Európába Ukrajnán keresztül továbbított gáz exportjára. A jelenleg zajló ukrán-orosz "gázvita" ugyanis egyre éleződik. Dimitrij Medvegyev orosz kormányfő a napokban azt mondta, Ukrajna 16,6 milliárd dollárral tartozik Oroszországnak, Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter pedig arról számolt be, hogy ezen belül 2,238 milliárd dollár az ukrán gáztartozás. Ezért az orosz fél csak akkor ad át újabb gázmennyiséget Kijevnek, ha az egy hónapra előre fizet érte.

Ukrajna pedig a közelmúltban tudatta, hogy nem vesz át orosz gázt, csak az Európába irányuló tranzitot engedi át az országon. A saját szükségleteit "alternatív" forrásokból fedezi. Moszkva viszont attól tart, hogy az ukránok a hazai ellátásra az átmenő szállítmányokat csapolják majd meg. Eközben az Európai Unió (EU) és az Amerikai Egyesült Államok (USA) "felkérésére" a szlovákok közölték, hogy készek Nyugat-Európából származó gázt szállítani Ukrajnának, megfordítva a gázszállítás jelenlegi irányát. Az orosz kormány azonban jelezte, hogy tisztában van azzal, hogy északi szomszédunknál nincsenek meg a műszaki feltételek nagyobb mennyiségű visszafordított irányú (reverz) gázszállításokhoz. Akkor pedig jogi eljárást indít és kártérítést követel Moszkva, ha bebizonyosodik, hogy a szlovákok - vagy bármelyik ország - az orosz gázt fordítják vissza Ukrajna megsegítésére.

Martonyi János külügyminiszter is bejelentette, hogy Magyarország készen áll az Ukrajnába irányuló gázszállításra, s ennek a technikai feltételei adottak - tette hozzá. Martonyi ezt akkor közölte, amikor a múlt héten csütörtökön fogadta Danilo Lubkivszkij ukrán külügyminiszter-helyettest.

Magyarországon valóban adottak a műszaki lehetőségek arra, hogy gázt tápláljuk az ukrán hálózatba. A gond azonban az, hogy nincs gáz, amit exportálhatnánk - hívta fel a figyelmet Holoda Attila. A jelenleg Ukrajnából Beregdarócnál átvett napi 17 millió köbméter körüli gázmennyiség, az osztrák oldalról a HAG vezetéken bejövő mintegy napi ötmillió köbméter, illetve a hazai kitermelésből származó hozzávetőleg napi hat millió köbméter gáz ugyanis alig fedezi a jelenlegi napi 25-30 millió köbméteres földgáz igényt. A kereskedelmi tárolók csupán tíz százalékos szinten vannak feltöltve, ez mintegy 420 millió köbméter gáz jelent.

Ezt azonban csak lassan lehet kinyerni, miután minél üresebb egy tároló, annál kisebb gázmennyiség pumpálható ki belőle napi szinten. Vagyis exportra nem lesz lehetőségünk, különösen akkor, ha az orosz beszállító csökkenti az országunkba irányuló exportját, vagy leállítja azt. Ez utóbbi esetben még a saját igényeink kielégítése is nehézségekbe ütközne - tette hozzá a szakember. Aki megjegyezte: országunk a csővezetékek kapacitását figyelembe véve optimális esetben évente legfeljebb két milliárd köbméter gázt tudna átadni Ukrajnának, ami aligha segítené ki a bajból az évente hozzávetőleg 50 milliárd köbméter gázt felhasználó országot.

Bár a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal bejelentette, hogy a földgáztárolók feltöltése március 25-én megkezdődött, értesüléseink szerint a kormányzat csak szavakban indította el annak a négy, összesen mintegy 4,2 milliárd köbméter befogadó kapacitású kereskedelmi gáztárolóknak a telepumpálását, amelyet tavaly vett meg az adófizetők pénzén a német E.ON energetikai konszerntől, mintegy 280 milliárd forintért. Úgy tudjuk: a kabinet eddig nem talált pénzügyi forrást (a beszerzési ártól függően 200-300 milliárd forintot) arra, hogy gyors ütemben meginduljon a gáz betárolása, amely optimális esetben is 3,5-4 hónapig eltart. Vagyis - vélik hozzáértők -, a kormány állításával ellentétben, a hazai tárolókra az import leállása esetén nem lehetne támaszkodni.

