Az ellenzéki politikus közölte, szeretnék, ha törvény szabályozná, hogy az átláthatatlan tulajdonosi hátterű cégek ne csak az uniós pályázatokon ne indulhassanak, hanem az állami tendereken sem.
Hozzátette: törvényt kezdeményeznek arról is, hogy offshore hátterű cég ne lehessen tulajdonos állami cégben.
A Magyar Nemzet szombaton azt írta, hogy perek tucatjára számít a Miniszterelnökség amiatt, hogy az offshore cégeknek kifizetett uniós pénzeket visszaköveteli az érintett cégektől a kormány. A listára 276 vállalkozás került fel, s még körülbelül kétezernél folyik vizsgálat.
Tóth Bertalan azt mondta, üdvözlik, hogy a kormány ilyen fontosnak tartja az offshore cégekbe folyó közpénzek visszaszerzését.
Ugyanakkor példaként említette "Orbán Viktor jó barátja, házi pénztárnoka, Garancsi István" egyik offshore cégét, amelyen keresztül - mondta - százmilliárdos haszonra tett szert a Videoton futballklub tulajdonosa azzal, hogy a távhőszolgáltatóknak szánt olcsó gázt megvásárolta és több milliárdos haszonnal adta tovább. Ha ez a kedvezményes energia eljutna a távhős lakásokhoz, az tíz százalékos árcsökkentést jelentene - hangsúlyozta Tóth Bertalan, megjegyezve, eddig nem cáfolták, hogy az érintett offshore cégháló mögött Garancsi István áll.
Tóth Bertalan beszélt arról is, hogy sajtóhírek szerint a Dunamenti Erőműben a Magyar Villamos Művek mellett tulajdonos egy offshore cég is, vagyis az állam tulajdonostársa egy átláthatatlan tulajdonú cégnek. Hozzátette: törvényben szeretnék annak lehetőségét kizárni, hogy offshore cégek állami vállalatokkal legyenek közös cégben.