cukorbetegség;óvoda;óvónő;

2014-04-18 07:12:00

Az óvónőn múlik a beteg gyerek gondozása

Másik városba kellett költöznie egy sátoraljaújhelyi családnak, mert cukorbeteg kislányuk nem járhatott a helyi óvodába, az óvónők nem vállalták a kezelésével járó felelősséget. Nincsenek egyedül a problémájukkal. Az RTL Klub Híradójának nyilatkozó anya elmondta, attól féltek a pedagógusok, hogy ha rosszul lenne, vagy elájulna a gyerek, akkor ők börtönbe kerülnének. 

Blatniczky László gyermekdiabetológus szerint tudatlanságból nem vállalják a segítséget az óvónők, pedig fel kell készülni, hogy egyre fiatalabb korú betegekkel találkoznak, akik még nem tudják ellátni magukat. Jelenleg 3500, 18 év alatti cukorbeteg van, a 6 év alattiak 900-an vannak.

Fábián Katalin, a Magyar Óvodapedagógiai Egyesület elnöke lapunknak elmondta, nem kötelező, hogy a gyógyszer vagy injekció beadását vállalják az óvónők. Ilyen helyzetben az intézményen belül a vezető dönt, amihez nélkülözhetetlen az óvónő szándéka. Megjegyezte ugyanakkor, általában megoldják az óvodákban a hasonló kisgyerekek ellátását, bár az is igaz - mondta - hogy inkább a kislétszámú csoportokban van erre lehetőség, ott kevésbé, ahol 30 gyerek jár egy csoportba.

A fenntartónak, vagyis az önkormányzatnak viszont kötelessége, hogy a beteg gyerekek ellátását is biztosítsa. A nagyobb városokban ezt úgy oldják meg, hogy a cukorbeteg, esetleg lisztérzékeny, vagy más hasonló problémával küzdő gyerekek gondozására kijelölnek egy intézményt. Ilyen esetben a speciális ételek elkészítését is vállalják, de minden óvodát erre nem lehet kötelezni.

Általános gyakorlat - mondta, hogy a szülők viszik a megfelelő ételt. Az inzulin, gyógyszer beadását pedig a szülők vállalják az óvodában, vagy - ha szükséges - megtaníthatják az erre vállalkozó óvónőt. Tény, hogy az ilyen feladatokra egy magánóvodában nyitottabbak a pedagógusok, ami nem véletlen. Ott egy csoportba sokkal kevesebb gyerek jár, mint egy önkormányzatiba - magyarázta Fábián Katalin.

A kereskedelmi csatorna híradójában egyébként elhangzott, hogy az Egy csepp figyelem alapítvány arra vállalkozott: két év alatt az egész országban a bölcsődék, óvodák, iskolák dolgozóit megtanítják a cukorbeteg gyerekek kezelésére.