Így az orosz szállítások megszűnésekor maradna a hazai kitermelés és a HAG vezeték importteljesítménye, ez a két forrás pedig nyáron is csak szűkösen képes fedezni a szükségleteinket. Az Orbán Viktor miniszterelnök által a választások előtt átadott magyar-szlovák vezeték ugyanis a kormányfő állításával ellentétben jelenleg még üzemképtelen, s ha jövőre működőképessé is válik, egyéb betáplálási forrás híján akkor is csak orosz gáz érkezhetne rajta. Holoda Attila megjegyezte: a magyar társadalom jobban járt volna, ha a kormány tavaly nem gáztárolót, hanem földgázt vásárolt volna megfelelő mennyiségben.

Gázszolgáltatókat vesz a kormány
A kormány rezsicsökkentésekre hivatkozva kezdte államosítani (felvásárolni) az energetikai cégeket. Az első lépés az volt, hogy kabinet tavaly ősszel - elemzők szerint a piaci ár duplájáért - megvette az E.ON német energetikai cég magyar gázipari leányvállalatait. Ezzel a tranzakcióval az államhoz kerültek a hazai gáztározók is. Az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. a Főgáz kisebbségi tulajdonrészének vételárát (41 milliárd forintot) éppen tegnap fizette ki a korábbi tulajdonos német RWE konszernnek, és már opciója van a főváros tulajdonában lévő többségi részre is.
A kormány azonban nem állt meg félúton: az állami tulajdonú MVM Magyar Villamos Művek Zrt. az E.ON Hungária Zrt. újabb hazai érdekeltségeinek a megszerzését jelentette be néhány hete, azzal, hogy közölte: nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot írt alá további, az E.ON Hungária Zrt. tulajdonában álló társaságokban történő részesedés szerzés lehetőségéről. A jövőbeli tranzakció a lakossági ellátásért felelős E.ON Energiaszolgáltató Kft., az E.ON Közép-dunántúli Gázhálózati Zrt., az E.ON Dél-dunántúli Gázhálózati Zrt., valamint az E.ON Ügyfélszolgálati Kft. vállalat részeket érintheti.
A szándéknyilatkozat aláírását követően az MVM Zrt. megkezdte az érintett társaságok részletes üzleti, jogi és műszaki átvilágítását, a kockázatok felmérését és az üzletrészek értékelését. Az esetleges tranzakcióra, így a vételár kitárgyalására, illetőleg a lehetséges adásvételi szerződés megkötésére mindezeket követően kerülhet sor, és a tranzakció zárása előreláthatólag még az idén befejeződhet - közölte a napokban a fejlesztési tárca.
Ez azt jelenti, - állítják szakemberek - hogy a kormány az adófizetők pénzéből újabb veszteséges energetikai cégeket vásárol, és kilép a lakossági ellátás piacára, így önmagát is szabályozza a gázárakon és a rezsicsökkentési szabályokon keresztül.

