megemlékezés;bostoni robbantás;

- A bostoni robbantás áldozataira emlékeztek

Bostonban kedden több szertartással emlékeztek meg a város maratoni futóversenyének finisében egy évvel ezelőtt elkövetett terrortámadás áldozatairól, és tisztelegtek azok előtt, akik részt vettek a mentésben.

A tavaly április 15-i maratoni versenyen végrehajtott kettős robbantást a vád szerint egy Dagesztánból bevándorolt, csecsen nemzetiségű testvérpár, a 26 éves Tamerlan és az akkor 19 éves Dzsohar Carnajev követte el. A kuktafazekakba szerelt, távirányítású pokolgéppel végrehajtott kettős robbantás következtében hárman meghaltak - köztük egy 8 éves kisfiú -, és 264-en megsebesültek. Sokan végtagjaikat vesztették el. A fivérek később egy rendőrt is agyonlőttek.

Barack Obama amerikai elnök, aki a tragédiáról a Fehér Házban egy perces néma csenddel emlékezik, közleményben méltatta a bostoniak bátorságát és hangsúlyozta, hogy a sebesültek másoknak  adtak ösztönzést felépülésükkel.

Az elnök rámutatott, hogy a jövő hétfőn ismét megrendezendő maraton megmutatja majd a világnak, hogy mit jelent a "Boston erős" jelszó.

Massachusetts székvárosában kedden koszorúzást tartottak a merénylet helyszínén, az áldozatok hozzátartozóinak részvételével.

A The New York Times keddi beszámolója szerint a merénylet elkövetésével vádolt Dzsohar Carnajev a többi rabtól elkülönítve várja a novemberben elkezdődő tárgyalását a Massachusetts állambeli Devens Szövetségi Egészségügyi központjában. Az, hogy a börtönkórház magáncellájában tartják, egyben az ő biztonságát is szolgálja.

A vádlott bátyja még tavaly áprilisban április 19-re virradóra életét vesztette. Végzetét a rendőrökkel folytatott tűzpárbajban szerzett lőtt sebek és belső sérülések okozták. A súlyosan sebesült Dzsohar Carnajevet ugyanazon a napon fogták el.

Az ifjabb Carnajev mostani egészségi állapota közelebbről nem ismert, de a lap a bírósági iratok alapján arra a következtetésre jutott, hogy a legsúlyosabb sérüléseiből már felépült. Kirendelt ügyvédi csapata a The New York Times szerint feltehetően azzal az érveléssel próbálja majd megvédeni a halálbüntetéstől, hogy elmebeteg és hogy az agresszív bátyja befolyása alá került.

Dzsohar Carnajev a fogva tartott terroristákra vonatkozó, 1996-ban bevezetett, majd a 2001. szeptember 11-i terrortámadások nyomán megszigorított szabályok szerint heti egy levelet intézhet kizárólag a családjához és ugyanilyen rendszerességgel hívhatja fel őket.

Az ügyvédeken, valamint a mentális egészségügyi tanácsadón kívül senkit sem fogadhat, tévét nem nézhet, rádiót nem hallgathat, a rabtársival nem beszélhet és azokkal nem imádkozhat együtt.

Dzsohar Carnajevnek ugyanakkor eddig több ezer levelet és képeslapot is küldtek. Ezek feladói között vannak olyanok, akik arra szólították fel, hogy térjen át a muszlimról a keresztény hitre, de vannak rajongói és támogatói is, akik hisznek az ártatlanságában. A lap beszámolója szerint az egyik ilyen személlyel, egy 35 éves egyedülálló anyával a börtönhatóságok közölték, hogy nem engedélyezik számára a levelezést.

Az amerikai állampolgárságú ifjabb Carnajev ellen a bostoni terrortámadás ügyében összesen 30 pontban emeltek szövetségi vádat, köztük négyrendbeli emberölés és tömeges halált okozó fegyver használata miatt. A vádpontok közül 17 miatt halálbüntetést szabhatnak ki rá.

A vádlott tavaly július 10-én ártatlannak vallotta magát. Tárgyalását az illetékes szövetségi bíró november 3-ra tűzte ki.

Dzsohar Carnajev azt állította, hogy a bostoni merénylet megtorlás volt az iraki és az afganisztáni muszlimok elleni amerikai támadásokért. Szerinte aki egy mohamedánt megtámad, az mindegyiket megtámadja.

A Ferencváros hazai sikere után kedden idegenben is legyőzte a Dunaújvárost a női kézilabda NB I elődöntőjében, így a papírformának megfelelően bejutott a fináléba.