Vlagyimir Putyin Oroszország jeges-tengeri határai kijelölésének nemzetközi jogi kérdéseiről beszélt a tanácskozáson. Kijelentette, hogy az orosz szakértőknek és diplomatáknak a tárgyalásokon "az orosz kontinentális talapzat és a tengeri terület minden egyes része mellett ki kell állni".
Az orosz elnök azt is hangoztatta, hogy Oroszország a térség fenntartható fejlődésében érdekelt "az együttműködés és a nemzetközi jog feltétel nélküli betartása alapján".
Az Arktisz továbbra is Oroszország különleges érdekszférája marad - hangoztatta az államfő. Mint mondta, Oroszország a térségben több mint 1,6 ezer milliárd tonnányi szénhidrogén tartalékkal rendelkezik. Ez a világban a kontinentális talapzatok alatt meglévő energiahordozó-tartalék egynegyede.
Putyin szerint a világban gyors ütemben végbemenő külpolitikai és társadalmi-gazdasági változások, "új kockázatokat és kihívásokat jelentenek az orosz nemzeti érdekek számára", így az Arktiszon is. Kifejtette: meg kell védeni a kőolaj-kitermelő berendezéseket, -vezetékeket a terrorizmustól és más lehetséges veszélyektől, az északi-sarkvidéki orosz határok védelmére pedig a Szövetségi Biztonsági Szolgálat határőrizeti csoportját is szükséges megerősíteni.
Nyikolaj Patrusev, a nemzetbiztonsági tanács titkára az értekezlet után elmondta, hogy az Északi-sarkvidéken úgynevezett egységes hajó- és tengeralattjáró bázisokat hoznak létre, amelyek nemcsak a védelmi minisztérium, hanem más hatóságok, tárcák céljait is kiszolgálják. Felújítják a Szovjetunió idején még működő, de azóta elhagyott repülőtereket és katonai bázisokat, amelyek az északi-tengeri útvonal biztonságát garantálják majd.