közigazgatási eljárás;Tarjányi Péter;Welsz Tamás;

Ellentmondó hírek érkeztek az egykori irodáról is FOTÓ: BIELIK ISTVÁN

- Welsz-ügy: még mindig hiányoznak a válaszok

Alapvető válaszok hiányoznak a Welsz ügyben, amelyben a hatóságok hetek óta adósak a precíz és hiteles tájékoztatással, méghozzá nemcsak a közvéleménynek, hanem Welsz Tamás családjának is - mondta lapunknak Tarjányi Péter. A rendőrségi szakértőt elmondása szerint nem a már-már kémregényekbe illő történet megannyi megválaszolatlan részletkérdése zavarja, hanem az, hogy a legalapvetőbb kérdésekre sincs válasz. "Az okát pedig nem értem, nem is szeretném találgatni, mindenesetre így az egész történet egyre zavaróbb" - tette hozzá.

Jó példa az összevisszaságra az, hogy tegnap a Blikk "Kirabolták Welsz lepecsételt irodáját" címmel arról írt, hogy a Simon-ügy március 20-án elhunyt kulcsfigurájának Logodi utcai irodájából páncélszekrényt, benne "30 millió forintnyi" pénzt, valamint iratokat, bútorokat vittek el a betörők, akik még a lámpákat is leszerelték. Pár órával később több más hírforrás - köztük a hvg.hu is - cáfolta a rablást, mondván: megpróbáltak ugyan betörni az irodába, de be nem jutottak, így nem is vittek el semmit. Utóbbi hír bizonyult végül igaznak, mert kérdésünkre a rendőrség is egyértelműen cáfolta a rablást.

Elmaradt a "szembesítés"
Több, mint 40 napja van előzetes letartóztatásban Simon Gábor, miközben a legszigorúbb kényszerintézkedés elrendelésének indokai gyengülni látszanak. A volt politikus előzetesbe helyezésének egyik fő oka az állítólagos hamis bissau-guineai útlevele volt, ám Simon tagadta, hogy valaha lett volna ilyen úti okmánya. Április elején a volt politikus saját kérésére tett vallomást és közölte: soha nem volt bissau-guineai útlevele, se igazi, sem hamisított. Azt is állította: soha nem kért meg senkit, hogy a nevében ilyen útlevéllel számlát nyisson, a MagNet Bankban pedig nem is járt.
Simon és védője kérték, hogy az ügyészség - ha valóban lefoglalta az állítólagos útlevelet -, akkor mutassa be, "szembesítsék" Simont az okmánnyal. Úgy tudjuk, vallomásában annak idején Welsz is úgy nyilatkozott: ő maga nem látta az iratot, és ha volt is ilyen, azt nem ő "intézte". Az állítólagos útlevél azért fontos, mert önmagában az adócsalásért a volt politikus nem is kerülhetett volna előzetesbe, ehhez "kellett" az úti okmány miatti felbujtóként elkövetett közokirathamisítás gyanúja és az erre alapozott szökés, elrejtőzés veszélye.

"A valóság ezekkel a valótlan állításokkal szemben az, hogy az iroda zárszerkezetét ismeretlen elkövető megrongálta, de nem jutott be a lakásba, így lopás nem történt" - írták, emlékeztetve, hogy ezt a Blikk újságírójával is közölték még a cikk megjelenése előtt. Arra a kérdésünkre, miszerint a Welsz Tamás halála ügyében indított, alapesetben 30 napos közigazgatási eljárást meghosszabbították-e, vagy az már lezárult, a rendőrség azt a választ adta: "az eljárás folyamatban van". Annak részleteiről viszont semmilyen információt nem adhatnak ki, ezt a közigazgatási hatósági eljárásról szóló törvény nem teszi lehetővé.

Vagyis továbbra sincsenek válaszok Welsz titokzatos halálának körülményeire. Mint megírtuk, emiatt is feltételezik titkosszolgálati forrásaink, hogy Welsz talán meg sem halt, hanem az ORFK Tanúvédelmi Szolgálatán keresztül "eltüntették", és bekerült a tanúvédelmi programba. Egyik informátorunk azt is tudni vélte, hogy a társszervek segítségével a vállalkozó új személyazonossággal külföldön, Brazíliában telepedett le.

Korrupciógyanús ügyben nyomoz a Központi Nyomozó Főügyészség (KNyF) a Rogán Antal vezette V. kerületi önkormányzatnál - értesült a Bors. A lap szerint egy vendéglős fél évvel ezelőtti feljelentése nyomán indult a vizsgálat. A férfi, akinek több étterme is van a fővárosban, elindult a belvárosi polgármesteri hivatal egyik pályázatán, mert újabb vendéglőt akart nyitni, azonban miután megnyerte a tendert és elment szerződést kötni, közölték vele, hogy a hivatalos iraton szereplő összegen kívül még több millió forintot várnak tőle "zsebbe".