Akár 6 milliárd köbméter gáz Ukrajnába?
Az FGSZ Földgázszállító Zrt. éves szinten 6,1 milliárd köbméter gázt tud Ukrajnába szállítani, a technikai és a jogi feltételek tavaly március óta megvannak - tájékoztatott a társaság a múlt héten Az FGSZ közölte:a szállításokat nem az orosz eredetű importszállításokhoz használt Testvériség vezeték virtuális visszafordításával teljesítik, hanem egy attól fizikai értelemben elkülönülő szállítóvezetéken. A vezeték Beregdaróc térségében lép ki Magyarországról, kapacitása jelenleg napi 16,8 millió köbméter.
A szolgáltatást minden megrendelő igénybe veheti, a szállításokat a technikai és a kereskedelmi feltételek hiányában az FGSZ leállíthatja - hangsúlyozta a társaság. A magyar földgázszállító optimális esetben évi 6,1 milliárd köbméter földgázt tud Ukrajnába szállítani, de ez a kiszállítható mennyiség elméleti maximuma - közölték. Az FGSZ tavaly már szállított körülbelül egy milliárd köbméter földgázt Ukrajnába.
A társaság kiemelte azt is: az FGSZ csupán "fuvaros", a szállítási rendszert üzemelteti, és nem kereskedő cég. Felelőssége a szállítási kapacitás működőképességéhez szükséges technikai feltételek folyamatos fenntartása, a kapacitások kiosztása az igénylők között, és a szállíttatási igények szerződés szerinti teljesítése. Az FGSZ az Ukrajnába esetlegesen induló szállításokkal kapcsolatban azt közölte: a kapacitás-lekötési igénybejelentésekkel és szerződésekkel kapcsolatos információk üzleti titoknak minősülnek, ezekről nem áll módjában tájékoztatást adni.
A hírek szerint az orosz gázszállítások leállásának esetére Ukrajna "fordított" szállítási szerződést kíván kötni német és francia gázszolgáltató vállalatokkal. Jurij Prodan ukrán energiaügyi miniszter múlt pénteken a parlamentben közölte, hogy egy francia vállalattal és a német RWE energiaszolgáltatóval tervez gázszállítási megállapodást kötni. (Ez utóbbival a hírek szerint sikerrel.) Az európai szolgáltatók - amennyiben belemennek az üzletbe - az Oroszországtól vásárolt gázt vezetnék vissza Ukrajnába a meglévő gázvezetéken keresztül.
Az ukrán energiaügyi minisztérium szóvivője a Reuters hírügynökségnek megerősítette, hogy a francia vállalat esetében a GdF Suezről van szó, de megállapodás még nem jött létre.
Jurij Prodan közölte, hogy Ukrajna jelenleg is képes viszonylag kis tételekben földgázt fogadni Magyarország és Szlovákia irányából, illetve viszonylag nagy tételben Lengyelország felől, de az ilyen szállítások megkezdéséhez még bizonyos politikai kérdéseket rendezni kell.

Szemben a szövetségesekkel

A Fidesz-kormányzat elvesztette Magyarország szövetségeseinek - az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok - bizalmát, amikor a velük nem egyeztetve hozott döntéseket fontos stratégia kérdésekben. Például a paksi atomerőmű bővítése ügyében, igaz erről a hazai közvéleményt sem kérdezte meg az Orbán-kabinet - nyilatkozta lapunknak Vértes András. A GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke elmondta: a kormánypárt az elmúlt időszakban folytatott gazdaságpolitikájával megnövelte az energiaellátás kockázatait. Ugyanakkor úgy tűnik, mintha a lépéseivel szándékosan fékezné az EU és az USA Ukrajna melletti akcióit. Félő, hogy ennek újabb bizalomvesztés lesz a következménye - tette hozzá a szakértő.

A német RWE szállítana gázt Ukrajnának

Ukrajnának szállít gázt az RWE, a német energetikai konszern tegnapi közleménye szerint évente akár 10 milliárd köbméter földgázt is juttahatnak Ukrajnának, ami az évente átlagosan 55 milliárd köbmétert kitevő ukrajnai fogyasztás csaknem 20 százalékát fedezi. A földgázt a német társaság RWE Supply & Trading nevű cége tranzitálja Ukrajnába Lengyelországon keresztül, és az ukrán Naftogaz állami vállalatnak adja el az európai nagykereskedelmi piacon jellemző áron. A szállítást egy 2012-ben megkötött, öt évre szóló keretmegállapodás alapján kezdik el.

Az RWE tavaly a megállapodás révén egy milliárd köbméter földgázt adott el a Naftogaznak. Ezt a mennyiséget jelentős mértékben növelhetik, ha sikerül megszervezni a szállítást Szlovákián keresztül is – közölte az RWE. Ukrajna eddig több mint 50 százalékban orosz forrásból fedezte földgázszükségletét, és 1,68 milliárd dollárral tartozik a tavaly és az idén vásárolt gáz árából. Az ukrán fél tegnapig kért haladékot a tartozás megfizetésére.

Az ukrán hadsereg megrohamozta a kelet-ukrajnai Kramatorszk katonai repülőterét, amely korábban az oroszbarát fegyveresek kezére került. Lövöldözés történt, többen megsebesültek - jelentette a RIA Novosztyi orosz hírügynökség a helyi erők közlésére hivatkozva.