Amerikai részről a demokráciával ellentétesnek tekintik az Orbán-kormány taktikázását - értékelte lapunknak Kovács László azt a nyilatkozatot, amelyet az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége adott ki a Szabadság térre tervezett emlékmű ügyében. A volt külügyminiszter szerint az amerikai kormányzat - amely évtizedek óta az emberiség elleni legsúlyosabb bűnnek tekinti a holokausztot, annak tagadását, vagy bármiféle mentegetését - figyelemmel kíséri "az Orbán-kormány ellentmondásos magatartásával kapcsolatos aggodalmakat".
A nagykövetség közleményében egyébként arra ösztönözte a kormányt, "igyekezzék becsületesen, nyíltan és tényszerűen értékelni a magyarországi holokausztot (…) ehhez hozzátartozik, hogy kikéri és figyelembe veszi a magyar társadalom valamennyi rétegének véleményét, és különösen azokét, akiket jogosan érintenek érzékenyen a kormánynak a hetvenedik évfordulóval kapcsolatos tervei". Felidézték, hogy "magyarok a társadalom minden rétegéből, zsidó szervezetek, civil társadalmi csoportok és Magyarország nemzetközi partnerei adtak hangot fenntartásuknak e tervekkel kapcsolatban". A képviselet - emlékeztetve, hogy Orbán Viktor húsvét utánra ígért egyeztetést a Mazsihiszszel a többi között az emlékmű témájában is - kiemelte: "a kormány választási győzelme után a valódi párbeszéd a kormány elkötelezettségét demonstrálná amellett, hogy nyíltan és őszintén megbeszéli a fontos ügyeket azokkal is, akik alkalmasint nem értenek egyet a kormány álláspontjával". Jelezték azt is: az ilyen "konstruktív eszmecsere a demokratikus, jó kormányzás ismérve".
Kovács László szerint ez a nyilatkozat udvarias, de egyértelmű figyelmeztetés, amely rámutat a kormány és az állampolgárok közötti párbeszéd fontosságára, továbbá felszólítja a kabinetet a magyarországi holokauszt becsületes, tárgyszerű értékelésére és a magyar társadalom, különösen a holokauszt borzalmas emlékének érintettjei véleményének figyelembevételére. "Orbán Viktor miniszterelnök nem hagyhatja figyelmen kívül, hogy az Egyesült Államokat ért 2001-es terrortámadással kapcsolatos Csurka-nyilatkozat elítélését elmulasztó magatartása azóta is terheli a magyar-amerikai kapcsolatokat, és ez a feszültség a Bush-kormányt követő Obama-adminisztráció hivatalba lépése óta sem enyhült" - fűzte hozzá Kovács, emlékeztetve arra: az elmúlt több mint 10 évben már szinte szó sem esett a magyar kormányfő hivatalos amerikai látogatásáról.
Meglátogatták viszont tegnap Orbán Viktort a tervezett emlékmű ellen immár két hete a helyszínen demonstrálók. Egy kisebb csoport flashmobot szervezett a miniszterelnök parlamenti dolgozószobájának ablaka alá, a Kossuth térre, ahol mécseseket, emlékköveket és virágokat hagytak, majd visszatértek a Szabadság térre kordont bontani.
Nemrég Szöllősy Enikő szobrász is megerősítette az ATV-nek nyilatkozva a Népszava korábbi információját, miszerint a Magyarországot jelképező Gábriel arkangyal figurája is készen van, a saját szemével látta. Gábriel négy méter magas figuráját amúgy a szemtanú "giccsesnek" találta. A szobor szárnyaszegett, mert csak egy szárnya van, kinyújtott jobb kezében pedig egy fényes országalmát tart. A másik főalak a Magyarországot leigázni készülő birodalmi sas. A kompozíciót a szobrász úgy képzelte el, hogy az alakok egy 13 oszlopból álló, hét méter magas kapuzatban állnak, jelentésük pedig: "a Harmadik birodalom (...) a birodalmi sas (...) bekebelezi Magyarországot, hogy megbékjózza, gúzsbakösse lakosait".
A demonstrálók már rutinszerűen szerelik szét a tervezett emlékmű építési területét körbevevő kerítést. Az erre kifeszített fehér molinóra szoktak tiltakozó feliratokat is írni, vállalva akár a megalázó rabosítást is: több demonstrálót idézett már be és gyanúsított meg garázdaság miatt a rendőrség, köztük az '56-os halálraítélt, későbbi parlamenti képviselő Mécs Imrét.
Tegnap a szervezők szórólapokat is osztogattak, felmérve a további akciókhoz való viszonyt. Megírtuk: az, hogy pénteken megkezdték a szobor betonalapozását, új fejezetet nyithat a tiltakozásban. Ennek formájáról és módjáról a civil szervezetekkel és az emlékmű ellen fellépő demokratikus ellenzéki pártokkal folyó egyeztetések után lehet döntés.